Žákovské okénko: Žáci HC RT TORAX v únoru na Olympiádě i v České televizi

Gabriela Juříková, 09.03.2018
Lednová rekapitulace byla ve znamení Winter Classic zápasů osmé a šesté třídy. Únor, měsíc olympijských her, si patřičně užili hráči vedeni trenérem Davidem Moravcem. Ambasador Olympijského festivalu Ostrava své svěřence přivedl na led Ostravar Arény hned třikrát a ve všech případech to byla jedinečná zkušenost nejen pro porubské hráče. Pod kamerami Arény sehráli dvě exhibiční utkání, která byla promítána na kostce po celou dobu Olympijského festivalu. A pro ČT :D, spolu s dalším olympijským vítězem z roku 2002 Alešem Valentou, natočili pořad „Lvíčata.“ Zábavou by pro žáky měly být ale i běžná utkání sezóny. A proto, i když se nedaří soupeře gólově překonávat, není nutné věšet hlavu.

Trenér Mrázek zažil dva protipóly. Osmička vyhrávala, šesťáci se stále učí prohrávat

OSMÁ TŘÍDA
3. února HC AZ Havířov – HC RT TORAX Poruba 3:3 (0:1, 2:0, 1:2)

Ve druhé třetině o těsné vedení přišli, a když prohrávali v 57. minutě už 3:1, zabrali. Přišlo vyrovnání a v poslední možné chvíli při hře bez brankáře odjížděli z ledu AZetu s remízou díky trefě Kalužíka v 60. minutě.
Branky a nahrávky: 30. Kolat (Kusak), 33. Mikula, 57. Belan (Kusak) – 15. Becher O. (Vehovský M.), 57. Kovalčík (Mayer), 60. Kalužík T. (Haladěj).

10. února HC RT TORAX Poruba – HC Oceláři Třinec 3:3

11. února HC RT TORAX Poruba – Metropolia Silesia 8:2 (2:0, 2:1, 4:1)

Ze čtyř přesilovek využila Poruba jen jedinou. Soupeři se podařilo skórovat v oslabení.
Branky a nahrávky: 8. Pospíšil (Becher O.), 10. Kovalčík (Skála), 22. Brabec (Kovalčík), 28. Kalužík T. (Petruška), 44. Kovalčík (Brabec), 50. Stuchlík (Brabec, Vehovský M.), 56. Kalužík T. (Petruška), 56. Činčala – 22. Dziubanda, 60. Spyrka.

17. února HC Černí Vlci – HC RT TORAX Poruba 4:7 (1:1, 1:1, 2:5)

Utkání plné zvratů, jak gólových, tak herních. Domácí dokázali utkání srovnat na 4:4, ale Porubští si ještě v téže minutě vzali vedení zpět při vyloučení Kelnara na 5 minut + do konce utkání. Následně si hosté dvěma góly výhru pojistili. A přestože měli více vyloučených, nedovolili domácím v početní výhodě skórovat. Naopak, to Porubě se podařilo vsítit gól v oslabení.
Branky a nahrávky: 3. Miklas (Zahradník), 16. Zahradník (Miklas), 26. Kaufman, 38. Kriegiel (Kelnar) – 6. Skála (Kovalčík), 15. Vehovský M., 24. Kovalčík (Skála), 26. Vehovský M. (Stuchlík), 38. Vehovský M. (Haladěj), 42. Kaleta, 53. Kalužík T. (Vehovský M., Petruška).

Do únorových zápasů se vešla PŘEDEHRÁVKA z 3. března

28. února HC RT TORAX Poruba – HC Vítkovice Ridera 1:9 (0:2, 0:2, 1:5)

První zahraniční angažmá měl v Porubě, teď střílí a nahrává na góly ve Vítkovicích. V předehrávce 32. kola pomohl Dawid Wawrzkiewicz deklasovat Porubské hattrickem a dvěma asistencemi.
Branky a nahrávky: 54. Pásek – 12. Wawrzkiewicz (Juříček), 20. Skřipčák (Wawrzkiewicz), 22. Pavelec (Petr), 28. Juříček (Wawrzkiewicz), 52. Petr, 53. Wawrzkiewicz (Kosina), 54. Koudelný (Petr), 56. Wawrzkiewicz (Križ), 57. Petr (Pavelec).

ŠESTÁ TŘÍDA
3. února HC AZ Havířov – HC RT TORAX Poruba 9:0 (3:0, 3:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 9. Karas (Magera), 10. Hansel (Jarolím), 11. Grygar (Gnida), 40. Rylko, 42. Grygar, 43. Jarolím (Polach), 55. Rylko (Magera), 55. Rylko, 59. Gnida (Knapík).

10. února HC RT TORAX Poruba – HC Oceláři Třinec 2:8 (1:1, 2:5, 0:2)

Domácím se podařilo ve druhé třetině vyrovnat. Stav 2:2 však dlouho nevydržel. Hosté se do soupeře opřeli a do konce základní hrací doby nasázeli do porubské branky šest kousků.
Branky a nahrávky: 25. Vehovský T., 26. Veselý Mat. (Hlaváč) – 8. Pavlík (Barna), 24. Sajdok (Bláha), 27. Dorda (Sajdok, Bláha), 29. Kadlubiec (Barna), 31. Bláha (Dorda), 38. Rybnikár (Švančara, Bielesz), 53. Bláha (Kubalík), 54. Dorda (Sajdok, Bláha).

11. února HC RT TORAX Poruba – Metropolia Silesia 2:6 (0:1, 0:4, 2:1)

Patnáct vyloučení, ale žádný prospěch z toho ani jedno mužstvo nevytěžilo. Silesia si ve čtyřiceti minutách hry vypracovala pětigólový náskok, který domácí nedokázali dohnat. Polskou obranu se podařilo svěřencům trenéra Mrázka překonat jen dvakrát a to v posledních deseti minutách utkání.
Branky a nahrávky: 50. Dragon, 59. Šenkyřík (Vehovský T.) – 10. Kopa, 25. Wróblewski (Chmiel K.), 27. Figiel (Wróblewski), 36. Bieda, 37. Chmiel K. (Stolarski, Drabik), 54. Myslowski (Stolarski).

17. února HC Černí Vlci – HC RT TORAX Poruba 6:2 (1:1, 3:0, 2:1)

Ani tomto zápase se Porubským nedařilo, jak by si přáli. Na vedoucí branku z první minuty sice odpověděli do začátku první přestávky, jenže v dalších dvou třetinách vévodili svému ledu Vlci. Nutno říct, že hosté jim to usnadnili svou nedisciplinovaností. Osm vyloučení dokázali domácí trestat jen jednou. Ale podařilo se jim skórovat také v oslabení. Pro Porubské další nemilá prohra, když nevyužili ani jednu z pěti přesilovek.
Branky a nahrávky: 1. Koláček (Miklas), 24. Raška, 33. Koláček (Miklas), 33. Raška (Valášek), 42. Drábek (Raška), 47. Valášek (Drábek) – 19. Dedek (Murin, Korpas), 49. Papaj.

28. února HC RT TORAX Poruba – HC Vítkovice Ridera 0:9 (0:2, 0:5, 0:2)

Domácí led nebyl výhodou. Vítkovice si od třetí minuty, kdy dopravili do porubské branky první kotouč, dělaly na ledě, co si zamanuly. Zlomovou třetinou byla ta prostřední, kdy se mezi tři tyče hosté trefili pětkrát.
Branky a nahrávky: 3. Mišurec (Daněk, Vodvárka), 13. Fojtík (Urbiš), 22. Matějka (Glas), 28. Morilas (Mikunda), 28. Matějka (Glas), 30. Richter (Fojtík), 31. Mišurec (Morilas, Mikunda), 50. Zvejška, 54. Chaloupka (Fojtík).

David Moravec svým svěřencům dopřál na Olympijském festivale nejeden životní zážitek

SEDMÁ TŘÍDA
3. února HC RT TORAX Poruba – HC Zubr Přerov 5:9 (2:4, 1:4, 1:1)

Měli šest vyloučených oproti dvěma porubským a přesto brali výhru! Hosté tříbrankové vedení do první přestávky neudrželi, ale přesto šli do kabin s vedením 4:2. Zubři jakoby viděli v porubské brance červený hadr, tak tam posílali jeden kotouč za druhým, až se číslo zastavilo na devítce. Bylo jedno, jestli měli přesilovku nebo hráli v oslabení. Ve všech herních situacích dokázali vytěžit gól. Porubští v závěru základní hrací doby dokázali snížit na rozdíl čtyř tref. Prohra tak nebyla hrozivě vypadající.
Branky a nahrávky: 12. Janeček, 15. Kavan (Janeček), 32. Krčmarský O. (Kalužík J.), 43. Krčmarský O., 58. Krčmarský O. (Šrubař) – 1. Fiala (Kuchta), 9. Janků (Kuchta), 12. Hanák (Kolařík), 18. Kuchta, 25. Kolařík (Schneider), 38. Janků (Fiala, Kuchta), 39. Nášel, 40. Kuchta (Fiala), 44. Kuchta (Fiala).

11. února HC Černí Vlci – HC RT TORAX Poruba 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Rozhodčí udělil dvaadvacet trestných minut. Více si odseděli hosté, ale Vlci se prosadili až v poslední minutě zápasu, kdy vzali porubskému gólmanovi čisté konto a stanovili konečný fotbalový výsledek 2:1 pro Porubské.
Branky a nahrávky: 59. Balažovič (Koláček) – 11. Krčmarský O. (Kavan, Šrubař), 27. Kavan (Šrubař).

18. února HC RT TORAX Poruba – HC Studénka – ODLOŽENO na 7. března

OLYMPIJSKÉ UTKÁNÍ: 22. února v den, kdy se slavilo olympijské Nagano, tedy zisk olympijských zlatých medailí v hokejovém turnaji, připravili sedmáci svému trenérovi hned dva dárky. Jeden v podobě výhry 4:3 nad stejně starými hráči Vítkovic a druhý v podobě dortově sladké zlaté naganské medaile.

O den dříve, ve středu 21. února měli porubští žáci sedmé a páté třídy tu čest zúčastnit se natáčení pořadu České televize Lvíčata, který uvádí olympijský vítěz v akrobatickém lyžování ze Salt Lake City 2002 Aleš Valenta. Ještě týž den byl pořad odvysílán. Odkaz na pořad je k dispozici na stránkách České televize: http://www.ceskatelevize.cz/porady/12185996625-lvicata-olympijske-festivaly/dily/

PÁTÁ TŘÍDA
3. února HC RT TORAX Poruba – HC Zubr Přerov 1:14 (0:4, 1:5, 0:5)

Domácí měli v utkání k dispozici čtyři početní výhody. Nevytěžili z nich ani jeden kýžený gól. Naopak dvakrát inkasovali. To soupeř ke dvěma zmíněným dvěma gólům v oslabení přidal i využití jediné přesilovky. Pět minut v druhé třetině bylo pro páťáky asi nekrutějších. Dostali pět branek. Dalším momentem byla poslední minuta utkání, kdy se Vítkovičtí trefili v rozmezí padesáti vteřin dvakrát. Střelcem, tedy střelkyní jediného porubského gólu byla Kateřina Pěnčíková. Jedna z několika dívek v porubské hokejové líhni.
Branky a nahrávky:27. Pěnčíková (Závišek) – 4. Koudela (Matyáš), 5. Zavadil, 12. Koudela (Rybka), 13. Svoboda (Macháček), 36. Macháček, 37. Mozr, 38. Mozr (Matyáš), 39. Koudela (Macháček), 40. Hermely (Macháček), 44. Koudela, 46. Rybka (Koudela), 54. Hermely (Svoboda), 60. Mozr, 60. Rybka (Mozr).

11. února HC Černí Vlci – HC RT TORAX Poruba – ODLOŽENO na 8. března

17. února HC RT TORAX Poruba – HC Studénka 8:4 (4:2, 2:1, 2:1)

Dvanáct vyloučených. Rovnoměrně na obou stranách a k tomu vyšší trest s vyloučením z utkání. Takové bylo utkání mezi páťáky Poruby a Studénky. Domácí už v první minutě prohrávali 0:1, ale brzy nabrali správný tah na branku a zápas začali otáčet. Vstřelili dva góly v přesilovce, ale taky jeden gól ve své přesilovce inkasovali. Hosté se dvakrát dostali na rozdíl jedné branky, čehož se ale domácí nezalekli a brzy zase gólově odskočili.
Branky a nahrávky: 5. Krajc (Dragon), 7. Vehovský T. (Dragon), 10. Vehovský T. (Dragon), 14. Vehovský T. (Dragon), 27. Dragon, 38. Závišek (Kanich), 47. Dragon (Vehovský T.), 56. Kapitánik – 1. Brovjak, 10. Vaculík, 31. Brovjak (Kovář), 46. Brovjak.

OLYMPIJSKÉ UTKÁNÍ: 15. února hráči páté, čtvrté třídy a dokonce dostali příležitost i dva hráči druhé třídy, sehráli exhibiční utkání v rámci Olympijského festivalu Ostrava. Páťáky Vítkovic ve dvou třetinách sice neporazili, ale v nájezdech zazářil nejmladší hráč porubského týmu. Za svá záda pustil jen jeden nájezd, a tak se po této disciplíně týmy rozešly plichtou 1:1.
Únor byl ve své podstatě skvělým měsícem. Byl plný zážitků, výher i proher, které je nutno také prožít.