Poruba přetlačila nebezpečné Opole, Luka s Ollenderem se blýskli dvěma góly

17.08.2017, René Chyla

Čtvrtá výhra v řadě. Poruba ve čtvrtek v podvečer přivítala na svém ledě dalšího účastníka polské extraligy, PGE Orlik Opole. Ačkoliv svěřenci trenérského dua Flašar – Sršeň dvakrát v zápase prohrávali, dvě branky Samuela Ollendera, přesná teč Káni a pojistka Luky v závěru potvrdily, že Porubští na polské týmy zkrátka umí, tentokrát tak Ostravané dokráčeli k výhře 5:3.

2. liga - přípravné zápasy - přát. čt 17.8.17:30
PGE Orlik Opole
5:3(1:1, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 19. Luka (Káňa, Peslar), 34. Ollender, 35. Káňa (Kaluža), 52. Ollender, 60. Luka (Zdeněk) – 7. Meidl V., 22. Lorek (Stopiński, Kisielewski), 51. Lorek (Kisielewski, Stopiński). Rozhodčí: Jeřábek – Zahel, Moravec. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 105. Střely na branku: 29:27. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:3, 5:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Pútec (od 31. Kubáň) – Kaluža, Janota, Peslar, Slavík, Bail, Baca – Haas, Zachar, Petelin – Káňa T., Zdeněk, Luka – Gelnar, Schwarz, Ollender – Chomič
PGE Orlik Opole: Kieler – Bychawski, Sordon, Kostek, Zatko, Sznotala, Gawlik, Romanienko, Látal – Meidl R., Meidl L., Demianiuk – Baranyk, Szydlo, Przygodzki – Gorzycki, Sikora, Wąsiński – Lorek, Stopiński, Kisielewski

Tomáš Káňa (POR) (1+1)
Samuel Ollender (POR) (2+0)
Filip Stopiński (OPO) (0+1)

Bailův vlastňák a Lukovo překvapení

Porubští nastoupili do zápasu o něco laxněji než hostující tým. Ten se tak už v sedmé minutě mohl radovat ze zaslouženého vedení, když Václav Meidl objel Pútcovu branku a poslal kotouč do brankoviště, kde jej nešťastně tečoval za gólmanova záda Marek Bail – 0:1. Za necelé dvě minuty dostal nahrávku mezi kruhy Jakub Gelnar, kterému ale vyrovnat zabránila tyč Kielerovy brány. Jakub Schwarz poté našel od mantinelu volného Jakuba Gelnara, ten ale z bezprostřední blízkosti Kielera neprostřelil. V devatenácté minutě už ale srovnáno bylo. Jan Káňa v nenápadné akci nahrál Vladimíru Lukovi mezi kruhy, který překvapil polského gólmana pod vyrážečku – 1:1.

Lorkovo využití přesilovky, Ollenderův únik, Káňův obrat a Chomičův nájezd

RT TORAX musel dotahovat znovu od konce 22. minuty, kdy hráči Opole využili Zacharovo vyloučení. Stopińského střelu sice ještě Pútec vyrazil, na bleskovou dorážku Jarosława Lorka z předbrankového prostoru si už ale porubský gólman nesáhl – 1:2. Hokejisté HC RT TORAX srovnali až ve 34. minutě, kdy opolské obraně upláchl Samuel Ollender, který si ve své individuální akci počínal velmi zkušeně a procedil puk gólmanovi mezi betony – 2:2. Za 72 vteřin už domácí poprvé v zápase vedli, když Marek Kaluža poslal ideální pas před branku na hůl Tomáše Káni, jenž kotouč umístil pod horní tyčku – 3:2. A mohlo být s hosty i hůře, když chtěl Samuela Ollendera napodobit Václav Chomič. Porubský útočník byl ale faulován a z následného trestného střílení trefil pak pouze tyč.

Dvoubrankový Lorek a přesnost Ollendera

Tempo Poruby ve třetí třetině značně opadlo, nicméně ačkoliv se snažili hostující hráči sebevíc, recept na precizní obranu dlouho nenacházeli. Vše přišlo až v další přesilovce, kdy byl za katrem Marek Bail. Karol Kisielewski tak našel parádně před brankou nekrytého Jarosława Lorka, který bez problémů uklidil puk pod horní tyčku – 3:3. Poruba si ale vedení vzala zpět už o minutu později, kdy se Samuel Ollender dostal do přečíslení s Jakubem Gelnarem. Prvně jmenovaný ale vzal vše na sebe a z kruhu se střelou k levé tyči nemýlil – 4:3. Exkopřivnický hráč mohl zkompletovat za dvě minuty hattrick, když se porubský forvard protáhl až před Kielera, ten mu ale překazil radost na poslední chvíli. Tři vteřiny před koncem bylo definitivně hotovo, když Vladimír Luka při power-play dojel vyhozený kotouč a uklidil jej do odkryté branky – 5:3.

Aleš Flašar (HC RT TORAX Poruba 2011): Musím říct, že jsem opět velmi spokojen s útokem a tím, že se nám dařily proměňovat šance. Sice prvních deset minut bylo z naší strany poněkud vlažnějších, ale pak už si myslím, že jsme měli více ze hry, ale i tak měl soupeř stále svoje nebezpečné kontry. I ten úvod poslední třetiny byl poněkud rozpačitější, ale je to také tím, že kluci jsou neustále v zátěži. Regenerace nám taky trochu vázne, takže se občas projevuje, že jsou hráči utahaní. V té fázi nás ale podrželi gólmani, takže jsme rádi, že jsme to nakonec zvládli. Jeden za druhého, takhle by to mělo vypadat.

Jacek Szopinski (PGE Orlik Opole): Nemůžeme být spokojení, protože jsme zápas prohráli. Ale zápas byl vyrovnaný, jenže vždy musí jeden tým vyhrát. Měli jsme šance, ale podrážely nás vlastní chyby, a to i za stavu, kdy jsme měli hru pod kontrolou. Bohužel téměř dětinské chyby nás stály vítězství. Musíme se ještě hodně, hodně, hodně moc připravovat, tým se stále sehrává a buduje, a zápas od zápasu vypadá i hra lépe. Jak jsem už říkal, hrál se vyrovnaný zápas a jeden musí vyhrát. Poruba udělala méně chyb a právě o tu branka byla lepší – o trefě do prázdné se nezmiňuji záměrně, to už je riziko. Gratuluji soupeři k výhře.