Dohrávka vyzněla lépe pro hosty. Prostějov vyřídil Porubu během jedenácti minut

06.02.2019, René Chyla

Po vyrovnané první třetině asi málokdo čekal, že se dohrávka s prostějovskými Jestřáby změní doslova v exhibici hanácké letky. Ta rozhodla o osudu zápasu ve druhé třetině v rozmezí pouhých jedenácti minut, když e postupně trefili Václav Meidl, Lukáš Žálčík a dvakrát na sebe upozornil také David Dvořáček. Porubští borci ve třetí třetině jen dvakrát korigovali a před domácím publikem schytali nejvyšší porážku v sezoně. S Prostějovem prohrál ostravský celek i potřetí v sezoně, tentokrát 2:6.

CHANCE LIGA - 45.kolo st 6.2.17:30
LHK Jestřábi Prostějov
2:6(0:0, 0:4, 2:2)
Branky a nahrávky: 46. Toman (Ollender, Ďurač), 54. Dufek (Jáchym) – 25. Meidl (Pšenička, Krejčí), 31. Žálčík (Račuk, Starý), 33. Dvořáček (Meidl, Pšenička), 36. Dvořáček (Pšenička), 44. Meidl (Prokeš, Mikliš), 47. Krejčí (Venkrbec, Prokeš). Rozhodčí: Čech, Skopal – Lukš, Komínek. Vyloučení: 5:3, navíc Husa (POR) 10 min. OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 560. Střely na branku: 41:41 (11:15, 12:16, 18:10). Průběh utkání: 0:5, 1:5, 1:6, 2:6.
HC RT TORAX Poruba 2011: Dolejš – Ovčačík, Slavík, Mamayev, Šnajnar, Pastor, Padrnos, Janošek – Káňa J., Kanko, Illéš – Guman, Jáchym, Dufek – Ďurač, Toman, Alexeyev – Häring, Václavek, Ollender
LHK Jestřábi Prostějov: Neužil – Havlík, Mikliš, Čáp, Kolář, Krejčí, Husa, Bažant – Luňák, Divíšek, Nouza – Starý, Račuk, Žálčík – Krejčiřík, Pšenička, Dvořáček – Venkrbec, Meidl, Prokeš

Václav Meidl (PRO) (2+1)
David Dvořáček (PRO) (2+0)
Petr Krejčí (PRO) (1+1)

Prostějov začal aktivněji, Dolejš odolal. Šnajnar pálil jen těsně mimo

Dohrávka 45. kola mezi ostravskou Porubou a prostějovskými Jestřábi začala o něco lépe pro hosty, kteří hned v úvodu počastovali Daniela Dolejše několika slušnými projektily, porubský gólman však mnoho práce neměl. V šesté minutě se hnal do útoku po levé straně Radim Toman, který se snažil najít křížným pasem Alexeje Alexejeva, nicméně Vojtěch Krejčiřík předvedl parádní obranný zákrok holí. Prostějovského útočníka o chvíli později napodobil Matouš Maxmilián Venkrbec, a tak Jakub Neužil měl opět klid. V deváté minutě už scházely prvnímu góly jen centimetry, jelikož Rostislav Šnajnar pálil kousek za modrou, kotouč ale proletěl jen těsně nad horní tyčí prostějovské branky. V osmnácté minutě se pak do porubské brankoviště natlačil Vojtěch Krejčiřík, prostějovský forvard byl ale faulován a Jestřábi získali výhodu přesilovky. V ní ale nic nevymysleli, a tak se šlo do kabin za stavu 0:0.

Meidl s Žálčíkem rozpoutali hostující kanonádu

Prostějovská aktivita začala nést ovoce ve druhé třetině. Ve 25. minutě při přesilovce nahrával Petr Krejčí od modré na pravý kruh Tomáši Pšeničkovi, do jehož rány vložil ještě hůl Václav Meidl, který tečoval kotouč za záda Daniela Dolejše – 0:1. Zanedlouho domácí zachránila tyč, ovšem z další povedené akce už slavil Prostějov dvoubrankové vedení. David Dvořáček sice sám před porubským gólmanem doklepával zbytečně, pak ale zaúřadovala znovu jestřábí letka. Prostějovští převedli ukázkový ťukes, na jehož konci byl úplně sám před prázdnou klecí Lukáš Žálčík – 0:2.

Poruba zapomínala na Dvořáčka, Havlík neuspěl

Za dvě minuty už byli Ostravané na ručník. Porubská obrana zapomněla mezi kruhy Davida Dvořáčka, jehož si našel zpoza branky Václav Meidl a prvně jmenovaný dělovkou pod víko neměl slitování – 0:3. Porubská obrana hořela a ve 35. minutě byl úplně sám před Danielem Dolejšem Ladislav Havlík, porubský strážce ale chytil jeho střelu do lapačky. To však Jestřáby nezastavilo a porubské publikum muselo skousnout už o chvíli později čtvrtou branku. David Dvořáček se natlačil lehce před Daniela Dolejše, kterého překonal pokusem mezi betony – 0:4.

Vlastenec Poruby, Ollenderova nabídka a Dufkova korigace

Na začátku poslední dvacetiminutovky destrukce porubského týmu pokračovala. Václav Meidl si nejprve najel za ostravskou branku, zpoza níž jen nahodil puk do brankoviště, odkud si jeden z domácích srazil puk nešťastně do sítě – 0:5. HC RT TORAX se následně lehce nadechl. Porubští využili zaváhání prostějovské obrany i ležícího Jakuba Neužila, kterého z předbrankového prostoru překonal Radim Toman, když zužitkoval pas zpoza branky od Samuela Ollendera – 1:5. Poruba ale poté rychle inkasovala pošesté, když tentokrát vyslal ostrou střelu zpoza kruhu Petr Krejčí, který zamířil na vzdálenější tyč – 1:6. Druhá porubská radost přišla v 54. minutě, ve které stál sám mezi kruhy Jan Dufek, jenž propálil Jakuba Neužila k tyči – 2:6.

Miloš Holaň (HC RT TORAX Poruba 2011): Myslím, že první třetinu jsme hráli solidně a organizovaně. Sice mi vadila častá vyloučení, na které jsme ráno kluky na poradě upozorňovali a která také umí Prostějov dobře využít. V první dvacetiminutovce jsme se s tím popasovali ale velice dobře, měli jsme pohyb i nějaké šance, ale nedokázali jsme to proměnit v branku. Kluky jsme pochválili a to byla zřejmě chyba, protože pak se hra otočila naruby a všechno to začalo vyloučení Mamajeva ve druhé minutě, kterou Prostějov už potrestal a dostal se do vedení. Nechápu, proč se hra po prvním gólu rozpadla, a už vůbec netuším, proč s každým gólem mužstvo psychicky padá a těžko v sobě nachází motivaci. Prohrávali jsme po dvou třetinách 0:4, což o celém výsledku rozhodlo. Poslední dvacetiminutovka je jen světlá chvilka, protože jsme byli schopni dát alespoň dva góly a hrát 2:2. Kvalita soupeře je jednoznačná, tu ještě podpořil jejich brankář. V tomto zápase jsme ale neměli na to, abychom získali tři body.

Jiří Vykoukal (LHK Jestřábi Prostějov): Jsem rádi za tři body, které jsme v Porubě získali. První třetina byla vyrovnaná s šancemi na obou stranách a spravedlivě skončila nerozhodně. Nějaké příležitosti jsme měli, ale stejně jako soupeř jsme je nedokázali využít. V té druhé se nám povedlo dát rychlé góly a domácím odskočit, což bylo klíčové pro náš klid a základ vítězství. Třetí třetina se prakticky už jen dohrávala a tam jsme si už jen hlídali výsledek. Pro nás to jsou důležité tři body.