„Bylo to utkání druhé lajny,“ pravil po zápase s Hradcem gólman Andreas Kubáň

Adam Bagar, 14.03.2009
Utkání s nepříjemným pronásledovatelem - Hradcem Králové, junioři VOKD Poruby zvládli a utekli svému soupeři již na sedm bodů. K definitivní záchraně tak stačí porubským mladíkům uhrát ve zbývajících kolech dva body. Samotné utkání s Hradcem Králové mělo průběh, jako na houpačce. Důležitým momentem byla určitě trefa z posledních vteřin druhé části, která poslala Hradec do kolen. Dále se všichni oslovení zabývali zákeřnou hrou Hradce Králové, který poslední minuty utkání absolutně nezvládl. O všechny trefy Poruby se postarala druhá pětka. K utkání se vyjádřili krom trenéra domácích Petra Trojana také obránce v roli útočníka David Skočovský a gólman Andreas Kubáň, jenž přenechal na třetí část svůj post staršímu Gleichovi.

Přestože trenér Jaroslav Vlk slavil právě v den zápasu své čtyřiapadesáté narozeniny, hodnocení utkání se ujal jeho kolega Petr Trojan. Utkání bylo jako na houpačce. Domácí si vypracovali dvoubrankový náskok, o který následně přišli, ale dokázali zpět převážit misky vah na svou stranu. „Po první třetině, kdy jsme vlastně využili vše, co se dalo, jsme si mohli už v klidu utkání pohlídat, ale udělali jsme tři hloupé chyby, které by se v juniorce už neměly stávat. Tím jsme soupeře posadili trošku na koně. Zaplaťpánbůh, že jsme vyrovnali čtyři vteřiny před koncem druhé třetiny. Rychlý gól na začátku třetí třetiny nám také hodně pomohl,“ zrekapituloval porubský kouč trnitou cestu za vítězstvím.

V neskutečné formě hraje poslední dobou druhá pětka, ve které jsou Ivo Jelšík, Petr Řezáč a Radovan Vajda. Právě tato trojice se postarala také v utkání s Hradcem o všechny porubské góly. „Předvedla se opět druhá lajna, stejně jako v Praze, kde dala šest ze sedmi branek. Dnes se postarala dokonce o všechny góly,“ pravil spokojeně Petr Trojan, a dodal „Ještě, že je tady máme, jsem rád, že ti kluci zde hrají.“ V závěru utkání bylo na ledě až příliš nervozity, nepěkných zákroků a množství hradeckých provokací. „Byl jsem zklamaný, jak se soupeř zachoval. Jednoznačně neunesl porážku. Některé ty zákroky byly velice ošklivé. Třeba to nastřelení na Karla Richtera. Něco takového jsem viděl poprvé v životě, to je něco otřesného,“ kroutil hlavou nad hrou svého soupeře.

Rozhodujícím momentem celého utkání byla vyrovnávací trefa domácích v úplném závěru druhé části. Ta Hradec jakoby definitivně nalomila a domácí otočili stav až ke konečné podobě 6:3. „Klaním se před kluky, že to uhráli a i za stavu, kdy prohrávali, se dokázali zvednout a zahrát nejlépe, jak uměli. Věděli jsme, že výhoda domácího hřiště, fyzické síly apod. byly na naší straně. Hradečtí museli za každou cenu vyhrát, protože věděli, že pokud zde nebudou bodovat, budou to mít už hodně těžké.“ Náskok na své soupeře má Poruba sedmibodový, a tak k definitivní záchraně ji stačí uhrát dva body z následujících tří kol. „Kluci se musí semknout a udělat ten poslední krok nejlépe už v Šumperku,“ prohlásil na závěr svého povídání Petr Trojan.

Po zápase byl velice spokojený také obránce David Skočovský. „Jsem moc rád, že jsme dnes vyhráli a téměř definitivně to zachránili.“ Spokojen byl také se změnou postu. Dvacetiletý obránce byl v utkání s Hradcem Králové v pozici útočníka. „Konečně jsem dostal i příležitost zahrát si celý zápas v útoku. Měl jsem u sebe Jakuba Voznicu a Marka Galajdu, se kterými se mi hrálo velmi dobře“ nezapomněl také na kvality svých spoluhráčů a kolegů z útoku. Naopak radost hráč s devětašedesátkou na zádech neměl ze ztráty vedení, které Poruba ztratila ve druhé části. „Určitě bylo špatné, že jsme neudrželi vedení 2:0 a nechali dostat Hradec do hry,“ a pokračoval „Pak jsme to otočili tím, že jsme stáhli hru na tři pětky a kluci tak byli pořád v tempu,“ pravil své postřehy.

A jak viděl „Skóča“ dramatické, nervy drásající a vypjaté závěrečné minuty? „Závěr byl jasně v našich rukou. Hradec to evidentně nezvládal a na konci byli jeho hráči hodně vylučováni, což nám jen nahrávalo do karet.“ Ze všech stran porubské kabiny je cítit odhodlání zvítězit v Šumperku a zajistit si tak definitivně účast v extralize juniorů také v příštím ročníku. „Myslím si, že v neděli již rozhodující body v Šumperku uhrajeme a ukončíme to,“ říká sebevědomě.

Porubu nečekalo jednoduché utkání, o čemž svědčí také slova gólmana Andrease Kubáně. „Určitě to byl velice těžký zápas. Věděli jsme, že Hradec je na tom dobře, vyhrál poslední zápasy. Věřili si na nás. Byl jsem ale překvapený, že na nás nešli jako v tom utkání v Hradci,“ konstatoval. A jak viděl samotný průběh zápasu z brankářského pohledu? „Měli jsme převahu. Vedli jsme 2:0 po první třetině, ale bohužel jsme pak dostali ve druhé třetině smolné góly. Naštěstí jsme v druhé části docela náhodně vyrovnali gólem z poslední minuty.“

V poslední třetině nastoupil do branky jeho kolega Michal Gleich. Co bylo důvodem této změny? „Do poslední třetiny dal trenér do branky Michala. Odůvodnil to, že kluci tak budou více bránit, pomůžou mu, budou hrát více dozadu,“ poodhalil psychologický tah kouče Vlka. Také Kubáň si nemohl nepovšimnout skvělého výkonu druhé pětky. „Dnes to bylo utkání druhé lajny,“ dodal. Stejně tak nešlo nevidět zbytečné fauly Hradeckých v závěru zápasu. „V závěru mi přišlo, že to Hradec trošku nezvládl a pomáhal si zbytečnými fauly.“ Poruba těžké utkání nakonec zvládla. „Dokázali jsme, že jsme dobrý tým, dobrý kolektiv,“ pravil teprve sedmnáctiletý gólman juniorky, Andreas Kubáň.