Tato sezóna zdá se být poněkud nešťastná! Rozhovor s šéftrenérem Davidem Moravcem

Tato sezóna zdá se být poněkud nešťastná! Rozhovor s šéftrenérem Davidem Moravcem

Gabriela Juříková, 28.01.2021
Trochu pozměněný citát z Vančurova Rozmarného léta vystihuje momentální rozpoložení v českém sportovním a hlavně hokejovém prostředí. Mládeži a dětem není dovoleno sportovat, přestože je to jejich přirozenost. Navíc málokdo předpokládal, že „sportovní lockdown“ bude trvat víc jak čtvrt roku a co je smutnější, tak málokomu dochází, jaké škody to na dětech napáchá. O tom a dalších tématech kolem trénování na distanc jsme se bavili s šéftrenérem mládeže HC RT TORAX Poruba Davidem Moravce.

Po přerušení soutěží i tréninků, které nastalo začátkem října, asi nikdo nečekal, že bude „zavřeno“ víc jak čtvrt roku….
Pořád jsme trénovali, s kluky jsem byl pět dní v týdnu v kontaktu a o víkendech měli individuály. Dostávali tréninkové jednotky, co a jak dělat, v kolika počtech. Pak se opatření zpřísnila a trénovalo se distančně, což je i v těchto dnech.

To zní hrozně – distanční tréninky hokejistů?!
Je to hrozné, ale co naděláme. Kluci dostávají plány, co trénovat, posílali mi z chytrých hodinek informace o běžeckých výkonech, kardio zátěž, tepovou frekvenci apod.

To je dorost. A co žákovské kategorie?
Samozřejmě jedou v podobném režimu. Chytré hodinky sice nevyužívají, přeci jen to není finančně levná záležitost, ale také pracují dle pokynů svých trenérů. Dostávají úkoly jako ve škole a jako důkaz posílají ze svých snažení videa. Nic moc se dělat nedá. Nemůžete se shlukovat, nemůžete prostě nic. Co je ale hodně pozitivní a strašně mě to těší, že všichni chtějí trénovat. Možná i víc než v běžné sezóně. Prostě jim fyzická zátěž, na kterou jsou zvyklí, chybí. Už po týdnu „zavření“ sami vymýšleli výzvy, chtěli do šaten, dělat si ze sebe srandičky a být součástí parádního kolektivu.

Jak se říká, vše zlé je k něčemu i dobré….
Přesně tak. Je pozitivně překvapující, že se tak děje napříč kategoriemi včetně juniorů, kteří mají už i jiné zájmy kolikrát, ale strašně moc i oni chtějí trénovat. Jsou zvyklí na energetický výdej, jsou zvyklí na nějakou sociální skupinu a strašně jim to chybí. Bylo to vidět při uvolnění opatření před vánoci, kdy se mohlo shromažďovat více lidí. Všichni byli natěšeni na tréninky, nikdo nikoho nenutil. Hráči sami chtěli a bylo vidět, jak je to nesmírně baví.

Dá se říct, že sezónní deficit jak tréninkový, tak zápasový, mladé české sportovce poznamená?
Pro mladé sportovce je tohle všechno velký pr**er. Vnímám, že vláda chce chránit rizikové skupiny, ale neznám jediný případ ve svém okolí nebo že bych slyšel, že nějaký sportovec skončil na plicním ventilátoru nebo vůbec v nemocnici. Zvlášť mladý sportovec. Takže sportovci nejsou těmi, kdo zdravotnictví zatěžuje. Ale přesto je nám/jim zakazováno sportovat. Což je absolutně nesmyslné. Ještě v kontextu, že v Polsku, Rakousku, Švýcarsku, Finsku registrovaní sportovci normálně trénují a hrají zápasy. Tyhle zákazy jsou největší podvod na mládeži a vládním přestavitelům je to absolutně jedno! Tento stav neprospívá nikomu a ničemu a nechápu, že se nad tímto ještě nikdo zásadně nepozastavil! Tenhle stav trvá už hodně dlouho, několik měsíců, a nikdo, vůbec nikdo neřeší důsledky!
Tahle ztracená sezóna je průšvih a bude to na výkonech poznat. Navíc se ani neví, kdy se opět začne sportovat! Začátkem února, v polovině února nebo snad až v březnu? Navíc je spousta ledů rozpuštěná. U nás je kvůli áčku, ale dokončí ligu a… Kvůli mládeži, která by měla být v kontextu budoucnosti klubu na prvním místě, nechají ledovou plochu v provozu? Důsledky těchto restrikcí nepocítíme teď ani příští rok, ale za dva tři čtyři pět let pocítíme, že jsme někde udělali díru. To si ale lidé tam nahoře neuvědomují.

Když se po dvou měsících mohlo, sice na krátkou dobu, opět kolektivně trénovat, jak moc byl na hráčích poznat tréninkový výpadek?
Když jsme se po dvou měsících vrátili na led, bylo vidět, že hráči nejenže ztratili technické dovednosti, že puky zapomínali nebo jim odskakovaly, ale bylo znát, že fyzická kondice šla rapidně dolů. Je to prostě sezóna zmaru.

Jsou vůbec nějaké možnosti eliminovat škody napáchané na mládeži, když se opatření rozvolní?
S trenéry diskutujeme a vytváříme plán pro dobu, kdy se vše uvolní a budeme moct hromadně trénovat. Vytyčili jsme si cíl mít u svěřenců co nejmenší ztráty na fyzické kondici, takže budeme intenzivně pracovat, tvrdě trénovat, protože, co si budeme povídat, volna jsme měli všichni už víc než dost.
Pojedeme tréninkové procesy duben květen červen, a když bude led, pro nás ještě lépe. Chtěli bychom co nejvíce času trávit na ledě, jen je otázka, zda město bude ochotno led provozovat. Co si budeme povídat, i město má své finanční limity a protože nebyly ani komerční pronájmy, tak těžko soudit, zda půjde do provozování ledové plochy jen pro nás hokejisty.

Zmínil jste trenérské diskuze, porady…
Onlajnově se bavíme, kdo co dělá, radíme si různá cvičení, inspirujeme se. Moc porad jsme neměli, ale snažili jsme se ta úskalí řešit a v rámci možností nacházet cesty, jak děti trénovat, jak jim zvednout obtížnost a trošku ty děti i namotivovat. Ale moc možností nemáte. Protože opravdu se nemůžete srocovat, shlukovat, prostě je to hodně omezené. Spíš je to teď opravdu o těch motivačních výzvách.

Český hokej vydal Sdělení o ukončení soutěží v sezóně 2020/2021. To se asi dalo čekat, že ano?
Kdyby to prezident svazu neudělal a soutěže by se při nižším stupni štěkacího psa rozjely, tak by se asi musely kompletně dohrát se vším všudy. Někdo by musel spadnout do nižší soutěže a musel by být vyhlášen i Mistr republiky. A ano, dalo se to čekat. Proto se s trenéry od Třince po Jihlavu bavíme o možnostech turnajových zápasů. Protože když budeme trénovat, musíme mít i zápasové vytížení. Uvidíme, jestli budeme pořádat jednodenní klání nebo to pojmeme víkendově, ale každopádně všichni jsme za jedno, musíme hrát a to ve všech kategoriích. Teď je otázka, kdy to bude? V půlce února nebo až ke konci? Rámcově jsme napříč kluby za jedno, pokud nebude přímo od svazu nějaký zápasovo turnajový plán, budeme se domlouvat na víkendových mini turnajích.

Za RT TORAX hrají běžně i cizinci. Kluci z Polska či Ukrajiny, kteří ve svých domovinách i v této době mají normální hokejový život…
Protože mají ministry se selským rozumem, kteří nechají registrované sportovce fungovat! Kluci dennodenně trénují a hrají soutěže. Jim vlak neujíždí….