Poruba míří na led trápících se Jestřábů, přiblíží se soupeři na pouhý bod?

Poruba míří na led trápících se Jestřábů, přiblíží se soupeři na pouhý bod?

Adam Bagar, 29.01.2013
Na programu je již 37. kolo východní části druhé hokejové ligy. To kromě dalších čtyř utkání nabídne i souboj třetího Prostějova se čtvrtou Porubou. Oba celky jsou ve zcela odlišném rozpoložení. Zatímco Jestřábi z posledních osmi utkání vyhráli jediné, RT TORAX bodoval z posledních jedenácti duelů desetkrát a v tabulce se výrazně přiblížil právě svému následujícímu soupeři, na nějž ztrácí pouhé čtyři body. Utkání je na programu ve středu 30. ledna od tradičních 18 hodin, kdy bude úvodní buly vhozeno mezi oba centry elitních formací z rukou hlavního arbitra Rudolfa Volfa. V případě vaší neúčasti bude samozřejmě připraven i textový online přenos.

Základní informace

Hokejisté Prostějova měli možná až překvapivě výbornou první polovinu soutěže a neustále se drželi v kontaktu se silným Havířovem i Přerovem. Až na přelomu roku přišel zlom a třetímu celku tabulky začal ujíždět vlak. Náskok vedoucí dvojice je v této chvíli už více než desetibodový. Naopak našlapaná šestka celků na čtvrté až deváté příčce se začíná na Jestřáby dotahovat. Čtvrtá Poruba na ně ztrácí již pouhé čtyři body, devátý Frýdek-Místek, který je aktuálně na nepostupové příčce, bodů jedenáct.

Trenér Prostějova Petr Zachar

V roce 2013 dokázali prostějovští hokejisté porazit pouze Frýdek-Místek a na konto si celkem připsali čtyři body. Na psychice jim asi vůbec nepřidala málo vídaná porážka na ledě Opavy, kde již v polovině duelu vedli 6:0 a zdálo se, že je o vítězi rozhodnuto. Jenže Slezan předvedl neuvěřitelný obrat, ještě ve druhé části snížil na 3:6 a v závěrečné periodě již výborným výkonem výsledek otočil na konečných 8:6. V následujícím utkání dokonce svěřenci trenéra Petra Zachara podlehli poslednímu Valašskému Meziříčí a naposledy s prázdnou odjížděli i z derby v Přerově.

V brance Prostějova nastupuje nejčastěji Adam Vrba s průměrem 3,38 inkasovaných branek na zápas. Již třináctkrát se mezi tři tyče postavil mladý gólman Lukáš Vydržel (3,63). Z obránců si vede jednoznačně nejlépe zkušený Pavel Kumstát (10+16), který je za frýdeckým Ovšákem dokonce druhým nejproduktivnějším bekem soutěže. Bodově se daří i Robertu Jedličkovi (8+11). Zlým mužem týmu je Lukáš Duba, ten již od rozhodčích inkasoval 96 trestných minut.

Útočná síla Jestřábů je tradičně velmi velká. Však také Zacharova družina má ve svém kádru nejproduktivnějšího hráče celé soutěže. Michal Černý nastoupil doposud ke všem utkáním a nasbíral již 48 kanadských bodů (20+28). Na hranici čtyřiceti bodů se dostal také David Šebek (15+25). Dobrými čísly se mohou pyšnit i pětatřicetiletý Zdeněk Novosad (14+20), Lukáš Duba (9+21), jenž v minulosti oblékal porubský dres, a syn lodivoda Hanáků David Zachar (9+20).

Trenér Poruby Tomáš Sršeň

Vzájemná utkání vyznívala v uplynulé sezóně jasně pro prostějovské Jestřáby, kteří se museli s Porubou střetávat velmi rádi a ze čtyř utkání získali plný počet dvanácti bodů. V letošní sezóně sehrál RT TORAX s Prostějovem dobrá utkání. Nejprve byl sice na domácí půdě aktivnější, ale podlehl díky výborné obraně v čele s bezchybným Vrbou 0:2. V jestřábím hnízdě sahal výběr Tomáše Sršně, který na začátku sezóny působil právě na Hané, po třech bodech, ale nakonec odjížděl s porážkou 3:4 po prodloužení. Až v předvánočním utkání se Ostravané dočkali a po třech trefách ze závěrečné tercie zvítězili 4:2.

Právě touto výhrou začala Poruba svou vítěznou pouť. Od té doby bylo odehráno dalších deset kol, v nichž nedokázala bodovat pouze na vsetínském Lapači. Shodně bod za porážky po samostatných nájezdech si odvezla i z horké půdy přerovské Meo arény a havířovské K&K Pneu arény. Naposledy Porubští přivítali rozjetý Nový Jičín a v přímém souboji o čtvrtou příčku potvrdili své kvality a ve druhé polovině duelu již na ledě dominovali, což potvrdili i šesti góly a hladkým vítězstvím 6:1. V případě středečního tříbodového úspěchu by na třetí Prostějov ztráceli již pouhý bod.

V brance porubského celku nejčastěji nastupuje zkušený Radek Tihlář s průměrem 2,73 branek na zápas. Naposledy se mezi tři tyče postavil Michal Gleich (3,37), který by měl chytat i na prostějovském ledě. Z obránců si vede nejlépe mladý Lukáš Prokop (2+9) a v útoku se nejvíce daří Martinu Bučkovi (21+15), jenž si drží bilanci více než bodu na zápas. Devět bodů na něj ztrácí Petr Seidler (10+17), na dalších místech pak můžeme vidět Michala Holušu (11+14), Rostislava Vaňka (10+13) a Lukáše Vránu (12+10). Už 93 trestných minut má na kontě extraligou ostřílený Luděk Krayzel.

Jak si oba celky vedly v posledním kole?

36. kolo: HC ZUBR Přerov – LHK Jestřábi Prostějov 6 : 3 (2:0, 2:1, 2:2)
Branky a nahrávky:
3. Kolář (Sprušil), 12. Kundrátek (Goiš, Sedlák), 36. Goiš (Sedlák, Blinka), 40. Pala (Sedlák), 50. Ditrich (Vlček), 60. Sedlák (Sakrajda) – 37. Kryl (Šebek), 44. Kotásek (Kaluža, Handl), 57. Šebek (Černý, Kumstát).

36. kolo: HC RT TORAX Poruba 2011 – HC Nový Jičín 6 : 1 (0:0, 3:1, 3:0)
Branky a nahrávky:
29. Kilnar (Vrána), 31. Krayzel (Slavík), 38. Seidler (Kilnar), 48. Krayzel (Sedlář, Šindelář), 49. Kilnar (Vrána), 50. Sedlář (Krayzel, Vaněk) – 27. Horák (Macháček, Skaloš).

Sestavy obou celků v posledních zápasech

LHK Jestřábi Prostějov: Vrba – Kaluža, Jedlička, Kumstát, Arnošt, Finkes, Tomiga – Handl, Duba, Kotásek – Černý, Šebek, Stráněl – Berčák, Novák, Kryl – Ševčík, Jirák.

HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich – Šindelář, Mládenka, Prokop P., Prokop L., Wolf, Slavík, Vychodil – Sedlář, Krayzel, Vaněk – Buček, Vrána, Seidler – Hašek, Pavlačka, Piják – Kilnar.

Vzájemná utkání v sezóně 2012/2013

4. kolo: HC RT TORAX Poruba 2011 – LHK Jestřábi Prostějov 0 : 2 (0:0, 0:2, 0:0)
Branky a nahrávky:
22. Novosad (Handl), 32. Černý (Šebek).

Více info: I přes řadu šancí Poruba nedokázala skórovat, tři body si odváží Jestřábi

15. kolo: LHK Jestřábi Prostějov – HC RT TORAX Poruba 2011 4 : 3 pr. (1:1, 0:1, 2:1 – 1:0)
Branky a nahrávky:
5. Kumstát (Černý, Zachar), 43. Kumstát (Šebek, Černý), 57. Novosad (Korhoň), 62. Korhoň (Černý, Novosad) – 12. Buček (Hruzík, Pavlačka), 30. Hašek (Krayzel), 50. Galajda (Prokop L., Seidler).

Více info: Poruba byla v Prostějově blízko k vítězství, nakonec si z ledu lídra odváží jen bod

26. kolo: HC RT TORAX Poruba 2011 – LHK Jestřábi Prostějov 4 : 2 (1:0, 0:1, 3:1)
Branky a nahrávky:
9. Vrána (Chaloupka, Hašek), 50. Vrána (Prokop L.), 53. Krayzel (Prokop L.), 60. Buček (Hašek) – 39. Kryl (Berčák, Popelka), 52. Ševčík (Kolibár).

Více info: Poruba si vyšlápla na třetí Prostějov, který zdolala po dlouhých devíti zápasech

Představme si rozhodčí

Důležitou součástí každého utkání jsou také rozhodčí. V duelu mezi Prostějovem a Porubou by se měl dle delegací ČSLH v roli hlavního rozhodčího představit Rudolf Volf z Kyjova. Na čarách mu bude vypomáhat duo Adam Hanzlík z Brna a Martin Maťašovský z Břeclavi.

Jak to vidí bookmakeři?

Vítězství Prostějova: 1,70
Remíza: 4,50
Vítězství Poruby: 2,75

Ostatní duely 37. kola II. hokejové ligy – sk. Východ

30.01. 18:00 HC Slezan Opava – VHK Vsetín
30.01. 18:00 HC Baník Karviná – HC Bobři Valašské Meziříčí
30.01. 18:00 HC Frýdek-Místek – HC ZUBR Přerov
30.01. 18:00 HC Nový Jičín – HC AZ Havířov 2010

Důležité odkazy

Webové stránky soupeře: www.lhkjestrabi.cz

Online přenos: LHK Jestřábi Prostějov – HC RT TORAX Poruba 2011