Stý gól mě bude něco stát, ví Libor Gelačák, autor stého gólu Sarezy v letošním ročníku

Vladimír Vronka, 17.12.2006
Sareza Ostrava sehrála poslední domácí ligové utkání roku 2006 na výbornou, což se jistě nezamlouvalo Janu Heřmanovi, který loni v ostravském dresu vsítil dvanáct branek a na dalších pět přihrál. Dušan Brincko zaznamenal poslední branku utkání, kterou upravil na konečných 8:2. Libor Gelačák dal dvě branky, ta druhá zaokrouhlila počet vstřelených branek týmu na 100, což bude jistě znamenat nějaký příspěvěk do pokladny.

Minulou sezónu válel Jan Heřman v ostravském dresu. Do Ostravy se vrátil, tentokrát však v dresu Kadaně. „Návrat nebyl šťastný a pocity jsem měl smíšené, protože jsem byl v Sareze hrozně rád a chtěl jsem se sem vrátit, ale protože jsme uspěl v Plzni, tak Plzeň rozhoduje kam půjdu hrát. Jezdím občas hrát za Kadaň, toto byl šestý zápas. Výsledek je špatný, ale rád jsem viděl kluky a na Ostravu rád vzpomínám,“ našel na utkání v Ostravě něco pozitivního. Hbitý útočník se na začátku sezóny probojoval do kádru Plzně, ale občas naskakoval v Kadani. Jenže zranění a nemoci jej dostali na nějaký čas mimo hru. „Ze začátku to vypadalo hodně slibně, ale pak jsem se přišlo ve třetím zápase za Kadaň v Olomouci zranění, vykloubené rameno. Měsíc jsem nehrál, pak jsem se týden dostával do tempa a chytil jsem salmonelózu, takže jsem byl dalších čtrnáct dní mimo. Shodil jsem osm kilo během týdne. Musím potrénovat a poprat se opět o místo v Plzni,“ vyjádřil odhodlání se do extraligového týmu opět probojovat. Kadaň v zápase rychle vedla, pak naopak rychle prohrávala a vývoj utkání již nedokázala Kadaň zachytit. „Ze začátku jsme dali šťastný gól , ale Sareza ukázala, že je to tým, který má systém, hráči o sobě ví. Sareza nás jasně přehrála. Byla o třídu či o dvě lepší než my,“ uzavřel Jan Heřman povídání o zápase a zamířil do sprchy.

Ostravský kouč Petr Fabián věděl, že zápas bude náročný a že vítězství v něm je důležité. „Základ výhry jsme položili již v Ústí, kde se kluci psychicky chytli. Několik hráčů se uzdravilo. Hrál se zápas se sousedem v tabulce, s týmem, který se na nás chce dotáhnout, takže to bylo vlastně o šest bodů.“ Výsledek byl jednoznačný a trenérovi musel udělat radost. „Kluci již od první minuty chtěli vyhrát o více než jeden gól. Celý zápas jsme dominovali. Kluci hráli dobře přesilovky, oslabení. Co se nám na začátku sezóny nedařilo, to se nám začíná dařit. Přesilovky jsou padesát procent úspěchu, pokud se hrají dobře. Dobře zachytal Kuba Čech, když se ví, že gólman podrží, tak si tým dovolí trochu více dopředu. Kluci splnili to, co se od nich chtělo.“ Sareza však v utkání, po střele Stavenského, prohrávala v první minutě 1:0. „Nebyla to ani vyložená šance, ale byl z ní gól, který nastartoval celý tým k jednoznačnému vítězství,“ našel ostravský kouč na obdržené brance něco pozitivního.

Poprvé oblékl Michal Palík prvoligový dres Sarezy v minulem utkání na ledě Ústí nad Labem, dnes si zahrál podruhé. „Hrálo se úplně skvěle. Čekal jsem, že bude první liga rychlejší, ale skoro žádná změna to nebyla.“ Dnes sehrál podobně jako celý ostravský tým skvělé utkání. Byl na ledě u dvou branek Sarezy, takže mu do kolonky plus mínus naskočilo +2. „Jsem spokojený, až na pár úletů co jsem měl,“ vyjádřil mladý obránce spokojenost nad svým výkonem, i když nic není úplně dokonalé. Do Sarezy přišel jako posila pro juniorku, ale právě s možností nakouknout do mužského hokeje. „Nečekal jsem, že dostanu šanci tak rychle. Říkali mi, že mi dají šanci a jsem rád, že jsem ji dostal, a že jsem si zahrál v mužích.“

Sarezu čekal důležitý souboj, což si uvědomoval i Libor Gelačák „Zápas jsme museli vyhrát a to se nám povedlo, takže jsem spokojený.“ Sareza dokázala utkání dovést do jasného konce. Libor sám vsítil dvě branky. „Zápas byl perfektní, výsledek 8:2 hovoří za vše. Vítězství nám pomohlo a snad to tak půjde dál,“ vyjádřil ostravský útočník přání pro další průběh sezóny. Jenže začátek utkání snadný nebyl. Sareza v čase 1:00 prohrávala 1:0. „Brankář to neviděl, puk byl tečovaný, byla to nešťastná střela. Dokázali jsme se z toho brzy vzpamatovat a utkání otočit.“ Dal dva góly, ale i přesto bude muset do klubové pokladny něčím přispět. Jeho druhý gól byl totiž jubilejním stým gólem Sarezy v letošním ročníku první ligy. „Stý gól mě bude něco stát, ale kolik to ještě nevím,“ řekl Libor Gelačák s úsměvem na rtech k plánovanému přesunu peněz z jeho peněženky do pokladny v kabině.

Dušan Brincko patřil k nejlepším hráčům na ledě, což se projevilo v bodech do kanadského bodování. „Je to o štěstí. Jsem spokojený, kdo by nebyl. Konečně mi to tam padlo, nahrál jsem na góly, dnes mi to vyšlo a jsem za to rád. Celý tým hrál dobře a zaslouženě jsme zvítězili.“ Sareza sice zaslouženě zvítězila, ale na začátku utkání také nečekaně prohrávala. „Nečekal jsem, že hned první střela skončí v naši brance. Dobré bylo, že jsme se hned probudili a rychle jsme vyrovnali a v zápětí utkání otočili, po první třetině byl stav 4:1, pak už to bylo dobré.“ Sareza sehrála poslední domácí ligové utkání v roce 2006. Jaký byl tento rok pro obránce Sarezy? „Rok byl dobrý , ale taky špatný. Minulou sezónu jsem, pro zranění, nedohrál. Zatím je to celkem dobré, občas koleno bolí, ale musím to vydržet, hlavně když se mění počasí.“