Skvělý gólmanský zákrok, vyzdvihuje Adama Hynek Kůdela. Děkuje také fanouškům

Skvělý gólmanský zákrok, vyzdvihuje Adama Hynek Kůdela. Děkuje také fanouškům

René Chyla, Adam Bagar, 13.08.2017
Tři zápasy, tři výhry. Přesně tak zněla sluchu i zraku líbivá óda Flašarova orchestru v honbě za obhajobou loňského triumfu. Porubští hokejisté ve finálovém duelu porazili i díky Hynku Kůdelovi Šumperk 3:0 a po závěrečném hvizdu mohli znovu zvednout trofej nad hlavu. Exšumperského brankáře sice jednou musel zachraňovat až Luboš Adam, i tak si ale připsal Hynek Kůdela dalších 34 úspěšných zákroků a po zápase sklidil ovace porubského kotle. A nutno říct, že naprosto zaslouženě. „Když fanoušci vyvolávají vaše jméno, tak to určitě vždy potěší. Moc jim za to děkuji,“ vzdává díky porubským příznivcům.

STATISTIKY & FAKTA: HYNEK KŮDELA #29
Věk: 26 let, narozen 15. srpna 1990 Výška: 182 cm Váha: 87 kg Post: brankář, lapačku má nalevo Mateřský klub: VHK ROBE Vsetín Další kluby: Rytíři Kladno (2008-2009), HC Olomouc (2009-2011), HC Uherské Hradiště (2010-2012), HC Berounští Medvědi (2012-2013), HC Klatovy (2012-2013), HC Pelhřimov (2012-2013), HC Motor České Budějovice (2013-2016), KLH Jindřichův Hradec (2013-2016), Nidaros Hockey (2015-2016), HC David Servis České Budějovice (2016-2017), Draci Šumperk (2016-2017) Úspěchy: zlato ELJ (2007), postup do II.norské ligy (2016)

Porubští hokejisté sice nevkročili do přípravy úplně nadějně, pak ale přišel domácí turnaj, kde postupně zametli s Jastrzebie, Osvětimí a ve finále také s šumperskými Draky, kteří ovládli druhou skupinu. „Po turnaji určitě vládne spokojenost, ale je to stále jen příprava, takže bych úplně nelétal v oblacích. Musím ale říci, že jsme narazili na tři velmi silné týmy, takže je to pro nás kvalitní příprava,“ říká spokojeně po vyhraném finálovém duelu, v němž hokejisté HC RT TORAX dali tři góly, sami ani jednou neinkasovali a po výhře 3:0 si užili potlesk porubského zimáku. „Důležitá je samozřejmě výhra, ale čisté konto vždycky potěší. Doufám, že jsem je trochu nahlodal do sezony,“ směje se Hynek Kůdela.

On sám ale ještě před pár měsíci proti Porubě nastupoval a sice právě v dresu Šumperka, kde porubským útočníkům nadělal nemalé vrásky na čele, v sobotu je zase vytvářel svým bývalým spoluhráčům. „Takové zápasy ani nejde brát úplně stejně jako s těmi polskými kluby, takže je to malinko prestižnější. S těmi kluky jsem dodnes v kontaktu, udělal jsem si tam spoustu přátel a v Šumperku mám navíc korektní vztahy, takže zápas byl možná trochu více vyhecovaný ve smyslu pošťuchování, ale že by to byla otázka života a smrti, to určitě ne,“ pokračuje porubský brankář. „Není to zrovna takové, že když někde někoho znám, tak ho musím za každou cenu porazit. Já chci určitě porazit každého bez ohledu na to, jestli jsem tam hrál nebo ne, protože těch klubů je za mnou už více,“ podotýká.

Hynek Kůdela nastoupil letos i za B-mužstvo právě proti áčku a znovu byl hodně vidět.

Momentálně sice stále ještě běží přípravné zápasy, v mistrovské sezoně ale Poruba na Draky narazí minimálně sedmkrát, další boje mohou přijít v následném playoff, a tak suma sumárum může hrát HC RT TORAX se Šumperkem letos včetně přípravy až čtrnáctkrát! „V sezoně budou zápasy určitě vyhecovanější ještě více, toto je teprve příprava, takže šlo prakticky jen o vítězství v turnaji. Očekávám ale, že to bude ještě větší řežba a trochu jiný level,“ těší se na sezonu a ví, že první čisté konto za Porubu, navíc proti Šumperku, určitě nezůstane v kabině bez povšimnutí. „Samozřejmě byla vypsána i prémie v kabině, to určitě musí být. Je nás tady více, kteří jsme hráli loni v Šumperku, přidal se i trenér, což je parádní a myslím si, že tohle tomu přidalo takový zdravý náboj,“ usmívá se.

Čisté konto a 34 úspěšných zákroků sice mluví za vše, k nule však potřeboval v jednu chvíli také notnou dávku štěstí a především skrytý gólmanský potenciál v podobě Luboše Adama. „Musím říct, že to byl super zákrok, tam chytil jasný gól. Já už byl dávno překonaný, takže tam mi pomohl, skočil tam a vyrazil to, takže opravdu vynikající gólmanský zákrok,“ vychvaluje svého spoluhráče. „Doufám, že mu kustod přidal čárku za zákrok,“ culí se Hynek Kůdela. Luboš Adam musel mezi tři tyče zaskočit tedy v první třetině, kdy se psala šestnáctá minuta, stav byl v tu chvíli ještě 0:0. Důležitého zákroku posily z pražské Slavie si je vědom i nováček v brankovišti. „Myslím, že kdyby se Šumperk dostal do vedení, tak mají natolik zkušený tým, že by to bylo ještě o hodně těžší. I tak to ale byl velmi těžký zápas, hodně ubojovaný a jak říkám, kdyby se dostali do vedení, tak by jim narostla křídla a byl by jich plný led,“ ví šestadvacetiletý sympaťák.

Hynek Kůdela doslova boří brankářské statistiky, jeho úspěšnost zákroků je aktuálně přes 93%.

Ten se ale pak do konce utkání vytáhl ještě několika parádními zákroky a po vyhlášení vítězů jednotlivých trofejí, kdy převzal cenu i pro nejlepšího gólmana, si mohl vychutnat i ovace diváků, zejména pak porubského kotle, který zaslouženě vyvolával jeho jméno. „Určitě potěší, když vás fanoušci vyvolávají, za což jim moc děkuji. Doufám, že nás budou chodit podporovat i během sezony, možná i v hojnějším počtu. Snad je bude náš hokej bavit a my jim to budeme splácet hrou na ledě,“ věří Hynek Kůdela. Nadšený ale není pouze z fanoušků, ale kompletně z celého porubského klubu. „Zázemí je tady určitě krásné. Dle mého názoru by si i celá organizace zasloužila více než je druhá liga, protože je to na velmi dobré úrovni,“ pokračuje dále.

„Pokud se jedná o tým, tak vypadá prozatím dobře a nevím, zda je kádr už uzavřený či ne, tohle bych nerad hodnotil a spíše nechal na trenérovi. S kluky zatím děláme dobrou partu a budeme chtít udělat dobrou partu i do sezony, abychom dosáhli nějakého úspěchu,“ hlásí mistr juniorské extraligy z roku 2007. Před rokem si sice ještě odskočil z české ligy do Norska vybojovat postup Trondheimu do druhé ligy, na větší úspěch ale v tuzemských vodách čeká již přes deset let, a právě i proto kývl na nabídku druholigové Poruby, která se netají postupovými ambicemi. „Přišel jsem, protože jsem dostal určitou nabídku a vidinu do budoucna. Brzy mi bude 27 let a chci udělat úspěch. Hrajeme hokej, abychom nějaký ten úspěch udělali. Samozřejmě vidina postupu tady asi je, ale nerad bych to nějak po přípravě vykřikoval. Chceme určitě hrát atraktivní hokej a o ten postup se poprat,“ uzavírá.

Porubský gólman v zápase proti Jastrzebie.