Junioři po bláznivé přestřelce dobyli Opavu, první formace u všech gólů

30.10.2016, René Chyla

Malát, Gola, Bialoň. Tak zněl jednoduchý klíč k vítězství, který sedmi brankami přestřílel opavský Slezan a urval tři body. Junioři Poruby vedli 3:0, během minuty však nadějné vedení ztratili a Miroslav Bahník nemohl rozhodnout jinak – oddechový čas a změny v sestavě. Ty se nakonec ukázaly jako účinné, neboť Ostravané vedli v polovině třetí třetiny už o čtyři góly a drama si tak nikdo ani nepřipouštěl. Opak byl ale pravdou, když domácí během dvou minut dvakrát udeřili a RT TORAX se znovu musel strachovat o výsledek. Závěrečný tlak se ale nekonal a junioři si tak po závěrečném hvizdu sirény mohli oddychnout

Liga juniorů - 11.kolo ne 30.10.14:00
Hokejový klub Opava
5:7(0:1, 3:5, 2:1)
Branky a nahrávky: 27. Nardelli (Fedor), 28. Konečný (Baláž, Rousek), 28. Fedor (Klement), 54. Rousek (Zaijcev), 56. Černý – 6. Malát, 21. Gola P., 26. Bialoň (Franz, Hranoš), 29. Bialoň (Malát, Gola P.), 31. Gola P. (Štěpán), 38. Malát (Bialoň, Hranoš), 49. Bialoň (Gola P., Malát). Rozhodčí: Vepřek – Markovský, Novák. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 45. Střely na branku: 38:35 (13:11, 15:16, 10:8). Průběh utkání: 0:3, 3:3, 3:7, 5:7.
Hokejový klub Opava: Rochla (od 31. Lamla) – Klement, Černý, Cibulka, Döhner – Zaijcev, Rousek, Maxner, Šala, Nardelli, Konečný, Baláž, Hlista, Cygal, Fedor, Borunský, Beneš
HC RT TORAX Poruba: Zavadil – Štěpán, do 40. Bijota, Ščurek, Široký, do 40. Boháč, od 41. Slíž, od 41. Jendruš, od 41. Prokeš, Hranoš – Malát, Gola P., Bialoň, Fráner, Franz, Stach, do 40. Veselý, do 40. Kurnik, Dang, od 41. Bernát

David Malát (POR) (2+2)
Jakub Bialoň (POR) (3+1)
Patrik Gola (POR) (2+2)

Malátova vedoucí trefa

Junioři měli po nepovedeném zápase na ledě Havířova před sebou tříbodovou povinnost na ledě Opavy. RT TORAX potvrzoval roli favorita už od prvních minut a mohl slavit už v šesté minutě. David Malát zachytil chybnou rozehrávku domácích, zmocnil se puku na modré čáře a z hranice pravého kruhu zamířil přesně k protější tyči – 0:1. Opava mohla srovnat v následných početních převahách, nicméně všechna snaha kolabovala na porubském Zavadilovi. Na druhé straně pak ještě zahrozil do přestávky Patrik Gola, porubský útočník ale trefil pouze pravý Rochlův beton.

Tříbrankové vedení a srovnání během 82 sekund

Poruba zaskočila domácí výběr ve druhé třetině už po dvanácti sekundách hry. Patrik Gola se ujal kotouče krátce po vhazování, podél levého mantinelu zmátl opavskou obranu a poté střelou mezi betony navýšil – 0:2. V šestadvacáté minutě přidali Ostravané další úder. Jonáš Franz nahrával před brankoviště Jakubu Bialoňovi, který se lišácky otočil a zamířil přesně pod gólmanovu vyrážečku – 0:3. Opava se ale famózně vrátila do zápasu. O minutu později sice Jan Zavadil střelu od Marcela Fedora vyrazil, na odraz od Davida Nardelliho však už neměl šanci zareagovat – 1:3. V další minutě pálil z pravé strany Matěj Baláž, puk ale následně zamířil před Ondřeje Konečného, který ze vzduchu uklidil puk k pravé tyči – 2:3. Za sedmnáct sekund bylo srovnáno. Josef Klement zkusil štěstí střelou od modré, jeho střelu však dokázal ještě tečovat před brankovištěm Marcel Fedor a kotouč zaplul nad pravý beton – 3:3.

Řádění první fromace

Miroslav Bahník poté vybral oddechový čas, což se nakonec ukázalo jako správný krok. Už za necelé dvě minuty našel David Malát perfektně před brankovištěm Jakuba Bialoně, který trefil malou mezírku u Rochlovy lapačky – 3:4. Zanedlouho zase vypálil z levého kruhu Patrik Gola, jehož střela se otřela o jednoho z domácích hráčů a nekontrolovatelně si to namířila do sítě – 3:5. V tu chvíli sáhli ke střídání gólmanů domácí. Kryštofa Rochlu tak nahradil v opavské kleci Kryštof Lamla. V osmatřicáté minutě Porubští zvyšovali. Michael Hranoš poslal touš mezi kruhy Davidu Malátovi a ten už pod vyrážečku přidal s jistotou šestý gól hostů – 3:6.

Bialoňův hattrick a další slepené góly domácích

RT TORAX navyšoval vedení ve 49. minutě. David Malát nahrával Jakubu Bialoňovi, který se z levého kruhu trefil přesně pod víko – 3:7. Domácí ale ještě dokázali zápas mírně zdramatizovat. Tomáš Rousek vypálil z levého kruhu a vymetl přesně levý horní růžek Zavadilovy branky – 4:7. O dvě minuty později Opavští uzavřeli gólové hody v početní převaze. Tomáš Černý převzal kotouč v útočném pásmu a překvapil porubského brankáře střelou k tyči – 5:7.

Ostatní zápasy 11. kola

Frýdek-Místekvs.Přerov3:4 náj.
Prostějovvs.Brno2:3
Boskovicevs.Uherský Brod4:7
Havířovvs.Uničovzrušeno

Rostislav Haas (Hokejový klub Opava): Pokud se jedná o útok, tak si myslím, že to bylo relativně v pořádku. Nicméně v obraně máme velké mezery, nikdo se nedrží tam, kde by měl, a z toho pak pramení obrovské chyby. Náš první gólman také zřejmě neměl svůj den, jelikož nezachytal to, co bych si představoval. Měli jsme jasně danou taktiku, kterou když jsem dodržovali, tak jsem měli šance a dávali jsme branky. Na druhou stranu v momentě, kdy jsme od taktiky upustili a hráli jsme po rozích, tak jsme se nedostali k ničemu. Když to srovnám se starším dorostem, tak zápasy juniorky jsou pro mě v této chvíli opravdovým utrpením. Je to vše o tréninku a každý má schopnosti takové, jaké natrénuje. Když Vám ale někdo přijde na trénink jednou týdně, tak v zápase vůbec neví, co má hrát. Navíc pokud nacvičený systém hry plní jen tři nebo čtyři hráči z celé lajny, tak to nikdy nemůže perfektně fungovat a to je momentálně náš hlavní problém. Tento rok musíme nějak přečkat a já se jen těším na další sezonu, kdy starší dorostenci budou v juniorce a dle mého názoru to už bude úplně o něčem jiném. Samozřejmě vím, že o tyto kluky se zhruba osm let nikdo nestaral, neučil je žádnou taktiku ani bruslit. Kluci z útoku nám musejí hrát v obraně a jelikož na to nebyli nikdy předtím zvyklí, tak mají velké problémy. V tomto zápase nám pomohli alespoň hráči, kteří už nastupují za muže, jinak bychom snad nedali dohromady ani sestavu. Já jako trenér ještě deset minut před zápasem řeším sestavu, v jaké budeme hrát a vůbec nemůžu ani pomýšlet na sestavu, v jaké jsme trénovali.

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): Zápas jsme si dobře rozehráli, ale výsledek velmi ovlivnila dvouminutovka v polovině druhé třetiny, kdy jsme snad během devadesáti sekund třikrát inkasovali. Museli jsme tedy zasáhnout do sestavy a třetinu dohrát na dvě lajny. Utkání ukázalo, že pokud máme tvořit hru a potvrdit gólově svou převahu, tak nám schází hokejově inteligentnější hráči. Tím, že jsme nedokázali kombinovat, tak byla Opava rovnocenným soupeřem a zápas nám zbytečně komplikovala. Musím pochválit první lajnu, která tenhle zápas vystřílela a podílela se na všech našich gólech.