O účast v extralize: Porubští deváťáci prohráli s Přerovem o gól

02.04.2023, Gabriela Juříková

První dubnovou neděli hostili deváťáci HC RT TORAX Poruba Zubr Přerov, aby odehráli páté kolo, resp. třetí utkání, O účast v extralize. První vzájemné utkání končilo nájezdy a dalo se tedy předpokládat, že i toto utkání bude gólově vyrovnané. Na první gól se čekalo do 17. minuty a na porubské vyrovnání do minuty osmadvacáté. Po druhé přestávce Porubané nevyužili přesilovku pět na tři, aby skóre opět srovnali, což se jim nezdařilo ani při hře bez gólmana. Body zůstaly hostům.

Žákovská liga ČR - 9. třída - OP5 ne 2.4.11:00
HC ZUBR Přerov
1:2(0:1, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 28. Stryczek – 17. Filípek (T. Dostál, Špaček), 33. Ryšavý. Rozhodčí: Jeřábek – Řezáč, Jakub Chamrád. Diváci: 69. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Střely na branku: 1:2. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
HC RT TORAX Poruba: Láryš – Šima, Planka, Poloch, Sobolová, Schoffer, Ondruš, Štěrba – Kolebáč, Šebesta, Žídek – Stryczek, Kubečka, Centkowski – Lýsek, Pěnčíková, Šipula
HC ZUBR Přerov: Trnka – Cífka, F. Dostál, Kolář, Pochylý, Kočara, Špičák – Strnádel, Filípek, Švejcar, Židlík, T. Dostál, Ryšavý, Vyroubal, Kováč, Žaroský, Špaček.

Velmi opatrný začátek, kdy oba týmy hráli zodpovědně do obrany a hráli převážně po mantinelech. Zubři si sice vypracovali několik slibných šancí, jenže mířili nepřesně. V šesté minutě se v obranném pásmu zachoval nedovoleně Ryšavý a RT TORAX získal početní výhodu. Trnka několik puků odvrátil, takže se skóre neměnilo. A ani při přerovském útoku již v plném počtu, kdy Láryš dobře přečetl hru a velmi těsně stál u levé tyče. Skákavý puk dostala Poruba do středního pásma, kde Lýsek přebruslil Dostála a zakončil na vzdálenější tyč. Toto byla ve 13. minutě asi největší gólová šance třetiny. Puk proletěl těsně kolem levé Trnkovy tyče. Po minutě následovala další porubská akce, kdy si gólmana položili domácí hráči na led, jenže při blafáku puk ujel z čepele hole. Stryczek s Centkowskim se krátkými nahrávkami dostali až k bráně a zakončení prvně jmenovaného skončilo Trnkovým vyražením. Na jeho pravé straně nebyl nikdo v bílém dresu, aby puk doklepnul za brankovou čáru. Přerov se do útočné třetiny dostával sporadicky a střílel z dálky, aby mohl v klidu vystřídat. V sedmnácté minutě byl již ale úspěšný. Do vedení se Zubři dostali střelou od levého mantinelu z hole Tadeáše Filípka.

Po přestávce Porubané odolali tlaku a ve třetí minutě se ke slovu dostaly i jejich hokejky. Trnka puk zachytil na levé tyči a další porubský výpad zastavila hodně těsná zubří obrana. Ve 25. minutě získal RT TORAX druhou přesilovku. Centkowski z pozice obránce střílel od modré vysoko nad bránu. Hosté se osvobodili a navíc drželi puk před Láryšem. Špatné vyhodnocení situace Plankou a kličkovaná před brankovištěm znamenalo velké ohrožení skóre. Láryš zachytil puk špičkou betonu, když jej Ryšavý sebral Plankovi. Domácí gól v přesilovce sice nedali, ale vyrovnání se přeci jen dočkali. Z úniku po levém křídle vystřelil zápěstím Leon Stryczek a za své nasazení v utkání, a nejen v tomto, byl konečně odměněn gólem. Trnka nestačil vytasit lapačku včas. Hodně horko bylo hostům v deváté minutě, kdy puk nedostal Trnka pod kontrolu ani při třetí dorážce a na zádech se snažil zabránit i finálnímu útoku. Střela z brankové čáry prošla na levou stranu obranného pásma Zubrů. V druhé polovině třetiny dostal Přerov šanci zahrát si přesilovku. Tu přerušil na delší chvíli Planka zvedající se těžce z ledu za svou brankou po souboji s Švejcarem. O útočnou třetinu se hosté připravili zakázaným uvolněním a tak i Porubané mohli zkusit po buly změnit skóre. To se přeci jen měnilo, jenže na druhé straně. Snadný přechod do třetiny, a byť byl Matěj Ryšavý bráněn natěsno tělem, hokejku zablokovanou neměl a puk v pravý čas poslal do brány – 1:2 Záhy dostala Poruba v pořadí třetí početní výhodu, kdy Poloch nastřelil od modré tyč. V závěru třetiny se odrazil puk od hlavního rozhodčího na hole domácích, kteří tak zůstali v útočném pásmu a střela Stryczka nadělala Trnkovi problémy.

Ve třetí minutě třetího dějství se za zubří obranu díky odrazům kotouče dostal Lýsek. Forhendové zakončení projetím brankoviště Trnka zastavil a ani nevěděl jak, puk dostal mimo bránu a pokračovalo se ve hře. Na druhé straně se tak do šance dostal Vyroubal. Láryš vychytal i nájezdníky Kováče s Švejcarem a nebezpečné zakončení vytvořil v dalším střídání Žaroský. Sobolová ze středního pásma vyslala nahrávkou na zteč Stryczka, ale ten nechal zadovkou vystřelit Centkowského, který trefil pouze clonícího hráče. Na druhé straně nastřelil tyč Švejcar. V 51. minutě měl RT TORAX tlak a hostující obrana dlouho hledala optimální postavení. Puky létaly brankovištěm i nad bránu, proto se domácím nezdařilo vyrovnat. Obrovskou šanci si vytvořil střelou a dorážkou Leon Stryczek, Trnka nakonec přerušil hru, když si pro kotouč dojel za hranici brankoviště. Přerovští si v následné minutě vybrali nějaký druh oddechového času, protože tolik šancí, které dali Porubanům, nebylo vidět za celé dvě třetiny! A jak se říká, když moc chceš, najust to nejde!

Domácí svou aktivitou získali přesilovku a při vyhození puku do hlediště dokonce 1:46 minuty pět na tři. První pětici to gólově nevyšlo, druhá dobře zahrozila, ale hosté se dvakrát osvobodili vyhozením přes všechny čáry. Žídkovo zakončení skončilo za ochrannou sítí v momentě, kdy byli hosté již ve čtyřech. Po oddechovém čase a získání útočné třetiny, sáhli domácí trenéři po hře bez gólmana. Tuto herní variantu ale zhatilo vyloučení a před rozehráním přesilovky si vzala oddechový čas i hostující střídačka. Únik ve čtyřech znamenal další hru bez brankáře, navíc se i Přerovští provinili proti pravidlům a tak se před Trnkou hrálo pět na čtyři s prázdnou domácí klecí. Planka zabránil ve středu hřiště úniku Švejcara, kterému se to podařilo na druhý pokus kolem mantinelu, ovšem prázdnou bránu půl minuty před koncem základní hrací doby stejně nezasáhl. Přerov svůj poslední zápas sezóny vyhrál 2:1 a teď bude jen čekat, jak budou hrát zbývající utkání soupeři a doufat, že na dosaženém průběžně druhém místě jej nikdo nepřeskočí. Deváťáci HC RT TORAX Poruba mají další utkání na programu ve středu na ledě Šumperka.