Začít u mládeže: Pavel Hinner předával zkušenosti polské straně na Ekonomickém fóru

Začít u mládeže: Pavel Hinner předával zkušenosti polské straně na Ekonomickém fóru

Lukáš Bajgar, 11.09.2022
Ve dnech 6. až 8. září v polském Karpaczi proběhl XXXI. ročník Ekonomického fóra, významného setkání především politických a podnikatelských elit s jednotným cílem posunout Polsko nejen byznysově kupředu. V letošním roce prvně dostal prostor také lední hokej, pozvánku obdrželi také generální manažer Poruby Pavel Hinner a druhý muž světového hokeje (IIHF) Petr Bříza.

Hodinu a půl dlouhé debaty se před televizními kamerami zúčastnily osobnosti polského hokeje, předseda polského svazu (PZHL) Mirosław Minkina a jeho zástupce Adam Fras, rovněž starosta města Bytom Mariusz Wołosz. Světový hokej reprezentoval první viceprezident IIHF, Petr Bříza, moravskoslezský region, tedy ten pro spolupráci nejbližší, zastupoval generální manažer Poruby Pavel Hinner.

„Jsem velice rád, že jsem byl součástí největšího evropského ekonomického fóra, na němž prvně dostal svůj prostor lední hokej,“ přibližuje program třídenního summitu Pavel Hinner, „požádali mě, zdali bych nepřiblížil ekonomický chod klubů, jejich financování a případný rozvoj a spolupráci na severní Moravě.“

Mezi posluchači byla celá řada významných osobností polské scény, mezi ty nejdůležitější jistě patří předseda Senátu či náměstkyně ministra sportu. „Bedlivě poslouchali, jak to chodí u nás, jak se financuje mládež, kluby obecně, ale i profesionální sport,“ pokračuje generální manažer Poruby, „a já připomněl a jsem tomu i nesmírně rád, že spolupráce mezi Polskem a Českem už existuje bezmála deset let. V minulosti existovala celá řada společných programů, rád bych byl pro jejich obnovu, abychom nejen polský hokej posunuli dále.“

„Zopakoval jsem, že je nutné začít od mládeže, zaměřit se na mládež, nutné je ale i oslovit municipality, města, obce i kraje; vždyť i u nás v Porubě bychom bez podpory města a městského obvodu u mládeže nemohli budovat hokej tak, jak jej nyní máme,“ pokračuje generální manažer, „snažíme se podniknout kroky, aby hokej v Polsku šel kupředu. V minulosti prošel porubskou mládeží nejeden současný reprezentant, nebo hráč, který se následně posunul do extraligových juniorek. Připomeňme Jakuba Bukowskeho, Kacpera Maciaśe a jeho bratra Krzystofa Maciaśe, nebo Jakuba Ślusarczyka, nebo Ernesta a Wiktora Bochnaka. Pracovití kluci, příklad oboustranně prospěšné spolupráce.“

Polsko, coby 38milionová země, má pouhých 20 krytých ledových ploch, nejvíce u hranic právě se severní Moravou a Slezskem. „Ač byla celá diskuze výborná a podnětná, musel jsem všem připomenout jediný neduh polského hokej, a to ten, že začali od střechy,“ připomíná Hinner, „v nejvyšší mužské soutěži otevřeli neomezený počet cizinců, který měl obrovský přínos pro polský hokej – nejen se zvedaly návštěvnosti, zápasy přenášela televize a úroveň utkání rostla, je na čase začít myslet již na polské hráče a postupně jich přidávat v samotné lize, aby nebyly problémy sestavit národní tým. Samozřejmě v určité fázi mít cizince je pro každou soutěž přínosné, přesto by měli začínat zapojovat vlastní hráče, polský hokej je v Polsku vnímám velice pozitivně a musíme tomu pomáhat.“

Viceprezident IIHT Petr Bříza vyzdvihl naopak organizátorskou důslednost jednotlivých hokejových akcí. MS v hokeji, pořádaná v Polsku, nižších skupin vždy bývají na nejvyšší úrovni, a to jak těch mužských, tak i těch ženských. Obě kategorie sice válčí v odlišných skupinách jako čeští reprezentanti a reprezentantky, o organizaci právě v Polsku nemá IIHF jediných pochyb. A to v plánu nyní je i MS juniorské kategorie.