Tady jsme doma! RT TORAX ARENU čeká modernizace

Lukáš Bajgar, 26.05.2018
Zimní stadion v Ostravě-Porubě na podzim loňského roku oslavil již své čtyřicetiny a během své existence prošel mnoha změnami. Odkrytému areálu nejdříve přibyla střecha, mobilní tribuny, aby se z něj v roce 1998 stala Stavba roku Moravskoslezského kraje. Lecjaký soupeř tehdy druholigovému celku zázemí tiše záviděl. Po dvaceti letech a několika realizovaných investicích a opravách (úprava VZT, instalace absorbčního odvlhčovače, odhlučnění strojovny chlazení, instalace využití systému odpadního tepla, pořízení nových roleb a časomíry) čeká RT TORAX ARENU nutná a zásadní rekonstrukce. „Plánujeme rekonstrukci plochých částí střech,“ prozrazuje vedoucí Multifunkčního areálu Rudolf Tošenovjan.

Hokejový klub RT TORAX Poruba 2011 se po dlouhých letech nejdříve neexistence a následné účasti ve druhé lize opět probojoval do druhé nejvyšší soutěže, fanoušci se ale mohou těšit na další novinku. „Plánujeme rekonstrukci plochých částí střech, krovů a podhledů RT TORAX ARENY, ona střecha – mimo opláštění – je již z roku 1992, kdy se stavěla v rámci akce „Z“,“ přibližuje detaily plánované rekonstrukce vedoucí areálu Rudolf Tošenovjan a pokračuje ve výčtu novinek, „dále nás čeká instalace LED osvětlení jak v RT TORAX ARENĚ, tak v Kooperativa Aréně.“

Nejednomu návštěvníkovi arény se určitě promítne smutný scénář nedalekého zimního stadionu ve Studénce, jehož střecha se zřítila. „Určitě bych vůbec nesrovnával situaci se Studénkou, statika střechy a její konstrukce jsou v pořádku,“ oponuje mimo jiné prvotřídní extraligový arbitr, „avšak stav střechy RT TORAX ARENY nebyl dle posudků ideální, skladba střechy, která vznikla v roce 1998, není dobrá. Máme problémy s vlhkostí, která stéká po parozábraně do určitých míst, což bylo patrné i pro návštěvníky, kteří si všímali zatékání.“

Změní se tedy ráz střechy a tím pádem i celé arény? „Tvar střechy, a tedy i arény, se určitě měnit nebude, ale budou odstraněny čtyři otevírací pole, ty nahradí světlíky – kouřovody, podobně jako tomu je na Kooperativa Aréně,“ upřesňuje Rudolf Tošenovjan. Multifunkční areál společnosti SAREZA však čeká úplná obnova světel, čímž se opět vyrovná světové špičce. „Veškeré staré osvětlení, jak „dvoutisícovková“ soustava z roku 1998, tak i „tisícovková“ soustava z roku 2004, bude demontováno včetně rozvodů a bude nainstalováno nové LED osvětlení, které patří momentálně mezi to nejlepší, co lze do hokejových arén pořídit,“ zmiňuje vedoucí areálu. „Samozřejmě bychom rádi měli také velkoplošné LED obrazovky, které, ač jsou stále v řešení, přeci jen momentálně tvoří poměrně velkou finanční zátěž.“

Závěrem lze dodat, že vzhledem k neukončenému výběrovému řízení nelze přesně určit termín zahájení / ukončení prací, jisté však je, že letní období stráví nejen hokejisté primárně v Kooperativa Aréně.