Šumperští padají jako panenky. Připomíná mi to krasobruslení, kroutí hlavou Marek Kaluža

René Chyla, Adam Bagar, 17.03.2017
V playoff dal již svůj třetí gól a se šesti body navíc vede bodování porubských beků. Za stavu 0:2 ale Marek Kaluža s Markem Bailem musel téměř dvě minuty bránit dvojnásobnou přesilovku hostujícího výběru, který ji využil až devět vteřin před vypršením druhého trestu. „Celou přesilovku pět na tři jsme výborně bránili a pak tam spadne taková haluz,“ smutní prostějovský odchovanec po vítězné brance Jana Matějky v samotném závěru druhé dvacetiminutovky.

STATISTIKY & FAKTA: MAREK KALUŽA
Věk: 23 let, narozen 12. října 1993 Výška: 190 cm Váha: 75 kg Post: obránce, hokejku drží nalevo Mateřský klub: LHK Jestřábi Prostějov Další kluby: HC Olomouc (2011-2012), HC Bobři Valašské Meziříčí (2014-2016), HC Technika Brno (2016) Úspěchy: postup do WSM ligy (2014)

Porubští hokejisté mohli touto dobou již slavit historický postup do finále v novodobé historii. Místo toho je ale znovu čeká cesta na led Draků, kde budou Sršňovi svěřenci chtít využít výhodu druhého mečbolu a stvrdit tak definitivně postup. „Neproměňovali jsme naše šance. Myslím, že jsme dostali na začátku laciné góly, ale nic nevzdáváme, je to playoff,“ připomíná katastrofický scénář z úvodu zápasu, když Draci vstřelili ze dvou střel dva góly a v čase 4:22 už vedli pohodlně 2:0. RT TORAX však nesložil zbraně, po většinu zápasu byl lepším celkem, ovšem produktivita byla tentokrát prachbídná.

„Od půlky druhé třetiny jsme je docela válcovali, ale nic nám tam nespadlo. Šance byly, ale bohužel. Štěstí sice nebylo na naší straně, ale musíme tomu jít naproti,“ velí Marek Kaluža. „Nemůžeme se spoléhat pouze na to, že třikrát za sebou otočíme zápas a že nám to tam bude pořád padat. Musíme se kousnout a jít pořád za tím,“ burcuje své spoluhráče před těžkým sobotním zápasem. Rozhodující moment přišel v závěru druhého dějství, kdy se nejprve nechal vyloučit Rostislav Vaněk a pár sekund po něm musel na trestnou také Michal Sztefek. Před Flašarovou družinou tak zívala obrovská příležitost v podobě více než sto sekund trvající dvojnásobné početní převahy.

PORUBA ODMÍTLA POSTUP DO FINÁLE, DRACI PO VÝBORNÉM ÚVODU STĚHUJÍ SÉRII NA SVŮJ LED »

Na oslabení Tomáš Sršeň vložil důvěru Marku Bailovi, Tomáši Jáchymovi a v neposlední řadě také Marku Kalužovi. Domácí dlouho nátlaku odolávali, Drakům povolili pouze jedinou střelu, nicméně i tak v samotném závěru oslabení Šumperk vstřelil veledůležitý gól, jenž nakonec celý zápas rozhodl. „Celou přesilovku pět na tři jsme výborně bránili a pak tam spadla taková haluz, že se to tam odrazí od brusle a on to tam dorazí,“ mrzí třiadvacetiletého mladíka. Šumperk tak odcházel do kabin s vedením o tři góly, vzhledem ke zvratům, které tuto sérii provázejí, tak v žádném případě nebylo rozhodnuto.

Své o tom ví také Marek Kaluža, který skóroval už po čtrnácti sekundách v poslední části a vykřesal tak novou jiskru naděje. „Otočili jsme dva zápasy, které jsme prohrávali už o dvě branky, v Šumperku jsme vyhráli navíc poslední třetinu 4:1, takže jsme pořád věřili,“ přiznává porubský obránce. Ostravské střelce to ale nenastartovalo a Draci využili další ze svých skvěle nacvičených přesilovek. „Jakmile už jsme dostali gól na 4:1, tak jsme potřebovali něco změnit, trošku je nahecovat, vyprovokovat a připravit se na další zápas,“ usmívá se zadák, který si v závěru málem vyměnil pár ran pěstí. To by nebylo až tak nic nezvyklého, kdyby sokem nebyl šumperský brankář Hynek Kůdela. „On to trošku neustál, musí s tím počítat. Bylo by asi kuriózní se porvat s gólmanem. Musíme ho trošku ale nahecovat na další zápas,“ směje se.

Odvážlivec Marek Kaluža v konfrontaci s Hynkem Kůdelou.

Co by to ale byl za zápas semifinálové série proti šumperským Drakům, kdyby se diváci nepobavili nad hereckými výkony některých hráčů ve žlutých trikotech. „Šumperští padají, to jsou normální panenky. Je až neuvěřitelné, že jim to rozhodčí pořád ještě žerou. Hlavně to musíme ustát, nesmíme tomu podlehnout a pořád hrát to svoje,“Marek Kaluža. „Ale když tam udělá na našeho hráče faul, pak tam přijede jeden hráč a Králík tam spadne jako panenka, tak to není hokej. To je nějaké krasobruslení, to si s hokejem plete,“ kroutí hlavou.

Porubu čeká čtvrtý zápas již v sobotu, tentokrát však na ledě soupeře. „Chceme to už ukončit. Myslím, že nás třikrát za sebou nedokážou porazit. V minulém zápase jsme byli lepším týmem,“ věří porubský obránce, který ani vteřinu nepřemýšlí nad tím v obrat série. „Dneska zregenerujeme, zítra si dáme nějaké bruslení, v sobotu na něj vlítneme a ukončíme to. Oni určitě nějaké emoce mít budou, ale my do toho půjdeme s čistou hlavou. My máme lepší tým a myslím, že je dokážeme v klidu porazit,“ uzavírá porubský sympaťák na závěr.

Marek Kaluža (vlevo) v návalu euforie s Jakubem Peslarem.