Poruba se ujala vedení v sérii, výhru trefil jedinou brankou zápasu Lukáš Piják

02.03.2013, Adam Bagar

Úvodní čtvrtfinálový duel je již minulostí. Dle očekávání byla k vidění urputná bitva s minimem šancí, skvělými obranami i brankáři. Ve druhé části se však RT TORAX dostal do tlaku, z něhož vytěžil vedoucí branku utkání. Na brankovišti se dokázal prosadit Lukáš Piják. Pak už si své hubené vítězství Poruba dokázala pohlídat, útočné akce Vsetína tak končily většinou na pozorné obraně nebo Michalu Gleichovi, který si do statistik připsal čisté konto. Svěřenci trenéra Sršně se po zodpovědném výkonu ujali v sérii hrané na tři vítězná utkání vedení. Výhru budou chtít potvrdit již v pondělí 4. března na vsetínském Lapači, kde je duel naplánován na 17:30.

2. liga - skupina Východ - ČF1 so 2.3.17:00
1:0(0:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 36. Piják (Hašek). Rozhodčí: Mrkva – Řezáč, Mrákava. Vyloučení: 8:7. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 857. Průběh utkání: 1:0. Stav série: 1:0.
HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich – Wolf, Šindelář, Prokop P., Prokop L., Hruzík, Slavík – Sedlář, Krayzel, Vaněk R. – Buček, Vrána, Chaloupka – Hašek, Pavlačka, Piják.
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Farda, Vrba, Tesařík, Tichý, Žabčík, Hoďa, Vodák – Zúbek, Vaněk D., Mikšovský – Vítek, Hruška, Dubec – Brezáni, Podešva, Kajaba.

Dle předpokladů začala série Poruby se Vsetínem velmi opatrně. Oba celky vycházely ze zabezpečené obrany a šancí tak bylo v první dvacetiminutovce jako šafránu. K vážnému ohrožení branky nevedly ani přesilové hry. Až akce Vrány s Bučkem volala po gólu, druhý jmenovaný dostal přesný pas před Hromadu, udělal blafák, ale kotouč se mu v poslední moment zamotal pod nohy a odkrytou branku trefit nedokázal. Když pak na opačné straně nemohl být Vaňkův gól uznán pro ofsajd, odcházelo se do šaten za nerozhodného stavu.

Ve druhé třetině pokračovala úporná bitva o každý kousek ledu. Oba celky výborně bruslily a bránily střední pásmo. Do zajímavé příležitosti se před výbornou diváckou kulisou dostali i Valaši. Dubec to zkoušel z těžkého úhlu a asi vůbec netušil, že způsobí závar na brankovišti, kde nakonec Gleich kotouč před brankovou čarou udržel. Na opačné straně vybídl Chaloupka ke skórování střelce Bučka, ale Hromadu tentokrát zachránila levá tyč branky.

Postupem času si RT TORAX vytvářel tlak a Hromada si nemohl stěžovat na nedostatek práce. Vylámali si na něm zuby postupně Hruzík, Pavlačka i Patrik Prokop. Pětiminutovku, kdy se Vsetín nedokázal vymanit z vlastní obranné třetiny, zakončila Poruba gólem. Hašek našel na brankovišti juniora Lukáše Pijáka a ten svým důrazem dotlačil kus černé pryže za brankovou čáru – 1:0. V závěru třetiny ještě mohl těsné porubské vedení navýšit Šindelář, ale branku přestřelil.

Poslední část zápasu přinesla opět vyrovnanou a opatrnou partii s minimem šancí. Porubští se soustředili především na ubránění náskoku, ale vsetínské hokejisty prakticky k ničemu nepouštěli. Výjimkou byla akce Ondřeje Hrušky, který nejprve protáhl Gleicha a dorážející Zúbek zamířil jen do boční konstrukce domácí svatyně. Na druhé straně mohli rozhodnout Hašek s Vaňkem, druhý jmenovaný v situaci dva na jednoho zamířil jen do betonu připraveného Hromady.

V závěrečných minutách se na ledové ploše přiostřovalo a v plném počtu se prakticky nehrálo. Přesilové hry ovšem nepatřily k tomu nejlepšímu, co oba celky v sobotním podvečeru servírovaly. Valaši se už v závěru, i díky vyloučení, na tlak nezmohli a Poruba si fotbalový výsledek dokázala pohlídat až do závěrečné sirény. Nejlepšími hráči zápasu byli vyhlášeni vsetínský Petr Hromada a porubský Luděk Krayzel. Série se za stavu 1:0 pro RT TORAX přesouvá již v pondělí na Lapač.

Ostatní utkání 1. čtvrtfinále play-off II. ligy – sk. Východ:

HC ZUBR Přerov – HC Nový Jičín 5 : 2
HC AZ Havířov 2010 – HC Slezan Opava 6 : 4
LHK Jestřábi Prostějov – HC Baník Karviná 1 : 2 pr.

Vladimír Gleich (HC RT TORAX Poruba 2011): Podali jsme naprosto zodpovědný a týmový výkon. Se Vsetínem jsme se utkali již posedmé v sezóně a hráčům jsme naordinovali taktiku, kterou do puntíku plnili. Vyvarovali jsme se individuálních chyb, které play-off rozhodují. Velmi dobře jsme si drželi střední pásmo a tím jsme eliminovali sílu zkušených vsetínských hráčů. Nakonec jsme soupeře o jeden gól přetlačili a už se těšíme na pondělní utkání na Vsetíně, kde čekáme výbornou atmosféru. Bude to těžký zápas, ale pokusíme se uspět.

Viktor Hlobil (VHK Vsetín): V první třetině to bylo z obou stran velmi opatrné, dobře se bránilo střední pásmo a šancí moc nebylo. Ve druhé části nás soupeř přitlačil, nedrželi jsme se na kotouči, nedali jsme si kloudnou přihrávku. Moc nám to nešlo a soupeř nás k ničemu nepouštěl. Poruba sice neměla tolik šancí, ale stálo nás to hodně sil a neměli jsme žádnou šťávu k tomu, abychom nějakou akci založili a zakončili. Když nedáte gól, tak nemůžete vyhrát, to je staré pravidlo.