„Atmosféra v hale byla neuvěřitelná, působilo to na nás velmi pozitivně,“ říká šťastný střelec Ondřej Lužný

Adam Bagar, 08.03.2010
V páteční podvečer vypukla na Zimním stadionu v Ostravě - Poruba pořádná dorostenecká bitva o všechno. Poruba musela vyhrát, aby se dostala do baráže, naopak Drakům stačil i bod. Utkání, které nakonec rozhodl trefou pouhých sedmašedesát vteřin před koncem obránce Ondřej Lužný, se hrálo v parádní atmosféře, kterou si nemohl sedmnáctiletý šťastný střelec, shodou okolností ve znamení střelce, vynachválit. Hala doslova vybuchla nadšením, Ondřej Lužný tak byl za velkého hrdinu. K vítězství však došel celý tým, který si prvenství ve své soutěži za podávané celosezónní výkony rozhodně zasloužil. Ovšem tímto vítězstvím splnili starší dorostenci teprve první důležitý krok, ten další je čeká v období od 19. března do 4. dubna. Teprve tam se rozhodne, zda uvidíme v příští sezóně starší dorostence v nejvyšší soutěži...

Starší dorostenci měli v posledním kole doslova nůž na krku, museli porazit šumperské Draky, aby nahlédli do baráže o extraligu, a to se jim nakonec také povedlo. „Je to super pocit, uvědomil jsem si, že jsme něco dokázali...(zamyslí se)...no především kluci to dokázali, já jim jen občas vypomohl,“ dodal skromně obránce Ondřej Lužný. Právě on v čase 58:53 rozhodl o porubské výhře 3:2 a právem tak byl vynášen do nebes. „Vlastně Peca (Petr Chaloupka – pozn. red.) vyhrál buly, ihned poslal puk na Burzíka (Ondrej Burzala – pozn. red.) a ten to vystřelil na bránu. Gólman kotouč vyrazil před sebe a před brankou se vytvořila velká mela. Na nic jsem nečekal a tlačil se před brankoviště. Z ničeho nic se přede mnou objevil puk, napřáhl jsem, vypálil směrem na branku a jenom doufal, že to tam spadne a ono nakonec skutečně spadlo,“ rozplýval se šťastný střelec doposud životní trefy.

Celou sezónu se přitom nedokázal prosadit, až v samotném závěru dokázal skórovat jak v dresu juniorky, tak i starším dorostu. „Byla to spíše otázka štěstí, byl jsem prostě ve správný čas na správném místě, nic jiného bych v tom nehledal. Rozhodně jsem nic ve své hře nezměnil,“ objasnil svou střeleckou formu. Domácí hráči byli po celé utkání lepším týmem, častěji měli puk na svých holích, vytvářeli si šance, ale přesto bylo k vidění neuvěřitelné drama do poslední vteřiny zápasu. „Určitě to bylo způsobeno hlavně tím, že jsme si uvědomovali velkou důležitost zápasu a nikdo nechtěl udělat sebemenší chybu. To nás jakoby mírně svazovalo,“ říká o menší střelecké nemohoucnosti svého týmu.

Nejen samotné hráče obou celků zajisté překvapila atmosféra střetnutí a také velký počet diváků, který by mohly závidět také kdejaké prvoligové či druholigové celky. „Bylo to neuvěřitelné. Přestože jsme věděli, že se o tom zápase mluví více než o jakémkoliv jiném, tak jsme nečekali, že přijde tolik lidí. Působilo to na nás velmi pozitivně, atmosféra v hale byla skutečně neuvěřitelná,“ hovořil velmi natěšeně. Už před samotným začátkem zaujal speciální nástup na ledovou plochu, při kterém se vyvolávala postupně jména domácích hráčů, při samotném utkání pak několik transparentů a především neustálé povzbuzování. „Chtěli jsme jako tým ukázat, že i když je to jen liga, navíc dorostu, tak je to stále hokej, na který se dá dívat. Určitě bychom byli rádi, kdyby chodilo tolik lidí na každý zápas,“ vzkazuje Lužný svým fanouškům.

V baráži o extraligu staršího dorostu se Poruba utká dvoukolově s Letňanami a Žďárem nad Sázavou. Co od těchto soupeřů očekávat? „Jelikož jsem celou sezónu nastupoval za juniorku, tak jsem se tomu až tak nevěnoval. Vím jen, že Letňany za celou sezónu prohrály asi jen tři nebo čtyři utkání, takže to vypovídá o tom, že jejich obranná i útočná hra bude velmi dobrá. O Žďáru nad Sázavou toho moc nevím, ale jsou první, tudíž budou určitě také velmi kvalitním soupeřem.“ Do začátku zbývá ještě stále zhruba deset dní, a tak Ostravané budou zajisté pracovat na pilování některých herních činností. „Jsou to zápasy, ve kterých rozhoduje každá chyba, každá maličkost. Takže bych se zaměřil na přesilové hry, které musíme častěji využívat a ještě by to chtělo vypilovat hru v oslabení, ovšem té už předchází disciplína. Musíme si odpustit hloupé fauly,“ má jasno o následujícím programu tento již, dá se říci, zkušený zadák.

Starší dorostenci jsou po vítězném utkání velmi lehce rozpoznatelní. Prakticky celý tým si totiž nechal ostříhat své hlavy do hola. „Rozhodlo se to na zpáteční cestě z Opavy. Řekli jsem si, že když postoupíme do baráže, tak jdeme do hola, usmívá se. Dočkáme se také zcela lysých hlav u realizačního týmu staršího dorostu? „Pokud půjdou do toho i trenéři, tak to opravdu nevím, ale většina realizačního týmu by s tím neměla mít problém.“ (smích) Jak již bylo několikrát zmíněno, nastupoval Louže, jak bývá často označován, především v dresu juniorů, a tak může bez problémů obě soutěže porovnat. „Tak rozdíl je to skutečně velký, navíc juniorka hraje extraligu, což je nejvyšší možná soutěž. Největší rozdíl je hlavně v rychlosti. Není tam žádný čas na nějaké parádičky, je to prostě pořádný fičák. V dorostu si toho můžete dovolit více. Ale tím bych rozhodně nechtěl kritizovat ligu staršího dorostu, je to kvalitní liga, ale do té naprosté špičky nám zbývá ještě vyhrát baráž,“ zakončuje své povídání sedmnáctiletý porubský sympaťák.

Účinkování Ondřeje Lužného v Porubě

Z   G   A   B   TM