SLEDUJTE ONLINE:
A-tým:
15.4. 17:00 Havlíčkův Brod – Poruba 3:2
POD LUPOU: Ohlédnutí za sezonou A-mužstva

POD LUPOU: Ohlédnutí za sezonou A-mužstva

René Chyla, 21.04.2017
Z Alp přes Mariánský příkop až do Himalájí. I tak by se jedinou větou dala charakterizovat sezona porubského áčka. Excelentní výkony z přípravy a prvních dvou třetin soutěže vystřídal blackout, z něhož se RT TORAX dostal chvíli před nejdůležitější fází – playoff. V něm Poruba vyřadila nejprve Nový Jičín, poté Šumperk, aby v dlouho očekávaném finále vyzvala vsetínskou mašinu. Tam sice Sršňova banda neurvala jediný zápas, i tak ale mohla odcházet z ledu se vztyčenými hlavami.

NOVINKY SPOJENÉ S UZAVŘENÍM SPOLUPRÁCE S VÍTKOVICEMI

23. červen 2016, toť den s velkým D pro špičkový hokej v moravskoslezské metropoli. Rok poté, co si třinečtí Oceláři vytvořili svou druholigovou farmu ve Frýdku-Místku, která následně splnila předsezónní cíl a suverénně postoupila do WSM ligy, se o bližší spolupráci začalo tiše mluvit i mezi ostravskými celky. Ta byla stvrzena generálními manažery těsně před letními prázdninami a měla oba kluby ještě více propojit jak na bázi hráčské, tak na bázi trenérské. Do Poruby tak z extraligového celku zamířil zkušený trenér Petr Bolek, jenž měl na speciálně zaměřených trénincích zdokonalovat dovednosti porubských brankářů napříč všemi kategoriemi. V porubském A-týmu na základě uzavření vzájemné dohody s extraligovými Vítkovicemi nezůstal kámen na kameni a kabina tak přivítala hned několik nových tváří. Brankoviště posílil extraligou ostřílený Jakub Čech, v obraně se kromě nadějných a perspektivních mladíků objevili i známější a zkušenější borci z druholigových vod.

Mezi opory měli patřit Patrik Flašar nebo Josef Tichý, útočné řady naopak vyzdobila jména jako Tomáš Jáchym, Dominik Kafka, Martin Piecha, Jan Hudeček či Ondřej Slováček. Do přípravy se však zapojily i porubské naděje z juniorky, do základu se však z několika hráčů prokousal pouze jediný – Marek Smrčka. Marek Pěnčík zamířil do druholigové Kopřivnice a zbývající hráči tak v čele s Jakubem Gelnarem byli na rozehrání posláni do Bohumína, s nímž dokráčeli až do finále krajského přeboru. Vedení klubu tedy vzhledem k výraznému posílení kádru vyhlásilo před sezonou stejně jako Vsetín postupové ambice. S příchody nových akvizic byly však pochopitelně spojené také odchody, v nichž nechybělo ani několik dlouholetých stálic a opor. S porubským dresem se rozloučil například Robin Malý, Milan Ovšák, Jakub Peslar, David Vajda nebo Radek Tihlář s Janem Chaloupkou, Lukášem Vránou či Vladimírem Stejskalem.


HISTORICKÁ VÝHRA 16:0 A MĚSTSKÉ DERBY S VÍTKOVICEMI

Zatímco některé extraligové týmy na své první přípravné zápasy čekaly až do konce prvního srpnového týdne, porubští hokejisté vyjeli na led netradičně již 2. srpna a jako druholigový celek tak byli vůbec tím prvním, jenž roztočil kolotoč svých přípravných utkání. Ten započali porubští hráči s polskou dvacítkou, kterou nejprve roznesli 8:2, aby ji o týden později rozmetali výsledkem 16:0. Příprava ostravských borců byla více než fantastická, RT TORAX vyhrál hned deset ze dvanácti zápasů, když venku zcela dominoval a doma prohrál pouze s rivalem z Opavy a následně nestačil na našlapané Vítkovice. Zápas dvou nejslavnějších hokejových klubů přilákal v horkém počasí na porubský zimák více než dva tisíce natěšených fanoušků, kteří byli svědky jednoznačné dominance favorita, jenž zvítězil nad Porubou přesvědčivě 9:3, do stánku svého mateřského klubu zavítali jako hráči například Rostislav Olesz či Ondřej Roman. Za Vítkovice tehdy ještě nastoupil i Ivan Puzič, jenž se ovšem následně stal oporou porubské defenzívy.


Na rozjetou Porubu nestačila ani seniorská reprezentace Polska.


PORUBA ALIAS ŘEZNÍK POLSKÝCH GIGANTŮ

Kromě dvou výše zmíněných porážek však Ostravané zapsali již jen samé výhry, když dokázali přetlačit exprvoligový Šumperk, Jastrzębie, polského mistra z Krakova nebo nedalekou extraligovou Polonii Bytom. Třešničkou na přípravném dortu však bylo utkání se seniorskou polskou reprezentací, jež se rozhodla zavítat po přátelském duelu v Litvínově i do Poruby a jež každoročně bojuje na mistrovství světa o postup do elitní skupiny. Favorit byl jasně dán, na porubském ledě se však zrodila nečekaná senzace, když porubský David skolil polského Goliáše poměrem 5:3. Namlsaným borcům následně vyšla i generálka, Sršňovi svěřenci týden před startem ligy zvítězili po spolehlivém výkonu v Kopřivnici.


TSUNAMI V OPAVĚ, SKALP VSETÍNA A FIASKO NA TECHNICE

Tak jako vyšla Porubským generálka v Kopřivnici, stejně tak vyšel úvodní zápas hráčům z města automobilů právě na ledě Poruby. První ostrý duel tak borcům pod velením Tomáše Sršně s Romanem Kotalou nedopadl podle představ a v Ostravě se zrodilo překvapení, Poruba tehdy prohrála se svým sokem po samostatných nájezdech. Porážka ale hokejisty HC RT TORAX nabudila, což okusila na domácím ledě Opava (7:1), Valašské Meziříčí a sklonit se musel také favorizovaný Vsetín, jenž odjížděl z moravskoslezské metropole s šestibrankovým výpraskem. Parádní vítězství se však ponořilo do temného stínu již v dalším kole, jelikož Porubští jakožto lídr tabulky nestačil proti brněnským dříčům z Techniky, která po úspěšném předloňském ročníku výrazně oslabila, z pěti kol nezískala jediný bod a po zásluze tak uzavírala tabulku.


ŘEŽBA VE VALAŠSKÉM MEZIŘÍČÍ

Další podcenění soupeře ale znovu nastartovalo porubský brankostroj, který následných šest zápasů bodoval naplno a zasekl se až na vsetínském Lapači v patnáctém kole, kde vůbec poprvé v sezoně vyšel bodově naprázdno. Porážka v Brně výrazným způsobem nastartovala také Tomáše Jáchyma, jemuž sice úvod ligy nevyšel, po brněnském fiasku ale získal ze šesti zápasů třináct bodů a stal se tak jedním z tahounů celého týmu. Českobudějovický odchovanec se ale zápasu na Lapači ani nedočkal, ve Valašském Meziříčím byl totiž tvrdě atakován jedním z domácích, což mu málem předčasně ukončilo celou sezonu. Vyhrocené utkání na Valašsku poté po brutálním faulu okořenily i další bitky, což vygradovalo až vykázáním rozběleného Tomáše Sršně z porubské střídačky. A-tým ale přišel o dalšího lídra již o něco dříve, zápas v Brně byl tím posledním také pro Jana Hudečka, jehož nadstandartní výkony nemohly být přehlédnuty a po zásluze si tak mladík vybojoval své místo v extraligovém kádru.


Bobři vs. Poruba, řežba ze dvanáctého kola.


EUFORII VYSTŘÍDALA DVOUMĚSÍČNÍ DEKA

Porubští hokejisté nastřádali ve dvou pětinách soutěže úctyhodných 39 bodů a za vedoucím celkem ze Vsetína zaostávali o pouhé tři body. Co ale na Sršňovu partu číhalo ve fázi další, nečekal ani ten největší pesimista. Bodové ztráty s Kopřivnicí a Opavou potopily porubskou kocábku hluboko pod hladinu. Poruba totiž následně ze čtrnácti zápasů v řadě vyhrála pouze dva za tři body, které brala navíc proti oblíbenému Hodonínu a beznadějně poslední Technice. RT TORAX schytal doma debakl s Valašským Meziříčím, Šumperkem, nevyhrál ani nadvakrát v Novém Jičíně či Kopřivnici, což vygradovalo osmibrankovým přídělem na vsetínském Lapači. Poruba sice během této krize po šesti ztrátách v řadě rychle zareagovala posílením v podobě Marka Kaluži, Patrika Moskala či Michala Sztefka, ani tito výborní hráči však k lepším výsledkům ihned nepomohli. Náplastí na nevýrazné výkony byly alespoň občasné výpomoci od extraligových útočníků, dres porubského klubu tak oblékl například Patrik Zdráhal, Jakub Illéš či Erik Němec.


ZMRTVÝCHVSTÁNÍ A NÁVRAT SPASITELE

Zlom nastal až právě po porážce 4:8 ve Vsetíně, kdy se hráči v červenobílých dresech konečně odrazili ode dna a znovu začali šlapat jako tým. Do obrany navíc Sršňův výběr přivítal robustního zadáka Jana Dreslera, jenž měl pomoci svým hokejovým umem k posílení obranných řad. Zlom to byl více než výrazný, RT TORAX totiž do konce ledna nastřílel ve čtyřech zápasech hned 26 gólů (na stejný počet předtím Porubští potřebovali zápasů osm) a bral plný počet bodů (Poruba poznala čtyřzápasovou šňůru výher po více než dvou měsících). Před následnou pauzou navíc Ostravané přivítali další velkou posilu, z polského Jastrzębie se vrátil do svého rodného klubu Jakub Peslar.


Mazák v obraně a nováček v útoku Jakub Peslar si jako centr počínal náramně.


RT TORAX V KAZACHSTÁNU

Předposlední týden v lednu znamenal pro porubské fanoušky více než dvoutýdenní pauzu od svých miláčků, jelikož osm hráčů kádru HC RT TORAX bylo nominováno na Zimní světovou univerziádu do kazašského města Almaty, kde šest z nich (Marek Bail, Marek Kaluža, David Zachar, Marek Smrčka, David Ballner, Dominik Kafka) mělo obléct dres český, slovenský pak zbývající dva (Peter Pútec, Jozef Tomčák). Česká hokejová reprezentace nakonec podlehla v zápase o bronz kanadským hráčům 3:4, o všechny branky se ale tehdy postarali porubští útočníci (David Ballner, Dominik Kafka, David Zachar). Jedinou kaňkou univerziádního vystoupení však bylo zranění Marka Smrčky, který nedohrál již první zápas a sezona tak pro něj skončila.


JÁCHYMŮV IMPULS, NEÚSPĚŠNÁ STÍHACÍ JÍZDA DRAKŮ A VYČERPÁVAJÍCÍ SÉRIE S NOVÝM JIČÍNEM

Poruba se do druholigového kolotoče zapojila o utkání dříve, než se reprezentanti z Kazachstánu vůbec vrátili. Do sestavy se ale vrátil po dlouhé odmlce i Tomáš Jáchym, který se hned blýskl dvěma body a nasměroval porubské áčko k výhře v Šumperku. RT TORAX ale prospal poslední třetinu, dostal čtyři góly a prohrál nakonec 4:6. Draci se tak pomalu začali na Sršňovy svěřence v tabulce dotahovat, Poruba si ale závěr zkušeně pohlídala a základní část tak ukončila na skvělém druhém místě. Z něho pak ve čtvrtfinále čekal sedmý celek tabulky, konkrétně se jednalo o Nový Jičín, jenž se do vyřazovacích bojů pořádně vyzbrojil a povolal své hráče z prvoligového Přerova či Havířova. Čtvrtfinále hrané na čtyři vítězné duely odstartovali Porubští překvapivě prohrou, po dlouhé přetahované nakonec Nový Jičín zaskočil celou RT TORAX ARENU a odvezl si první bod za výhru 4:3. Zbylá utkání série však již výsledkově ovládli ostravští borci, kteří třetí duel urvali až brankou v čase 59:59 a pátý zápas dvěma góly otočil navrátilec Jakub Peslar, jenž poslal Porubu popáté v řadě do semifinále.


PATRIK PŘES ALEŠE DO HISTORICKÉHO FINÁLE

Tam již čekal poněkud těžší oříšek, červenobílí měli změřit síly se šumperskými Draky, proti sobě se tak postavil Aleš Flašar proti svému synovi Patrikovi. Semifinálové zápasy byly v režii tahounů celé základní částí, kteří přidávali v průběhu sezony body jako na běžícím páse. Prodloužení v prvním zápase rozhodl David Zachar, aby v dalším utkání zmrazil šumperské publikum patnáct vteřin před koncem nadějný mladík Dominik Kafka. Draci ale vynikali v přesilovkách a díky koncentrovanému výkonu dokázali sérii ještě vyrovnat a vynutit si tak rozhodující klání. Obrat ale Poruba nedopustila, jasně rozhodující zápas ovládla a po tříbodovém večeru Tomáše Jáchyma nakonec slavila historické finále v novodobé historii.


Finálovou sérii si nenechalo ujít celkem 13 521 diváků.


ELEKTRIZUJÍCÍ KULISA NA VRCHOLU SEZONY

V něm čekal podle všech předpokladů natěšený Vsetín, který dal Sršňově partě jasně najevo hned v prvním duelu, který vyhrál jednoznačně 5:1, že s postupem to myslí maximálně vážně. Kdyby porubští hokejisté nezaspali úvod zápasu druhého, finálová série se mohla minimálně prodloužit a vrátit ještě jednou na porubský led. RT TORAX ale doplatil na úvodní mizérii, kdy v prvních pěti minutách třikrát inkasoval, což zřejmě rozhodlo celé finále. Ve zbytku utkání však již Porubští byli více než vyrovnaným soupeřem, což se nezměnilo ani na vsetínském Lapači, kde Ostravané padli před fantastickou kulisou až v nájezdech. Pochvalu však zaslouží nejen porubští hokejisté, ale i fanoušci, kterých si na domácí zápas našlo cestu přesně 4 101. Rozhodující duel na slavném Lapači, v němž Valaši stvrdili postup do závěrečné kvalifikace, však přilákalo ještě o tisícovku příznivců více. Průměrně tak druholigové finále skupiny Východ sledovalo 4 507 diváků!


PORUBA MISTREM ŠEDESÁTÉ MINUTY, KALUŽOVA MEGASÉRIE A REBEL SRŠEŇ

Poruba byla doslova mistrem na rozhodující branky v posledních minutách. To pocítil v základní části rival z Opavy, který v RT TORAX ARENĚ dlouho vedl, vyrovnávací gól v čase 59:59 a následující rozhodující v čase 60:37 vyvolal bouřlivé emoce na hostující střídačce. Ostravanům se povedlo dát gól ve stejném čase i ve třetím čtvrtfinále, tehdy vteřinu před koncem rozhodl brankou na 3:2 kapitán David Zachar. Vše pokračovalo v semifinále, kdy v čase 59:45 poslal gólem na 4:5 Porubské do trháku v podobě vedení 2:0 na zápasy Dominik Kafka. Úctyhodnou šňůru pak předvedl Marek Kaluža, který od svého příchodu bodoval hned v jedenácti zápasech v řadě. Porubští hokejisté byli oproti minulým sezonám mnohem ukázněnější, realizační tým si ale naopak pohoršil. Tomáš Sršeň byl totiž ze střídačky vykázán hned dvakrát, což se nepovedlo v tomto ročníku žádnému členu porubského týmu. Stalo se tak v emotivním duelu na ledě Bobrů a podruhé si stejný verdikt vyslechl i po čtvrtém semifinále v Šumperku, kde bouřlivák porubské střídačky vyjádřil po zápase na ledové ploše svůj jasný postoj k řízení utkání.


Odchod Tomáše Sršně z půlkruhu rozhodčích.


Nejproduktivnější útočník:základní část: David Zachar – 45 bodů (23+22) // playoff: David Zachar – 12 bodů (7+5)
Nejproduktivnější obránce:základní část: Marek Kaluža – 17 bodů (6+11) // playoff: Marek Kaluža – 8 bodů (3+5)
Nejlepší střelec:základní část: David Zachar – 23 gólů // playoff: David Zachar – 7 gólů
Nejlepší nahrávač:základní část: Dominik Kafka – 23 asistencí // playoff: Tomáš Jáchym – 10 asistencí
Nejproduktivnější hráč / zápas:základní část: 1,60 bodu / zápas – Patrik Zdráhal // playoff: 0,92 bodu / zápas – David Zachar
Nejlepší gólman (alespoň 5 utkání):základní část: Andreas Kubáň – 89.42% úspěšnost // playoff: Andreas Kubáň – 93.55% úspěšnost
Čistá konta:1 – Jakub Čech, Andreas Kubáň
Nejdelší bodová šňůra:11 zápasů – Marek Kaluža
Nejdelší branková šňůra:4 zápasy – David Zachar, Petr Seidler, Ondřej Slováček, Dominik Kafka
Nejdelší šňůra nahrávek:6 zápasů – Michal Sztefek, Tomáš Jáchym
Nejvíce bodů v zápase:4 body – David Zachar (3+1), Jakub Illéš a Petr Seidler (oba 2+2)
Nejvíce branek v zápase:3 – David Zachar
Nejvíce asistencí v zápase:3 – Ondřej Slováček, Tomáš Jáchym, Marek Kaluža
Hattricky:2 – David Zachar
Nejtrestanější hráč:základní část: 51 TM – Vojtěch Adamík // playoff: 45 TM – Marek Slavík
Nejlepší třetina:5:0 – druhá třetina v Opavě a třetí třetina doma proti Opavě
Nejhorší třetina:0:4 – třetí třetina v Šumperku
Nejrychlejší gól:0:43 – Marek Kaluža ve Vsetíně
Nejvíce vítězných gólů:5 – David Zachar
Nejvíce gólů v přesilovkách:8 – Martin Piecha
Nejvíce gólů v oslabení:4 – David Zachar