Nešťastný závěr na Vysočině. Poruba si po smolném vlastním gólu odváží těsnou porážku

15.11.2021, David Kubatík

Hokejisté týmu HC RT TORAX Poruba 2011 zajížděli na led jihlavské Dukly v roli tabulkového outsidera, z pohledu sezónních ambicí se ale očekával těžký boj. A to se potvrdilo. Domácí šli v zápase dvakrát do vedení a Porubané na to dvakrát dokázali zareagovat. Nejprve zásluhou Jenyše a potom také Vachovce. Když si ale deset minut před koncem puk smolně srazil do vlastní branky Michal Barinka, třetí reakce už nepřišla. Porubští si tak z Vysočiny vezou porážku, kterou ještě trefou do prázdné klece umocnil exporubský Illéš.

CHANCE LIGA - 20.kolo po 15.11.17:30
HC Dukla Jihlava
4:2(1:1, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 4. Houška (Čermák, Lichanec), 35. Illéš (Fronk, Niko), 51. Seman, 60. Illéš (Kowalczyk, Zadražil) - 7. Jenyš (Gřeš, Houdek), 48. Vachovec (Gřeš, Houdek). Rozhodčí: Čech, Skopal – Zídek, Kleprlík. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1199. Střely na branku: 28:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 4:2.
HC Dukla Jihlava: Wolf – Bilčík, Zeleňák, Mareš, Eliáš, Kowalczyk, Niko – Čermák, Lichanec, Fronk – Seman, Illéš, Coufal – Juda, Brož, Cachnín – Houška, Zadražil, Menšík.
HC RT TORAX Poruba 2011: Muštukovs – Barinka, Houdek, Szathmáry, Urbanec, Žovinec, Voráček – Réway, Toman, Korkiakoski – Bitten, Stloukal, Hrníčko – Jenyš, Vachovec, Gřeš – Guman, Hotěk, Sandström.

Porubský vstup do zápasu nepatřil k těm úplně nejúspěšnějším. Hned na začátku hráli oslabení, které sice ubránili, ale jen pár desetin vteřiny po jeho konci nakonec inkasovali. Po Čermákově přihrávce odkrytou branku neminul Vladislav Houška. To ostravské borce ale nepoložilo a za další tři minuty bylo srovnáno. Gřeš vybojoval puk pro Pavla Jenyše, který s ním ujel a zpoza levého kruhu s přehledem propálil bezmocného Wolfa. Potom si oba celky vyměnily po několika šancích, z nichž ale ani jediná do jedné či druhé sítě neprošla. Nejblíž k tomu měli domácí Fronk s Brožem, jejichž projektily skončily na Muštukovsově brankové konstrukci.

Druhá třetina divákovi příliš hokejové parády nenabídla. Oba týmy se sice snažily, ale k ničemu výraznějšímu to nevedlo. Dokonce to dlouho vypadalo, že v této dvacetiminutovce nepadne ani jeden jediný gól. To se ale nakonec nestalo. A bohužel pro porubské hokejisty padl onen gól za záda jejich brankáře. Při jihlavské přesilovce totiž Dukláci předvedli parádní souhru, na jejímž konci stál exporubský borec Jakub Illéš, který se trefil krásně pod levou šibenici. Za těsného vedení domácího týmu se tak oba celky odebraly do šaten, připravovat se na klíčovou třetí část.

Porubští na úvod třetí části přežili oslabení a na konci čtyřicáté osmé minuty dokázali pro ně nepříznivé skóre vyrovnat. Zasloužil se o to Michal Vachovec, který Wolfa propálil zpoza levého kruhu. Nerozhodné skóre ale nevydrželo moc dlouho. Už v minutě jednapadesáté nejdříve obrovskou šanci spálil Filip Seman, puk se ale pak velice smolně odrazil od mantinelu do ruky bránícího Michala Barinky a od ní do prostoru Muštukovsových tří tyčí. Poruba se ještě ze všech sil snažila o opětovné vyrovnání, ale dobře chytající Adam Wolf už ale nic podobného nedovolil. Čtvrtý a rozhodující jihlavský direkt přišel půl minuty před třetí sirénou při porubské hře v šesti proti čtyřem. Kowalczyk po vítězném buly přihrál puk znovu Jakubu Illéšovi, který ho napálil přes celé hřiště doprostřed opuštěné porubské branky. Jihlava – Poruba 4:2.

Svěřenci Suchánka a Moravce budou mít šanci na reparát už ve středu před vlastním publikem od 18:00.

David Moravec (HC RT TORAX Poruba 2011): Musím pogratulovat soupeři, který nás přehrál svým nasazením a odhodláním jít za vítězstvím. V osobních soubojích byl daleko důraznější a my jsme si bohužel, musím konstatovat bohužel, nezasloužili vyhrát. Až ve třetí třetině byl výkon z naší strany jiný, kdy jsme hru stáhli na tři pětky. Začali jsme hrát daleko více agresivněji, napadali a bourali to. Takhle jsme měli začít hrát od začátku zápasu. Věděli jsme, že soupeř je oslabený. Úmyslně jsme říkali, že je třeba hrát s velkým respektem k soupeři, ale naplno. Dohrávat souboje a hrát jednoduše, nepřehrávat puky. Bohužel se nám to nedaří úplně vštípit do myslí hráčů a pak z toho padají takové zbytečné góly. Jako třeba ten třetí, což už byl vrchol smůly - hlavička. Ale smůla a neštěstí nechodí po horách, ale chodí s týmem, který je připravený nebo ne. V power-play už se hraje tak, že to vyjde nebo ne. Ale při prohraném vhazování napadal v rychlém pohybu pouze jeden hráč a ostatní čekají, jak situace dopadne. To je další neduh, který vycházel z toho, jak se celý zápas vyvíjel.

Karel Nekvasil (HC Dukla Jihlava): Můžu jen souhlasit s tím, co bylo řečeno. V první třetině jsme měli mnohem lepší pohyb než soupeř. Vyhráli jsme osobní souboje, udrželi se v osobním pásmu, drželi jsme modrou čáru. Dali jsme gól a dostali se do vedení, ale v osmé minutě jsme z první střely soupeře inkasovali. První třetinu jsme měli vyhrát a dát více branek. Druhá část se vyvíjela od první. Využili jsme přesilovku, ale od té doby, tedy pět minut před koncem druhé části, šel náš výkon dolů a to jsme si přenesli do třetí části. Soupeř stáhl hru na tři lajny a najednou jsem pořád hráli bez puku. Možná v pár střídáních jsme se na něm dokázali udržet. Ale naše nasazení, bojovnost a obětavost i v takové sestavě, v jaké jsme byli - kterou nechci nijak snižovat - bylo výborné. Jsme s tím spokojení a se třemi body také. Mladíci si odbyli premiéru s vítězným koncem a jedině dobře pro ně.