V centru jsem se malinko hledal, zhodnotil se Illéš, přesto byl nejlepším hráčem při vhazování

Gabriela Juříková, 25.10.2018
Porubští v zápase s Havířovem se střelami nejen v první třetině šetřili. Jenže právě první dvacetiminutovka byla v zápase s Havířovem tou nejlepší. Ze tří střel se domácím podařilo vsítit dva góly. Na havířovské vedení rychle odpověděl Baláž a pak se po dlouhých a hbitých nahrávkách dostal k zakončení nad lapačku JAKUB ILLÉŠ, který má od začátku ligy na kontě již dvě vítězné branky. Nebýt smolných posledních jedenáct minut třetí třetiny, připsal by si další kousek do sbírky.

Havířov ve třetí třetině zabral a třemi trefami, jednou do prázdné brány, oplatil Porubě domácí porážku. Porubský útočník ovšem nemusí chodit se sklopenou hlavou. Trenéři útočné křídlo postavili na střed a udělali dobře. Jakub Illéš se v zápase postavil k jedenácti vhazováním, sedm z toho vyhrál a byl procentuálně nejúspěšnějším aktérem porubské střídačky. „V předchozích sezónách jsem hrával buly poměrně často a byl jsem i docela úspěšný. Možná teď budu hrát vhazování víc, když mě trenéři posunuli na centra,“ říká čtvrtý nejproduktivnější hráč porubské kabiny.

Většina hokejových týmů hraje systémem bránícího centra, takže, pro brzy třiadvacetiletého útočníka, nebylo asi jednoduché přejít z tvořícího postu. Centr je sice více na kotouči, jenže hra dozadu nemusí být každému vlastní. „Na centru jsem více na puku, ale jako křídlo zase více tvořím hru. Dnes jsem se tím pádem malinko hledal a několikrát jsem propadl v obraně,“ zhodnotil Jakub své působení na ledě coby centr prvního útoku a dalšími slovy vysvětlil důvody: „Když hraji na křídle, tak si vlastně hlídám jen svého beka a blokuji v obranném pásmu střely od modré. Jako centr se musím více ohlížet dozadu, s čímž jsem měl dvě třetiny docela problém. Potom jsem se zorientoval, ale ve své podstatě mi nevadí hrát ani jeden post.“

I když se dle svých slov hledal, buly vyhrával v jakémkoliv pásmu. Což je půl úspěchu. Hodně to ulehčuje hru a dává více možností dostat soupeře pod tlak. Porubským se to dařilo, jen střelba poměrně vázla, což se pak vymstilo ve třetí třetině. „Poslední třetinu jsme hráli malinko alibisticky,“ zhodnotil konečný výsledek střelec druhé porubské branky. „Kdybychom puky vyhazovali, ničili jim rozehrávky, a hlídali si své hráče, hrálo by se asi podle jiného scénáře. Góly, kterými dnešní utkání Azet vyhrál, jsme jim tak trošku darovali. A to nás mrzí i štve. Jak Vám řekl trenér, musíme na to rychle zapomenout a připravit se na sobotní zápas v Ústí.“