Podaří se Porubě poprvé v play out ukořistit tři body? V cestě jí budou stát hladoví Medvědi

Adam Bagar, 19.02.2009
Hokejisté VOKD Poruby ještě nedokázali v play out v normální hrací době nad svými soupeři zvítězit. Ztráta tak pomalu neustále narůstá a nyní činí na druhou příčku již čtrnáct bodů. Ostravany může mrzet poslední ztracené utkání z mosteckého ledu, které by možná Kašťákovy svěřence nakoplo k lepším výkonům. Přesto teoretická naděje stále existuje, a tak Porubští musí až do konce bojovat. Dalším soupeřem jim budou momentálně druzí Berounští Medvědi. Utkání se odehraje, jak je již v play out zvykem, v sobotu 21. února od tradičních 17:00 hod. Přijďte povzbudit porubské hokejisty v bojích o udržení. Samotné utkání můžete sledovat také prostřednictvím již tradičního online přenosu.

HC Berounští Medvědi

Hokejistům Berounských Medvědů prozatím patří druhá příčka tabulky play out. Jenže náskok na třetí Most je pouze dvoubodový, první Třebíč má rovněž zanedbatelný náskok na Medvědy, a tak se zdá, že se bude bojovat až do posledního kola. V posledním utkání přivítali Středočeši Horáckou Slavii Třebíč. V utkání se hrály důležitou roli přesilové hry, když hned pět jich bylo využito. Po infarktovém závěru nakonec došel mač za stavu 3:3 až do prodloužení, kde si bod navíc připsali Horáci z Vysočiny. V letošních vzájemných duelech s Porubou skončila dvě utkání vítězstvím Medvědů, tři pak výhrou prvoligového ostravského týmu.

Roli tahouna týmů skrz záchranářskými boji předvádí zkušený Ladislav Slížek, jenž má na svém kontě již sedm kanadských bodů (3+4). Šest bodů pak dokázal nastřádat útočník Petr Šinágl (1+5). V počtu trestných minut vévodí zkušený obránce, téměř čtyřicetiletý veterán Jaroslav Nedvěd s osmadvaceti trestnými minutami. V brance se mohou Berounští Medvědi spolehnout na zkušeného Martina Altrichtera, jehož statistiky jsou v play out druhé nejlepší – 2,85 gólů na zápas a procentuální úspěšnost na čísle 92,22%. Polovinu jednoho utkání má odchytáno také mladičký Dominik Halmoši.

HC VOKD Poruba

Porubští hokejisté ztrácí na druhé nesestupové místo již hrozivých čtrnáct bodů, a tak udržení se v první hokejové lize by bylo doslova zázrakem. Před Porubskými je ještě stále sedm duelů, ve kterých se dá získat jednadvacet bodů, přesto je šance velice mizivá. V posledním zápase na ledě Mostu sice Ostravané vedli po dvou třetinách dvoubrankovým rozdílem, ale ve třetí periodě především zásluhou přesilových her soupeře o náskok přišli. Necelé tři minuty před koncem dokonce domácí rozhodli o své tříbodové výhře, kterou ještě potvrdili gólem do prázdné svatyně. Poruba tak podlehla Mostu 4:6, když hned čtyři trefy domácích byly z přesilové hry. Porubští nadále čekají v play out na tříbodovou výhru, porazili akorát na domácí půdě v prodloužení Most a Třebíč.

Nejproduktivnější hráči Poruby v bojích o udržení nasbírali čtyři kanadské body. Jsou jimi Jiří Zdeněk (3+1) a Ondrej Mikula (1+3). Nejtrestanějším mužem celého play out a také VOKD Poruby je obránce Jiří Suchý, který má na svém kontě 34 trestných minut, z nichž celých 32 stačil nastřádat v utkání s Mostem během úvodních dvaceti minut. V brance má prozatím stoprocentní prostor Martin Štefl. Jelikož Poruba inkasuje příliš branek, jeho statistiky nejsou příliš ideální – 3,52 gólů na zápas a procentuální úspěšnost na čísle 90,47%.

Tabulka skupiny play out

1. SK Horácká Slavia Třebíč   145:162   62 b.
2. HC Berounští Medvědi        98:140   59 b.
3. HC Most                    134:182   57 b.
4. HC VOKD Poruba             108:181   45 b.

Hrací systém play out

Zápasy o udržení se hrají čtyřkolově každý s každým (tzn. s každým soupeřem dvě utkání na domácí půdě a dvě na cizím hřišti) se započítáním všech bodů ze základní části. Do druhé hokejové ligy přímo sestupují mužstva umístěná ve skupině o udržení na 3. a 4. místě.

Letošní vzájemné duely obou soupeřů

6. kolo: HC Berounští Medvědi – HC VOKD Poruba 1 : 2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky:
3. Balázs (Mazanec) - 19. Palík (Holuša), 34. Mocek (Holuša).
více o zápase

21. kolo: HC VOKD Poruba – HC Berounští Medvědi 4 : 3 (3:0, 1:2, 0:1)
2. Červenka (Pavelek), 7. Kotásek (Boháč, Holuša), 15. Klimek (Pavelek, Vnenk), 26. Kvapil (Gelačák) - 33. Frolík, 35. Kubica (Vlček, Vaněček), 48. Kubica (Kupec).

33. kolo: HC VOKD Poruba – HC Berounští Medvědi 1 : 4 (0:0, 1:3, 0:1)
40. Červenka (Zdeněk) - 25. Šinágl (Novotný, Horčička), 28. Kubica (Nedvěd), 29. Šinágl (Nedvěd), 60. Horčička.

33. kolo: HC Berounští Medvědi – HC VOKD Poruba 3 : 5 (0:1, 2:1, 1:3)
39. Vlček (Martinec, Bessonov), 40. Horčička (Šinágl), 52. Bessonov (Nedvěd) - 16. Zdeněk (Ovšák, Najdek), 26. Ovšák (Voráček, Najdek), 49. Červenka (Ovšák, Najdek), 52. Najdek (Červenka), 55. Rehuš (Gelačák, Janečka).

3. kolo play out: HC Berounští Medvědi – HC VOKD Poruba 3 : 1 (0:1, 2:0, 1:0)
35. Slížek (Šinágl, Mazanec), 37. Tvrzník (Slížek, Horčička), 60. Gudas (Slížek, Novotný) - 20. Zdeněk (Mikula, Tesařík).

Sestavy obou soupeřů v posledním zápase

HC Berounští Medvědi: Altrichter – Gudas, Braniš, Vojta, Mazanec, Nedvěd, Martinec – Horčička, Slížek, Tvrzník – Besonov, Šinágl, Novotný – Kupec, Švagrovský, Vlček – Zykin, Mrňa, Pavel.

HC VOKD Poruba: Štefl - Ovšák, Vnenk, Holík, Tesařík, Vajda D., Suchý, Mlynář - Bartoš, Najdek, Zdeněk - Kolařík, Rehuš, Mikula - Šedivý, Káňa, Gelačák - Kalina, Vajda R.

Z historie berounského hokeje

Berounský tým vznikl v roce 1933, kdy měl v názvu jiné zvíře - Český lev Beroun. V předválečných letech mělo středočeské město Beroun i druhý celek a tím byl jim Sokol Beroun a kluby hrály Podbrdskou župu. Když se slučovaly tělovýchovy v roce 1953, sloučily se oba celky v jediný a to TJ Lokomotivu Beroun. Lokomotiva postoupila do 2. NHL, ale první velký úspěch přichází v sezóně 1992/1993, kdy se podařilo berounským hokejistům v baráži o postup do I. NHL na třetí pokus ligu vyválčit.

Název Lokomotiva vydržel dnešním medvědům celých čtyřicet let, v roce 1993 přišla změna na H+S Beroun hokejový klub. Nakonec se však celek inspiroval znakem města, kde městskou bránu střeží medvěd a přejmenoval se na HC Berounští medvědi. O svou prvoligovou příslušnost se Medvědi strachovali jen jednou. V sezóně 2002/2003 si museli zajistit účast v I. lize až v baráži. V následující sezóně se Medvědi dočkali největšího úspěchu - vyhráli totiž základní část ligy a v následném play-off podlehli až ve finále Dukle Jihlava 2:3 na zápasy. V sezoně 2005/2006 obsadili Medvědi až desátou příčku, bod za Sarezou, další rok zaznamenali další pád - na konečné 12. místo. A i to nebylo konečné, rok nato následovaly boje v takzvaném play-out, které sehrály celky na 13. – 16. místě ligy, a i přesto, že Medvědi skupinu ovládli, pád až na druhé nesestupové místo nelze považovat za úspěch.