O účast v extralize: Deváťáci dohráli sezónu ve Zlíně, v oslabené sestavě podali obětavý výkon

09.04.2023, Gabriela Juříková

Ve Velikonoční neděli 9. dubna odehráli deváťáci HC RT TORAX Poruba poslední utkání soutěže na ledě Zlína v oslabené sestavě a se změnami na postech. Obránci se museli posunout do útoku a i tak byli postupujícímu týmu nepříjemným soupeřem. Skórovat Beranům dovolili až ve druhé třetině. Ze svých mnoha šancí se Porubané prosadili jen jednou. Prohrou 1:3 ukončili sezónu 2022/2023 sobě i klubu, protože byli posledními Mohykány v akci.

Žákovská liga ČR - 9. třída - OP4 ne 9.4.16:00
PSG Berani Zlín
3:1(0:0, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 26. F. Sedláček (Páže, Dubrava), 32. Dubrava (M. Sedláček, Janeba), 48. Páže – 44. Žídek (Lýsek). Rozhodčí: Šiška – Henčl, Jurčík. Diváci: 54. Vyloučení: 1:5. Využití: 1:0. Střely na branku: 3:1. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.
PSG Berani Zlín: Zábojník – Dastych, F. Sedláček, J. Kubečka, Bouček, M. Sedláček, Pospíšil, Frömel – Páže, Dubrava, Marek, Škrip, Janeba, Matula, Bečka, Riedl, Synek.
HC RT TORAX Poruba: Láryš – Šima, Planka, Schoffer, Sobolová – Kolebáč, Kubečka, Žídek – Myšík, Poloch, Šebesta – Štěrba, Lýsek, Ondruš

Porubané šli po úvodním buly okamžitě do útoku, který zakončil Jakub Žídek forhendovou střelou. To bylo na delší dobu ze strany Porubanů vše. Zlín se totiž usadil v útočné třetině a odstřeloval bránu ze všech stran. Na Láryše si nepřišel František Sedláček ani Bečka. Ve čtvrté minutě si zahráli Berani přesilovku, jenže se sami připravovali o pásmo. V závěru oslabení vyhodil kotouč Kolebáč a následně zablokoval střelu Františka Sedláčka. Když byli Porubané v plném počtu, dostal mnoho prostoru Michal Šebesta, zastavil jej až brankář Zábojník. V polovině třetiny nebezpečně pálil Škrip, jenže pohořel stejně jako jeho spoluhráč Dubrava o pár minut dříve. Velká šance otevřít skóre se naskytla Porubanům po souboji v rohu útočného pásma. Puk vylétl až mezi kruhy, kde jej za sebou stáhl ke střele David Kubečka. Puk se odrazil od levého betonu k najíždějícímu Žídkovi, ale to se už Zábojník rychle vrátil k levé tyči a tak nemohl porubský forvard puk protlačit za jeho záda. Drama se odehrálo i na druhé straně. Láryše zastoupil na brankové čáře Schoffer, když střílel Janeba. Puk hostujícímu obránci přeskočil čepel a skoro vše skončilo vlastním gólem. Vlastňákem málem skončila i porubská akce při úniku Šebesty, ale i obrana ševců nakonec situaci zvládla. Po střele Riedla děkoval Láryš všem třem tyčím a v posledních minutách třetiny odvrátil puky Michala Sedláčka i Jáchyma Kubečky. Ovšem závěrečné slovo před přestávkou měl RT TORAX střelou Patrika Šimy. Puk letěl ale vysoko nad zlínskou brankou.

S bezbrankovým stavem hodlali Berani skoncovat a hodlali využít toho, že měli hosté střídačku daleko. Točili se v útočné třetině jako na pouťovém kolotoči. Riedl měl dorážku Škripovy střely na dlouhou hůl a Janebova střela příklepem v brankové síti neskončila. Porubané se nadechli při úniku Kolebáče, který si ale puk hodil hodně před sebe a za brankou Zlína puk proti Pospíšilovi nevybojoval. Berani svůj tlak do brány zúročili v šesté minutě druhého dějství, kdy na pravém křídle dostal krosovou nahrávku František Sedláček a střelou bez přípravy poslal puk do odkryté poloviny brány. Porubané statečně bránili jednobrankové manko a blokovali, co se dalo. Lehali do střel nebo volili i cenu zakázaného uvolnění. Další nepříjemnost přišla v polovině základní hrací doby v podobě oslabení. Střela Erika Janeby šla sice vysoko nad porubskou branku, ale záhy ševci slavili druhý puk v brance a proměněnou přesilovku díky Kryštofu Dubravovi. Změnu stavu mohl zařídit Jakub Žídek při úniku po levém křídle, ale k zakončení se nedostal díky nedovolenému zákroku Boučka. RT TORAX si tak zahrál početní výhodu, ale více méně ve vlastní třetině, kde je i čtveřice domácích hráčů lehce zatlačila. Do pásma se Berani dostali díky Matulovu úniku, který zakončil bekhendovou střelou. Láryš si ovšem pravou stranu brány moc dobře pohlídal.

Po druhé přestávce měli hosté příležitost snížit manko. Patrik Šima nahrál křižně přes střední pásmo na pravé křídlo Pavel Ondrušovi, který v tomto utkání tvořil třetí útok s Lýskem a druhým obráncem Štěrbou. Střelu Zábojník vyrazil betony. Poté se za obranu dostal díky přesné nahrávce Jakub Žídek, i jeho zakončení skončilo mimo tyče. Porubané ale dál zůstávali na kotouči a po vyhraném souboji za zlínskou brankou nahrál Jakub Lýsek Jakubu Žídkovi do výhodné pozice a ve 44. minutě snížil na 1:2. Ševci měli šanci vzít si dvoubrankové vedení zpět, proti byl Láryš. A k zoufalství přiváděl nejen soupeřovy hráče, ale také jejich rodiče. Pálil jim vyložené šance i v jejich přesilovce. Pak držel hru ve středním pásmu Žídek a naskytla se mu možnost jít do brány. Zastavila jej rychle se vracející obrana. RT TORAX odolával dalšímu tlaku, jenže neuhlídal Tomáše Páže, který pronikl do pásma a rychlou střelou získal pro tým dvoubrankové vedení. Podobně se hodlal prosadit i porubský Jakub Lýsek. Poprvé jej ale zastavila domácí obrana, podruhé nemířil přesně. Nad brankou skončila střela Daniela Myšíka. Poté sehráli hosté skvělé oslabení, v kterém nedali soupeři moc prostoru k zakončení. Dobře stínovali hráče s pukem, dokázali držet pozice proti střelám a poté měli možnost snížit gólové manko. Huga Kolebáče Zábojník vychytal a střela Jakuba Lýska z dálky minula bránu. Výtečnou šanci si vytvořili Štěrba s Šebestou, ale Zábojník si levou tyč hodně dobře ubránil. Domácí gólman pak se štěstím zachytil střelu Polocha. Utkání skončilo 3:1 pro domácí tým.