„Musíme hodně zabrat a vyhrát téměř každý zápas,“ ví před play out Kamil Kašťák

Adam Bagar, 29.01.2009
Poslední utkání základní části Porubě výsledkově nevyšlo dle představ a zakončila ji symbolicky další prohrou. Přitom první třetina byla zcela v režii domácích, kteří si vytvořili několik stoprocentních šancí. Od toho se také celý zápas odvíjel, což věděli rovněž všichni aktéři utkání, kteří zmínili právě první periodu jako klíčový moment zápasu. Od druhé třetiny naopak bylo lepším týmem Vrchlabí, přesto by se remíza jevila jako spravedlivý výsledek, ale trefou necelé dvě minuty před koncem si připsali hosté tři body za vítězství 3:2. K utkání se kromě hostujícího kouče Vladimíra Jeřábka a domácího lodivoda Kamila Kašťáka vyjádřili také útočník Branislav Rehuš a brankář Martin Štefl.

Spokojenější byl po zisku tří bodů hostující trenér Vladimír Jeřábek, přesto musel svým svěřencům vyčinit nepovedenou první třetinu. „První třetinu jsme sehráli hrozně, vůbec jsme nebruslili. Celkově ty poslední zápasy byly špatné. Přece jen kluci měli v hlavách to, že skončíme po základní části čtvrtí nebo třetí, a tak se nic nemohlo stát. Bylo to vidět na tom výkonu. První třetina skončila 1:1 i přesto, že střely na branku byly v poměru 17:5 pro domácí, což bylo pro nás dobře.“ Hra Vrchlabí se však od druhé třetiny značně zlepšila, hosté začali bruslit a především díky přesilovým hrám se dostávali do tlaku. „Ve druhé třetině jsme měli trestné střílení, přesilovky pět na tři, čtyři na tři, to jsme neproměnili, mohli jsme zápas rozhodnout. Ale přesto už se naše hra zlepšila, vypracovali jsme si i tlak.“

Vrchlabí bylo nakonec šťastnějším týmem, když si trefou necelé dvě minuty před koncem připsalo tři body. „Zápas nakonec dopadl tak, jak dopadl. Rozhodla náhodná střela, jsme rádi, že to máme za sebou,“ dodal sympaticky působící hostující kouč. Tým z Podkrkonoší čekal více než dvě utkání na vstřelenou branku, ale v utkání s Porubou skóroval hned třikrát. „Sehráli jsme velmi dobré utkání doma s Ústím, když jsme druhou třetinu byli jasně lepší, nakonec jsme prohráli smolně 0:1. Já si myslím, že to má takto každé mužstvo, že si vybere za sezónu část, kdy se mu nedaří. Jsem rád, že už to je za námi.“ Přestože soupeři v utkání prakticky o nic nešlo, přistoupil k utkání velmi zodpovědně a o tři body bojoval. „Máte pravdu, že jsme k utkání přistoupili zodpovědně, ale až po té první třetině, která byla z naší strany hrozná,“ zakončil své povídání lodivod čtvrtého týmu tabulky.

Na druhé straně byl naopak domácí trenér Kamil Kašťák velice zklamán. Stejně jako ostatní aktéři viděl hlavní příčinu prohry v první třetině, kdy Poruba svého soupeře jasně přehrávala. „V první třetině jsme měli jasně navrch, měli jsme tam čtyři tutové šance, ale soupeř nakonec vyrovnal z jedné naší chyby,“ smutnil domácí lodivod a pokračoval v hodnocení dalších period. „Ve druhé třetině jsme často hráli v oslabení. Pak přišla třetí třetina a fatální chyba při druhém gólu. Ještě jsme to dokázali rychle srovnat, ale nakonec dostaneme takový smolný třetí gól. Myslím si, že nás dnes Vrchlabí nepřehrávalo, byl to vyrovnaný zápas, ale pro nás zase se špatným koncem.“

Koncovka je základní problém, který trápí Porubu téměř po celou dobu základní části první hokejové ligy. Také v utkání s Vrchlabím dokázali domácí spálit stoprocentní šance. „To se nedá naučit. Když má hráč před sebou prázdnou branku, tak to je už o tom hráči. Pokud se nesoustředí na tu koncovku, tak ten gól nedá. Už nevím, co na to říci, ale ty zápasy se takto odvíjejí.“ Základní část zakončila Poruba na poslední pozici a k tomu, aby si uchovala prvoligovou příslušnost, musí stáhnout na čtrnáctý Beroun již hrozivě vypadajících deset bodů. „Teď už to bude hodně náročné, bodová ztráta není malá. Musíme hodně zabrat a vyhrát téměř každý zápas, což bude náročné. Musíme se připravit na příští týden a zkusit to,“ dodal na závěr Kamil Kašťák.

Smutek a zklamání ve tváři byly patrné také ve tváři mladého slovenského útočníka Branislava Rehuše, autora první porubské branky. A jak viděl průběh utkání? „V první třetině jsme měli hodně šancí. Mohli jsme rozhodnout, měli jsme tam prázdnou branku a šance alespoň na tři góly. Ve druhé třetině začal hrát soupeř hodně přesilovek, byli jsme často vylučovaní, a to nás stálo hodně sil. Ve třetí části jsem měl prázdnou bránu, nedal jsem, bohužel jsme nakonec prohráli,“ shrnul Rehuš průběh středečního duelu. A co udělat pro to, aby byla v Porubě uchována první liga také pro sezónu 2009/2010? „Musíme začít už od prvního zápasu vyhrávat a musíme tu ztrátu na soupeře stáhnout, zkusíme to zachránit,“ dodal na závěr trochu optimismu porubský útočník.

Brankář Martin Štefl rovněž poukázal na první třetinu, která pravděpodobně rozhodla zápas. „První třetina se nám povedla. Škoda, že nám tam nepadly dva, tři góly. Hosté prakticky využili hned svou první šanci, což je po té špatné první třetině dostalo na koně.“ Porubský gólman také poukázal na výkon VOKD v první části a dalších třetinách. „Nechápu, že první třetinu sehrajeme v nějakém tempu, v nějakém systému a další třetiny hrajeme jinak. Ten konec nám absolutně nevyšel.“ Ztráta na předposlední Most je již šestibodová, na čtrnáctý Beroun dokonce ztrácí Porubští bodů deset. „To je hodně, ale když se hraje čtyřikrát každý s každým, tak by se s tím dalo něco udělat.“ Porubská gólmanská jednička vidí příčinu ve špatných výkonech také jinde. „Určitě by se mělo mluvit o určitém doplnění kádru, měli jsme sérii dobrých zápasů a právě v tu chvíli jsme měli posílit, a ne naopak,“ běduje porubský gólman a pokračuje, „bohužel někteří ještě odešli, s tím by se mělo něco udělat.“

Porubští čekali, stejně jako jejich soupeř, více než dvě utkání na gól, což dokázali prolomit, ale přesto na body to opět nestačilo. „Není to nic příjemného, dnes jsme sice dali dvě branky, ale přesto to je hodně málo. I když jsme to samozřejmě mohli uhrát alespoň na remízu, ale nebylo nám přáno,“ dodal na závěr dvaadvacetiletý gólman.