V sobotu přijede Karviná, potvrdí Poruba dobrou formu i v úvodu nového roku?

Adam Bagar, 04.01.2013
Druhá hokejová liga má na programu další kolo, v pořádí již jubilejní třicáté. Do porubského hokejového stánku zavítá Baník Karviná a dá se očekávat tradičně vyrovnaná bitva. RT TORAX však letos již dvakrát uspěl. Oba celky se mohou pyšnit dobrou formou, Poruba zvítězila čtyřikrát v řadě a Karviná dokázala dokonce pětkrát za sebou bodovat. Střetnutí je na programu v sobotu 5. ledna a jeho úvodní buly bude z rukou hlavního sudího Czubaje vhozeno v 17 hodin. Přijďte si zpříjemnit sobotní podvečer návštěvou hokejového utkání. V případě vaší neúčasti jej můžete sledovat alespoň prostřednictvím textového online přenosu.

Základní informace

Podobně jako Poruba měla i Karviná na konci roku velmi dobrou formu a dokázala bodovat pětkrát v řadě. Přestože se aktuálně pohybuje na sedmé příčce tabulky, ztrácí na čtvrtý RT TORAX pouhý bod. I to svědčí o vyrovnanosti soutěže, však také celky na čtvrté a deváté pozici dělí pouhých pět bodů, což je při tříbodovém systému naprosto zanedbatelné číslo. „Stačí dvakrát prohrát a už jste třeba osmí,“ komentoval situaci v tabulce porubský kapitán Luděk Krayzel.

O vánočních svátcích sehrál Baník dvě tradiční hornické derby s Havířovem. A v obou zápasech dokázal bodovat. Přitom ve svém stánku prohrával ještě v polovině utkání 0:3, ale následně předvedl skvělý obrat a čtyřmi góly převážil ještě v základní hrací době pomyslné misky vah na svou stranu. A uspěl i v havířovské K&K Pneu aréně, kde téměř tři tisícovky diváků sledovaly strhující bitvu, v níž nakonec zvítězil AZet 6:5 po samostatných nájezdech.

Karviná letos nemá vyloženou brankářskou jedničku a trenér Aleš Flašar tak pravidelně střídá Davida Iláše (3,45) a Lukáše Smolku (3,53). Oba mimochodem v minulosti oblékali porubský dres. Z obránců sbírá body jako na běžícím páse zkušený Pavel Kowalczyk (4+18). Na dvojcifernou metu se dostal i veterán Miroslav Javín (2+11), jenž letos oslaví už své 45. narozeniny.

Zdálo se, že po odchodu Libora Pavliše, který měl v prsty v polovině karvinských branek, nebude mít kdo dávat góly, ale jen o pár dní později se vrátili Vladimír Luka (8+9, 12 utkání) a Marek Ivan (3+4, 10 utkání). Daří se i Davidu Mikšanovi (13+14), který se dostal již na čelo kanadského bodování týmu. Platným hráčem je svými bodovými příspěvky i Kanaďan Brandon Contratto (7+12).

Zatímco v uplynulé sezóně ovládli všechna čtyři vzájemná utkání hokejisté Karviné, letos je prozatím úspěšnější Poruba, která soupeři dovolila uzmout jen bod. V premiéře Tomáše Sršně na porubské střídačce nejprve zvítězila doma 4:3 a úspěšná byla i na ledě Baníku, kde o vítězství 4:3 rozhodla až při samostatných nájezdech.

Poruba za sebou tahá šňůru čtyř výher v řadě, která ji posunula už na čtvrtou příčku tabulky. Po vítězstvích nad Prostějovem a Frýdkem-Místkem zvládla i vánoční dvojboj s Opavou. Nejprve loupila na ledě Slezanu, kde si na konto připsala výhru 5:2, a v domácím prostředí uspěla po samostatných nájezdech a zvítězila 3:2. Nadále se však Sršňův výběr bude muset obejít bez obránce Rudolfa Wolfa a útočníka Jiřího Haška.

V útoku se nejvíce daří Martinu Bučkovi (17+13), jenž si nadále udržuje bilanci více než bodu na zápas. Osm bodů na něj shodně ztrácí Michal Holuša (8+14) a Petr Seidler (7+15). Z obránců je na tom aktuálně nejlépe Lukáš Prokop (2+7), jenž má za zády hned kvarteto osmibodových beků. V brance pak nejčastěji nastupuje zkušený Radek Tihlář (2,74).

Jak si oba celky vedly v posledním kole?

29. kolo: HC AZ Havířov 2010 – HC Baník Karviná 6 : 5 sn. (2:2, 3:3, 0:0 – 0:0)
Branky a nahrávky:
16. Diviš (Kasperlík), 18. Kolařík (Krisl, Kanko), 26. Pechanec (Kolařík), 29. Potočný (Vydra), 31. Stránský (Klimša), rozhodující sam. náj. Stránský – 3. Badžo (Rosůlek), 10. Samiec (Holý, Deutsch), 27. Ivan (Mikšan), 29. Ivan (Rosůlek, Mikšan), 38. Zajac (Badžo, Blatoň).

29. kolo: HC RT TORAX Poruba 2011 – HC Slezan Opava 3 : 2 sn. (0:0, 1:0, 1:2 – 0:0)
Branky a nahrávky:
27. Krayzel (Mládenka, Piják), 55. Prokop P. (Krayzel, Holuša), rozhodující sam. náj. Seidler – 43. Černý (Tichý, Měch), 47. Chalupa.

Sestavy obou celků v posledních zápasech

HC Baník Karviná: Iláš – Deutsch, Zajac, Javín, Vnenk, Kowalczyk, Sznapka, Žvátora – Moravec, Mikšan, Badžo, Rosůlek, Samiec, Blatoň, Luka, Ivan, Contratto, Nystedt, Miczek, Holý, Zuber.

HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář – Mládenka, Šindelář, Prokop L., Prokop P., Vychodil, Slavík – Piják, Krayzel, Vaněk – Seidler, Holuša, Buček – Chaloupka, Vrána, Chomič – Šimkovič, Pavlačka.

Vzájemná utkání v sezóně 2012/2013

6. kolo: HC RT TORAX Poruba 2011 – HC Baník Karviná 4 : 3 (1:1, 2:2, 1:0)
Branky a nahrávky:
11. Buček (Seidler), 23. Vaněk (Šindelář, Wolf), 35. Vaněk (Krayzel, Šindelář), 42. Vrána (Holuša) – 10. Kowalczyk (Mikšan), 37. Samiec (Javín, Blatoň), 40. Contratto (Kowalczyk).

Více info: Ačkoliv Poruba ztratila dvoubrankové vedení, dokázala dotáhnout zápas s Karvinou do vítězného konce

17. kolo: HC Baník Karviná – HC RT TORAX Poruba 2011 3 : 4 sn. (1:1, 1:1, 1:1 – 0:0)
Branky a nahrávky:
8. Pavliš (Contratto, Kowalczyk), 32. Mikšan (Číhal), 48. Pavliš (Contratto, Moravec) – 15. Krayzel (Prokop L., Hašek), 35. Hruzík (Seidler, Buček), 58. Prokop P. (Buček), rozhodující sam. náj. Pavlačka.

Více info: Drama v Karviné rozhodly až nájezdy, z vítězství se radovala Poruba

Představme si rozhodčí

Důležitou součástí každého utkání jsou také rozhodčí. V duelu mezi Porubou a Karvinou by se měl dle delegací ČSLH v roli hlavního rozhodčího představit Vojtěch Czubaj z Dětmarovic. Na čarách mu bude vypomáhat třinecká dvojice Vladan Bojda a Tomáš Mikler.

Ostatní duely 30. kola II. hokejové ligy – sk. Východ

05.01. 17:00 HC ZUBR Přerov – HC Slezan Opava