V pátek za Bohumín, v sobotu za Porubu. Nepopsatelně velká změna, hlásí debutant Smrčka

René Chyla, 23.10.2016
Marek Smrčka se ještě v pátek večer proháněl na ledě Rožnova pod Radhoštěm, když v rámci dohrávky krajské ligy oblékal dres Bohumína. O den později už ale seděl v autobuse vezoucím druholigovou Porubu na zápas do Valašského Meziříčí. Vítkovický odchovanec nastupoval po boku Davida Zachara a Tomáš Jáchyma a činil se náramně, když při svém debutu zapsal dva body za gól a jednu asistenci. „Snažil jsem se jim hlavně moc nepřekážet,“ směje se talent porubského hokeje.

STATISTIKY & FAKTA: MAREK SMRČKA #81
Věk: 21 let, narozen 1. září 1995 Výška: 180 cm Váha: 83 kg Post: útočník, hokejku drží nalevo Mateřský klub: HC VÍTKOVICE RIDERA Další kluby: BK Mladá Boleslav (2013-2014), HC Bohumín (2016) Úspěchy: postup do ELSD (2013), 2. místo LJ (2016), 1. místo SILESIA BISSET CUP (2016)

Závěr týdne jako z říše snů. I tak by se dal charakterizovat konec tohoto týdne pro jednadvacetiletého vítkovického odchovance. Nejenže v pátek nastoupil ke svému prvnímu mistrovskému utkání v krajské lize mužů, o den později jej však trenéři Poruby povolali i do druhé ligy. „V pátek jsem hrál ještě za Bohumín krajský přebor a v sobotu už druhou ligu. Je to nepopsatelně velká změna,“ říká Marek Smrčka, pro kterého byl debut ve třetí nejvyšší soutěži okořeněn i sladkými druholigovými body.

Porubská naděje navíc nastoupila po boku kanonýra Davida Zachara a mladého talenta Tomáše Jáchyma. „Kluci spolu hrají o mnoho déle a samozřejmě si na ledě rozumí. Já jsem se hlavně snažil jim moc nepřekážet,“ směje se porubský mladík. „Klapalo nám to parádně. Dá se ale říct, že jsem se ke všemu přimotal,“ dodává skromně. Skromnost ale musí v tuto chvíli stranou, vždyť Smrčkova formace byla hned u čtyř z pěti porubských branek.

RT TORAX ZVLÁDL VYHROCENÉ UTKÁNÍ NA VALAŠSKU, ZACHAR POTOPIL BOBRY HATTRICKEM »

Ačkoliv měli porubští borci více ze hry, byli to právě oni, kteří museli dotahovat. Ještě než ale stačili Ostravané vyrovnat, musel se RT TORAX vyrovnat s pětiminutovým trestem Petra Seidlera, který byl vyloučen až po konzultaci arbitrů a poté, co se Zbyněk Žabčík dlouho nezvedal z ledu. „Faul od Sáji (Petr Seidler, pozn. red.) nemůžu nijak popsat, jelikož jsem to neviděl. Kluci říkali, že to bylo z boku a hlavně jejich hráč ztratil stabilitu, takže to byla spíše nešťastná náhoda. Sája určitě není žádný zákeřný hráč, takže si nemyslím, že by tam bylo provedené něco cíleně,“ osvětluje situaci z jedenácté minuty dvoubodový premiant.

Na gól Jana Podešvy dokázali Sršňovi svěřenci zareagovat až v sedmnácté minutě, kdy u prvního Zacharova zásahu asistoval právě jeden z tahounů loňské porubské juniorky. „Při prvním gólu jsem se motal na modré čáře a Tomáš Jáchym mě výborně viděl samotného na vrcholcích kruhů. Následně vznikla situace dva na jednoho. Tam jsem si troufl nahrát Zachymu. Bylo to možná trochu drzejší, ale naštěstí to vyšlo,“ usmívá se hlavní strůjce porubského vyrovnání na 1:1.

Marek Smrčka při svém debutu dává vítěznou branku! » Čas 23:25 // Valašské Meziříčí – Poruba 1:3!

Nakonec ale nezůstalo jen u toho. Poté, co David Zachar skóre i otočil, přišla chvíle pro borce s jednaosmdesátkou na zádech. „Bylo to v situaci dva na jednoho. Zachy mi to parádně předložil a já vystřelil. Gólman si s pukem sice ještě žongloval na betonech, ale naštěstí to tam spadlo. Takové šance se dávají,“ má jasno forvard, který v mládežnických kategoriích oblékal dres také Mladé Boleslavi. Jednadvacetiletý debutant tak na svou druholigovou premiéru, v níž se do statistik zapsal vítězným gólem a asistencí, jen tak nezapomene. „Jsem vůbec rád, že jsem dostal důvěru a mohl si poprvé zahrát druhou ligu. Na nic víc jsem ani nepomýšlel,“ kroutí nevěřícně hlavou po svém galavečeru.

Bobři ale dokázali ve druhé třetině ještě korigovat. „Myslím, že jsme si to jen zbytečně zkomplikovali mou chybu, kdy domácí snížili na 2:4. Od toho se to pak odvíjelo a zápas byl dramatičtější. Chtěl jsem to vyřešit trochu drze nahrávkou před bránu, ale kotouč mi sjel přesně na hůl protihráče. To byla velká smůla,“ líčí Marek Smrčka branku Valašského Meziříčí ze 31. minuty, kterou tak bere na svou hruď. Na více se už ale Bobři nezmohli a Poruba tak pohodlně dokráčela k vítězství 5:2.