Dramatickou zápletku nakonec lépe zvládla Olomouc, Sareza ji podlehla 2:3 po prodloužení

29.02.2008, Adam Bagar

Čtvrtý zápas čtvrtfinálové série mezi Sarezou Ostrava a Olomoucí začali lépe Ostravané. Také díky dvojnásobné přesilové hře vedli již po necelých pěti minutách nad svým soupeřem 2:0, když se trefili obránci Vnenk a následně i Mrázek. Poté však převzali iniciativitu hosté a v závěru první dvacetiminutovky se dočkali zaslouženého snížení. Po první třetině tak vedla Sareza nad Olomoucí 2:1. Druhá část přinesla drtivý tlak hostí, kteří však své šance nedokázali přetavit ve vyrovnávací branku a velmi často ztroskotávali na skvěle chytajícím Jakubovi Štěpánkovi. Ve třetí třetině se příliš obraz hry nezměnil a Olomouc byla nadále lepším celkem, vyrovnávací branka tak visela již ve vzduchu. Nakonec přišla necelých osm minut před koncem vypršení normální hrací doby. V závěrečnýh minutách si již oba celky mnohdy i se štěstím remízový stav pohlídaly. Muselo tak následovat prodloužení, ve kterém hosté hned v první minutě přidali rozhodující branku. Sareza Ostrava tak podlehla ve velmi napínavém zápase plném vyloučení 2:3 po prodloužení.

- ČF4 pá 29.2.17:00
HC Olomouc
2:3p(2:1, 0:0, 0:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 4. Vnenk (Najdek), 5. Mrázek (Zdeněk, Buček) – 19. Čuřík (Bordowski), 53. Štach (Čuřík, Bordowski), 61. Brančík (Ondráček, Zbořil). Rozhodčí: Jebavý, Lacina - Machálek, Prchal T.. Vyloučení: 11:12, navíc Tesařík (SAR), Zbořil (OLO) oba 10 OT, Štěpánek (SAR) OK. Využití: 1:0. Diváci: 1150. Střely na branku: 29:43. Průběh utkání: 2:0, 2:3.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek - Ovšák, Buček, Mrázek, Tesařík, Vajda, Vnenk, Falter - Červenka, Najdek, Svačina - Klimek, Hubáček, Řípa - Urban, Holuša, Zdeněk - Dušek, Gelačák, Novák, Stránský.
HC Olomouc: Žigárdy - Nedbálek, Švrček, Ministr, Chmelíř, Smejkal, Bouz, Brančík, Štach, Paška, Davídek, Ondrušek, Zbořil, Kříž, Vyrůbalík, Meidl, Bartoň, Čuřík, Ondráček, Bordowski, Žajgla.

Sareza vstoupila do zápasu podobně jako včera ve velkém stylu. Hned v první minutě našel Hubáček na druhé straně najetého Řípu, kterému se tato přihrávka odrazila od brusle a jen těsně minula branku. Ve třetí minutě si domácí svou aktivní hrou vynutili dvojnásobnou přesilovou hru. Tu také Sareza dokázala náležitě potrestat, když v čase 3:14 se napřáhl zpoza kruhů Lukáš Vnenk, který propálil vše, co mu stálo v cestě a překonal tak střelou mezi betony Žigárdyho. Neuběhla ani minuta a porubská hala vybuchla nadšením podruhé – v čase 4:08 napodobil Vnenka Jaroslav Mrázek, který tentokrát vypálil z pravého kruhu a jeho pokus rovněž skončil v kleci šokovaného Žigárdyho, který se nechal vystřídat svým náhradníkem Sedlářem. Po těchto úvodních dvou brankách se hra jakoby uklidnila a k vidění byla pouze vyloučení na obou stranách, která od sebe dělila několik vteřin. V desáté minutě si najel mezi kruhy Brančík, ale trefil pouze připraveného Štěpánka. O chvíli později zase ujížděl po straně Smejkal, ale domácí gólman předvedl opět parádní zákrok. Ve 13. minutě se ocitl před Sedlářem úplně volný Řípa, ale ten předvedl při stoprocentní šanci domácího útočníka výstavní zákrok, když ještě stačil v leže nastavit svou lapačku a tím tak zabránit jasné brance. Následně si Olomoučtí vyzkoušeli hru s jedním mužem v poli navíc. V té hosté Sarezu totálně uzamkli a Štěpánek tak musel čelit obrovskému tlaku a množství střel. Ale pokusy Bouze, Smejkala a Ministra v domácí kleci neskončily. V 16. minutě se řítil na Štěpánka zcela sám Brančík, ale domácí gólman dokázal situaci skvěle vyhodnotit a parádně proti hostujícímu hráči vyjel a zneškodnil mu tak možnost zakončit. O chvíli později zahrávali hosté další přesilovku, ale tentokrát dokázali domácí hráči jejich pokusům skvěle bránit, největší šanci tak měl akorát Nedbálek, který stál před Štěpánkem zcela sám, ale nedal. V minutě 19. vypálil skvěle z mezikruží Holuša, ale jeho pokus jen těsně minul branku. Na druhé straně se dočkali zasloužené branky také hosté, když si Jakub Čuřík dokázal skvěle nabruslit až před domácí branku a střelou k tyči nedal Štěpánkovi žádnou šanci. V závěru ještě sudí rozdali na obou stranách dva dvouminutové tresty, ale na tom, že Sareza Ostrava vedla po dvaceti minutách nad Olomoucí 2:1, se již nic nezměnilo.

Druhou část nezačaly oba celky příliš optimálně, až na konci 23. minuty dokázal vypálit Štach od modré dělovku, která jen těsně minula branku. O minutu později unikal Svačina a svůj únik vyřešil velmi dobře, když hostujícího gólmana dokázal vylákat mimo tyče, ale spoluhráči s jeho zadovkou před úplně odkrytou branku nepočítali. Ve 26. minutě zahrávali domácí další přesilovou hru. V té si největší šanci vytvořil Řípa, který pálil od modré v momentě, kdy hostující gólman nic neviděl, a tak jeho pokus jen velmi náhodně vyrazil mimo tyče. Ve 29. minutě si vytvořili hostující hráči velký tlak, ve kterém nejprve nedokázal překonat Štěpánka z blízkosti branky Davídek a následně nedokázal domácího ochránce svatyně překvapit šikovným vyjetím zpoza branky ani Meidl. Následně zahrávali Olomoučtí dvě přesilové hry v řadě, a tak Štěpánek byl opět pod drtivou palbou střel. Nejprve zneškodnil pokus Bouze od modré, poté Žajglovu střelu z mezikruží a nakonec i jasnou šanci Čuříka. Olomouc byla ve velkém tlaku a z toho také pramenilo další vyloučení Ostravy, a tak si hosté vyzkoušeli i krátkou početní výhodu dvou mužů v poli. Štěpánek si musel připadat jako na střelnici a musel řešit další těžké situace, když při střele Bouze musel zasahovat maskou nebo když trnul při střelách Kříže a Čuříka, které naštěstí trefily domácího gólmana. Ve 38. minutě vypálil šikovně ihned po buly z efektivní otočky Smejkal, ale i přesto, že vypálil přes několik obránců, tak si Štěpánek s jeho pokusem poradil. Následně se osmělila také Sareza, když střílel z pravého kruhu Klimek. O chvíli později byli vyloučeni dva hostující hráči, a tak měla Sareza skvělou příležitost ke zvýšení náskoku, když hrála dvě minuty v pěti proti třem. Jedinou nevýhodou této početní výhody byl fakt, že se velká část z ní přesunul do další třetiny. Ještě ve třetině druhé však mohl poslat Sarezu do dvougólového vedení Ovšák, ale Sedlář předvedl opět skvělý zákrok. Po čtyřiceti minutách tak zůstal stav stejný jako po třetině první, Sareza Ostrava tedy vedla těsným jednobrankovým rozdílem 2:1.

Sareza tak v úvodu třetí části stále pokračovala v početní výhodě dvou hráčů v poli. Tu však sehrála velmi staticky, a tak největší šanci Ostravy měl Vyrůbalík, který si málem srazil touš do své branky. Častá vyloučení na obou stranách nebrala konce a o chvíli později hráli tentokrát hosté přesilovku, která jim však vůbec nevyšla. Hned, co naskočil do hry pátý hráč Ostravy, tak pravice sudích byla opět nahoře, a tak přesilovku hrála i Sareza. Naložila s ní však velmi podobně jako Olomoučtí se svou předchozí početní výhodou. Hra obou celků se změnila spíše v boj, a tak sudí Jebavý s Lacinou měli spoustu práce a po chvíli poslali na lavici hanby další dva hráče. Ve 47. minutě měli hosté obrovské šance na vyrovnání, ale Brančík trefil pouze tyč a následné dorážky domácí gólman skvěle pochytal. Na druhé straně zase nejprve střílel Klimek a následně dorážel Hubáček, jehož pokusu chyběly jen centimetry. O chvíli později zahříval trestanou lavici opět další domácí hráč, ale Ostravané skvěle bránili a nepouštěli Olomouc v těchto momentech do vyložených šancí. V padesáté minutě pálil zpoza kruhů Brančík, ale Štěpánek držel svými skvělými zákroky stále Sarezu nad vodou. Dvě minuty nato vyslal svou dělovku na domácí branku Ministr, ale domácí gólman opět jeho pokus ukryl ve své lapačce. V čase 52:43 přišlo zasloužené vyrovnání, když Lubomír Štach vypálil od modré přes haldu těl hráčů, a tak vzhledem k tomu, že Štěpánek vůbec nic neviděl, tak touš zapadl do domácí branky. V 55. minutě nedal branku v jasné šanci Tesařík, když Sedlář jeho pokus parádně lapil. O minutu později měli domácí skvělou příležitost vrátit vedení na svou stranu, když na trestnou lavici zamířil jeden z hostujících hráčů za zdržování hry. V početní výhodě pálil nebezpečně od modré čáry Mrázek a o chvíli později nedal ve velké šanci ni Řípa, který dostal ideální přihrávku před branku. Sareza byla v závěrečných minutách v tlaku, ale Tesaříkova tvrdá střela od modré opět skončila v náručí skvěle chytajícího Sedláře. V posledních dvaceti vteřinách šedesáté minuty měla Olomouc drtivý tlak a domácí se po střelách Smejkala a Nedbálka jen se štěstím dokázali ubránit. Po šedesáti minutách byl stav nerozhodný 2:2, a tak muselo následovat desetiminutové prodloužení.

V prodloužení se na branku příliš dlouho nečekalo, když v čase 60:44 nakonec kotouč dopravil za záda Štěpánka po několika dorážkách Richard Brančík. Uznání branky se však nelíbilo domácím, kteří se zlobili na rozhodčí z důvodu postavení útočícího hráče v brankovišti. Brankář Štěpánek si dokonce vysloužil osobní trest do konce utkání. Sareza Ostrava tak podlehla po velkém boji Olomouci 2:3 po prodloužení.