Před sedmdesáti lety Poruba prvně změřila síly s Vítkovicemi. Podlehla se ctí

Lukáš Bajgar, 12.02.2017
Porubský hokej má za sebou velice dlouhou historii, ač ne tolik bohatou a slavnou jako mnohé mladší kluby. Několikrát se klub ztratil na pár let z hokejové mapy, ale pokaždé jako bájný fénix povstal z popela a začal nanovo. Tvrdohlavě, sverazně a úspěšně. Takto vždy čelil nepřízním osudu a hlavně přídomku "ten čtvrtý", "ten třetí" a "ten druhý" v Ostravě. Pojďme si krátce připomenout tuto veleslavnou událost, branou samozřejmě z dnešního pohledu. Sedmdesát svící na dortu ostravského derby jsou, když už ne důvodem k oslavě, přinejmenším pěknou připomínkou jednoho z milníků vsi, jež tehdy zovala se obecně Poruba u Ostravy.

Psala se středa 12. února 1947, a navíc byla zajisté chladná středa, neboť umělou ledovou plochu v Ostravě čekala teprve výstavba v podobě zimního stadionu Josefa Kotase, velké to chlouby moravskoslezského regionu po mnoho let. A zatímco by současní lidé usedali k televizním zprávám o půl osmé a nechali se krmit všelijakými informace z domova i ze světa, před sedmdesáti roky byla Československá televize rok před zahájením provozu. A tak vyrazila stovka fanoušků povzbudit tu domácí vítkovické družstvo, tu troufalce z Poruby. Proč troufalce? Ligová propast mezi oběma celky byla natolik veliká, že by dozajista nestačily ani prsty na obou rukou k ukázání její velikosti. Pro ilustraci si musíme s tímto údajem vystačit, SK Poruba válčila ve III. třídě, domácí tým v divizi, druhé nejvyšší soutěži. S postupovými ambicemi...

Snad jediné dochované foto SK Poruba ze sezóny 1946/1947

SK Vítkovické železárny – SK Poruba 5:1
(2:0, 0:0, 3:1)

Branky: Šumlanský 2, Garstka M., Staněk, Staříček – Sladký
Diváci: 100. Rozhodčí: Weinnert, Skopek

O jak moc výborný výsledek se jedná, ilustruje výsledek ocelářského týmu s Opavou dva dny nato – 12:1. Tehdá Opava byl mančaft s velkým M. A aby srovnání nebylo málo, představte si duel současné kanadské hokejové reprezentace s Technikou Brno letošní kondice. Asi takto by se dal porovnat historicky první zápas Vítkovic s Porubou. Nutno poznamenat, že oba celky nasadily ty nejlepší pušky, jaké měly.

Z dochovaných záznamů není jisté, kdy a zda se oba týmy opět setkaly. Lze předpokládat, že se boje na mnoho desítek let odmlčely. Každý ostravský dvůr měl svůj tým, na žebříčku hodnot stoupalo béčko Vítkovic, Čechie VII Ostrava a mnohé jiné dávno zapomenuté kluby a nebylo důvodu se vzájemně střetávat. Zápasy by nikomu nic nepřinesly – jednomu debakl, druhému tréninkové tempo. A to vše se vší ctí a pokorou k hráčům Poruby! Současný RT TORAX jako jediný dokázal v konkurenci myriád ostravských klubu obstát a propracovat se na pozici ostravské dvojky. Jediného klubu vyjma Vítkovic, nevydržel nikdo jiný, ani jednu dobu ligový Baník Ostrava.

Zašlou slávu městských derby oživila tradice, která vznikla v prvoligové éře Sarezy Ostrava. Tou byly utkání dorostu, juniorů a mužů v jednotlivých kategoriích na konci července právě s nejslavnějším klubem Ostravy. Nejlepšího výsledku bylo dosaženo v přípravě na ligový ročník 2005/2006, utkání skončilo se smírně 1:1. Jediným pamětníkem zápasu současného kádru je Jan Dresler, jenže tehdy ještě oblékal dres Vítkovic.

Známé výsledky městského derby Poruba - Vítkovice

1947: SK Poruba – SKVŽ 1:5
2005: HC Sareza Ostrava – HC Vítkovice Steel 2:5 a 1:1
2006: HC Sareza Ostrava – HC Vítkovice Steel 1:3