„Odehráli jsme dobrá utkání,“ shodli se kapitán Radim Spusta a gólman Michal Gleich

Adam Bagar, 16.09.2009
Juniorská nejvyšší soutěž má již za sebou tři kola. V nich Poruba nedokázala bodovat se Zlínem, Pardubicemi ani Olomoucí. Přesto minimálně v prvních dvou utkáních zanechala velmi slušný dojem. Soupeři Porubu ve všech utkáních jasně přestříleli, ale tým kouče Leksovského zdobí prozatím neuvěřitelná bojovnost. Také proto hodnotí jak nově zvolený kapitán juniorského týmu Radim Spusta, tak i gólmanská jednička Michal Gleich, dosavadní vystoupení juniorů spíše kladně. Nejen hodnocení tří odehraných utkání, ale i další zajímavé informace, se dočtete uvnitř článku.

Před začátkem sezóny proběhla tradiční volba kapitána. Tým si za svého vůdce zvolil osmnáctiletého dříče Radima Spustu. „Beru to tak, že si mě kluci zvolili a budu dělat vše pro to, abych tým před každým utkáním připravil na zápas,“ prohlásil ke své volbě. Bodové konto Poruby jej však příliš těšit nemůže, ale bojovnost týmu rozhodně ano. „Sice jsme získali nula bodů, ale sehráli jsme těžká utkání. Myslím si, že jsme první dva zápasy odehráli velmi dobře. Hlavně se Zlínem mě potěšila velice dobrá týmová hra, v Pardubicích byl soupeř o třídu lepší a s Olomoucí jsme vyslali snad čtyři střely, ze kterých padly čtyři góly.“ V čem lze hledat hlavní příčiny ztráty tříbrankového vedení? „Byla škoda, že jsme góly vstřelili tak moc rychle. Na střídačce panovala taková uvolněná nálada. Někteří si možná mysleli, že se nic nemůže stát,“ řekl bek s jednadvacítkou na zádech k prohře s Olomoucí.

I přes tři porážky je ještě před juniory stále sedmnáct kol, a tak nelze věšet hlavy, obzvláště, když výkony v prvních dvou zápasech nebyly zdaleka tak špatné. „Já si myslím, že dokážeme hrát s kýmkoliv. Přesvědčili jsme se o tom v pátek se Zlínem. Přestože byli lepší a přestříleli nás, tak gól nám dát nemohli. Kdybychom jej dali my, mohli jsme pomýšlet i na tři body,“ pochválil kapitán své mužstvo. Co však prozatím svěřence kouče Leksovského trápí nejvíce jsou častá a především zbytečná vylučování. „Je pravda, že vyloučených máme strašně moc. Měli bychom se na to soustředit. Zbytečných útočných faulů je tam opravdu hodně,“ V dalším kole čeká Porubu jihlavská Dukla, která rovněž všechna tři utkání prohrála, a tak půjde o hodně. „Jdeme do každého utkání s cílem vyhrát, snažíme se předvést to, co v nás je. Do Jihlavy jedeme jednoznačně vyhrát a odvést si tři body,“ zakončil odhodlaně své povídání kapitán Radim Spusta.

A jak hodnotí dosavadní tři vystoupení juniorů VOKD Poruby gólmanská jednička Michal Gleich? „Myslím si, že jsme odehráli dobrá utkání. Kvality našeho týmu nejsou takové, abychom měli tři zápasy vyhrát. Snažili jsme se, dřeli jsme, ale bohužel jsme stále bez bodu. V prvním zápase jsme drželi hodně dlouho bezgólovou remízu, ale pak jsme obdrželi dva smolné góly. Ve druhém utkání byly Pardubice mnohem kvalitnějším týmem, dřeli jsme, ale soupeř byl zkrátka lepší. S Olomoucí jsme vedli 4:2 po první třetině, ale šlo vidět, že už jsme neměli síly na to, abychom utkání dotáhli do vítězného konce.“ Dvacetiletý Gleich si rozhodně nemůže stěžovat na nedostatek práce. „Mám rád, když na mě lítá množství střel, dostanu se pak více do utkání. Když jde na gólmana deset, patnáct střel, tak si není tak jistý, dostane jeden špatný gól a nemůže se už do zápasu dostat. Na mě letí každé utkání k padesátce střel. Sice to je pořádná dřina, ale jsem rád, že si pořádně zachytám. Zatím se daří, i když nevyhráváme,“ zhodnotil svou gólmanskou práci.

V loňské sezóně se v brance pravidelně střídalo duo Gleich a Kubáň, což asi příliš klidu oběma gólmanům nedodalo. Současná gólmanská jednička juniorky má na tento loňský problém jasný názor. „Minulý rok to bylo špatné. Ani jeden jsme se do toho nemohli dostat. Myslím si, že v extraligových týmech musí být určená jednička, která ví, že má jistotu, že bude chytat, musí jí trenér věřit. To minulý rok právě nebylo,“ říká zklamaně. Letošní systém soutěže způsobil, že se hrají tři utkání ve čtyřech dnech, což může být pro některé týmy problém. „Máme dobrý tým v tom, že makáme a dřeme, ale jakmile hrajeme tři zápasy ve čtyřech dnech, tak nemáme na to, abychom vydrželi všechna utkání v takovém vysokém nasazení. Soupeři jsou techničtí, nepotřebují tolik sil jako my,“ zhodnotil rozdíly mezi Porubou a ostatními celky, proti kterým VOKD již nastoupilo. V zápase s Pardubicemi nastoupil do branky již za rozhodnutého stavu Robin Hanuska. Neuvažoval Gleich o stejném kroku také v zápase s Olomoucí? „V Pardubicích jsme prohrávali 1:4, soupeř byl mnohem lepší, a tak jsem si chtěl odpočinout, abych byl připraven na pondělí. S Olomoucí jsem v brance zůstal, protože jsem chtěl pomoci týmu,“ řekl na závěr Michal Gleich.