Už jsem nevěřil, že dáme gól, říká spasitel juniorky Jakub Bialoň

René Chyla, 08.10.2016
Stal se hrdinou. Ještě deset sekund před koncem směřovalo utkání Ligy juniorů mezi šestou Porubou a osmým Uherským Brodem do prodloužení za stavu 1:1, ale poté si vzal slovo Jaromír Široký, který se prokličkoval mezi čtyřmi hráči až před Chovancovu klec a parádní přihrávkou naservíroval gól Jakubu Bialoňovi jako na zlatém podnose. „Ten gól patří Šírdovi,“ má jasno porubský odchovanec Jakub Bialoň. Díky jeho trefě v čase 59:57 tak bere Bahníkova parta důležité tři body a míří tabulkou vzhůru.

STATISTIKY & FAKTA: JAKUB BIALOŇ #13
Věk: 19 let, narozen 10. srpna 1997 Výška: 180 cm Váha: 77 kg Post: útočník, hokejku drží nalevo Mateřský klub: HC RT TORAX Poruba Úspěchy: 2. místo LJ (2016), 1. místo SILESIA BISSET CUP (2016), postup do ELSD (2013)

Zápas však nezačal nijak oslnivě. Porubští borci sice měli mírně navrch, ale vše ztroskotávalo na výborném gólmanovi hostujícího Spartaku. „Myslím si, že to nebyl hokej, na který se dalo koukat. Jelikož na tom ale nejsme v tabulce úplně nejlépe, snažili jsme se vyhrát za každou cenu a bojovali jsme jako tým. Nakonec jsme to ale dotáhli do vítězného konce,“ těší spasitele z šedesáté minuty. RT TORAX se ale s Uherským Brodem netrápil poprvé. V minulé sezoně totiž Porubští padli jakožto lídr tabulky právě na ledě posledního Spartaku. „Moc si nevzpomínám na minulý rok, ale určitě to byly vyrovnané zápasy. Jak se říká, není lehkých soupeřů,“ dodává.

Porubská juniorka šla díky Davidu Malátovi na začátku druhé dvacetiminutovky do vedení, které mohla navýšit o pár minut později v přesilové hře. Jak to ale v posledních zápasech bývá, Bahníkovi svěřenci ve své přesilovce ještě inkasovali. „Nevím, čím to je. Možná zbrklostí a nedostatkem klidu na hokejce. Nejsme schopni se déle udržet v útočném pásmu, dát si pár nahrávek a přesilovku využít. Šance jsou, ale trápí nás zakončení,“ hlásí porubský odchovanec.

V pátečním duelu byl ale hlavní postavou Dominik Chovanec. Ten totiž hájil uherskobrodskou klec, jak nejlépe mohl, a byl dlouhou dobu hlavní nadějí hostů na cenný bodový zisk. „Nemyslím si, že bychom je nějak podcenili, ale nějak jsme se nedokázali prosadit. Vychytal nás jejich gólman a také jsme spoustu šancí neproměnili,“ hledá původ nakonec vydřeného vítězství.

S nerozhodným stavem po dvou třetinách samozřejmě nemohl být spokojen ani hlavní lodivod, který tak musel v průběhu poslední dvacetiminutovky zamíchat se sestavou. „Trenér nás dal na dvě lajny, abychom ten gól dali. Potřebujeme totiž držet krok s čelem tabulky, nechceme hrát někde dole. To není nic pro nás,“ říká jednoznačně porubský útočník. Čas se ale domácím krátil a vše už naznačovalo tomu, že zápas rozhodnou samostatné nájezdy. „Šel jsem na led a popravdě musím říct, že už jsem moc nevěřil, že ten gól dáme. Ale snažili jsme se pro to udělat všechno,“ pokračuje dále. A pak to konečně přišlo! V čase 59:57 vedli Porubští 2:1.

„Jaromír Široký se krásně prokličkoval celým hřištěm a bekhendem mi parádně přihrál do prázdné branky. Byla to euforie vidět kluky, jakou mají radost. Šírda to udělal opravdu skvěle,“ chválí hlavního strůjce rozhodující akce zápasu. „Takovou branku skoro se závěrečnou sirénou jsem snad ještě nikdy nedal, ale vše je jednou poprvé,“ culí se devatenáctiletý mladík po trefě z posledních vteřin. Vše ale mohlo být úplně jinak, kdyby hosté krátce po vyrovnávací brance z dalšího přečíslení stav zápasu otočili ve svůj prospěch. V tu chvíli se ale zaskvěl Jan Zavadil.

„Brod tam také nějaké šance měl, ze kterých mohl vstřelit branku, ale náš supergólman je vychytal. Chytal opravdu parádně,“ pěje slova chvály také na porubskou jedničku v brankovišti. Jan Zavadil ale tak moc své kolegy vychvalovat nemohl, jelikož ti často zapomínali na číhající hostující hráče na útočné modré a nechávali jej tak na holičkách. „Řve po nás pořád, ale to je jen dobře. Je jako ženská. Pořád si stěžuje, že nic neděláme,“ směje se autor vítězného gólu. „Asi mu koupíme kabelku a boty,“ doplňuje s úsměvem své popichování.