Žovinec o vítězné šňůře, střelecké formě i fanoušcích. Cítíme jejich podporu, těší ho

Adam Bagar, hokej.cz, 29.03.2021
Ambiciózní Poruba vstoupila do play off s mottem #POrubeme. A zatím rube parádně! Po Prostějovu si v nejkratším možném čase poradila také s Přerovem, vítěznou šňůru natáhla už na deset zápasů a prolétla do semifinále první ligy, které si zahraje poprvé ve své historii.

„Ale určitě to s Přerovem nebylo tak snadné, jak značí výsledek 4:0. Až na druhý zápas to bylo vždycky hodně těsné. Klíčové bylo možná hned první utkání, které jsme v závěru při pětiminutovém oslabení vyrovnali a v prodloužení pak otočili,“ líčí obránce Dušan Žovinec.

Přerov šel do série v roli favorita, ale jak sám přiznal i jeho kapitán Jiří Krisl, tohle pro něj byla velká rána. „Nás to naopak nastartovalo. Oni sehráli výborně základní část, poslední roky hrají na špici, takže jsme určitě nečekali, že budeme odjíždět s vedením 2:0 na zápasy.“

Doma ale čekaly Porubu náročné šichty. Třetí výhru ji vystřelil až v šesté sérii nájezdů Markus Korkiakoski, čtvrté drama pak rozsekl v závěru Marek Špaček. „Domácí utkání byla těžší, z naší strany to nebylo úplně ono. Zase jsme dotahovali, ale zase to zvládli,“ těší Žovince.

Hned pět z dosavadních sedmi zápasů play off musel RT TORAX otáčet, čímž ukázal svou sílu. „Obraty nám hodně pomohly, stmelily nás a přidaly nám na sebevědomí. Myslím, že jsme se konečně našli a semkli. Série jsme zvládli skvěle jako tým, což je nejdůležitější.“

V porubské kabině bylo po postupu pořádně veselo. „Užili jsme si to. Dokonce i s fanoušky, kteří nás čekali před halou. I když jsou stadiony prázdné, tak cítíme jejich podporu. Už když jsme se vrátili z Přerova, tak čekali i s dýmovnicemi a světlicemi. Bylo to krásné.“

28letý zadák byl klíčovou postavou čtvrtfinálové série, zaskvěl se čtyřmi góly. Do té doby měl přitom v Porubě na kontě pouhý jeden přesný zásah. „Základní část byla taková všelijaká, furt se přerušovala, tak jsem se do toho asi tolik nedostal,“ přemýšlí Dušan Žovinec.

„Střílel jsem, ale možná v tom byla i smůla. To tak někdy bývá. Pak dáte gól, najednou vám to víc lepí, dáte druhý, víc si věříte, pořád to perete na bránu a napadá vám to tam. Čtyři góly jsou super, ale spíš jsem šťastný, že pomohly týmu a postoupili jsme dál,“ doplňuje.

A co na jeho střelecký počin říkali spoluhráči? „Dělali si ze mě srandu. Že jsem střelec, že mě teď musejí víc chránit a tak,“ usmívá se Žovinec. „Musím je pochválit. Tady řešíme, že jsem dal góly, ale někteří zase hrají výborně dozadu, blokují střely. A to je taky důležité.“

Poruba pod taktovkou nových trenérů Karla Suchánka a Davida Moravce šlape jako hodinky, vyhrála všech deset zápasů. „Přinesli klid do kabiny a dodali nám sebevědomí. Nacvičili jsme pár věcí a těch se držíme. Hrajeme jednoduše, nic nevymýšlíme a funguje to,“ líčí.

Žovinec a spol. si po rychlém postupu užili zaslouženého volna. „Už jsme si potřebovali odpočinout, i od sebe trošku. Pauza přišla vhod, abychom se dali do kupy a vyléčili různé šrámy. Pak do toho zase vlítneme,“ říká před semifinále, které vypukne v pátek 2. dubna.

Porubští do něj vstoupí venku, ale na soupeře si musejí počkat. Pokud úterní sedmý duel zvládne Jihlava, vyzvou Kladno. Když Litoměřice, půjdou na Vsetín. „Podle mě je to úplně jedno. Každý soupeř už je v této fázi těžký. Musíme se soustředit sami na sebe a jít zápas od zápasu,“ velí.