Okénko do historie. Jak konec éry Baníku Ostrava ovlivnil vzestup hokeje v Porubě

Okénko do historie. Jak konec éry Baníku Ostrava ovlivnil vzestup hokeje v Porubě

Lukáš Bajgar, 21.02.2021
V srpnu roku 2021 tomu bude přesně pětačtyřicet let, kdy se porubský hokej stal definitivně „dvojkou“ v Ostravě. Co vše tomu předcházelo a čemu může Poruba vděčit, že ji nepotkal podobný osud, jaký čekal na řadu okolních celků?

Když se Sokol Poruba roku 1977 prvně ve své historii probojoval do tehdejší II. ligy, byla to pro stotisícový obvod velká sláva. Zimní stadion těsně před dokončením a vidina lepších zítřků naplňovala tehdy ještě mladé sídliště velkým optimismem.

V dochované kronice porubského hokeje zůstala vložena dvě psacím strojem sepsaná resumé, určena médiím, v nichž se rekapitulují úspěchy týmu od jeho založení. Mezi jinými se dočítáme (doslovně):

Uprostřed parného léta a pilného treninku po jednáních na MěV ČSTV a TJ Baník Ostrava, dochází k fuzi družstva mužů z oddílu LH TJ Baník s oddílem LH TJ Sokol Ostrava – Poruba. Vzniká tím silné mužstvo… [kráceno]

Spojila se Poruba s Baníkem, či nikoliv?

Mnohému oku se může zdát, že se Baník opravdu spojil s Porubou, což by mělo za následek velké historické důsledky. Například to, že by Poruba rázem měla ligovou minulost. Pod pojmem ligovou myslíme v dnešním pojetí světa extraligovou, tým by rázem dosti stoupl na své hodnotě. Jenže… tak jednoduché to není.

Než se dostaneme k rozuzlení, krátce zmíníme něco málo o hokejovém oddílu Baníku Ostrava. Patrně nejznámější sportovní značka v Ostravě „Baník“ zjednodušeně řečeno převzala na počátku 50. let minulého století oddíl Viktoria Zárubek, doplnila jej skvělými hokejisty a záhy bojovala v nejvyšší české soutěži. Konec 50. let přinesl také pád o ligu níže a postupem času síla oddílu a i zájem o něj obecně u Baníku upadal. Nedávno si extraligové Vítkovice připomínaly derby, které sledovalo na 14 tisíc diváků! Více naleznete ZDE.

70. léta byla již z pohledu Baníku poslední křečí, divizní boje dokonce svedly Porubu a Baník do jedné soutěže, stalo se tak v letech 1974 – 1975. Slavnější celek však soutěž opanoval (leč nepostoupil přes Hodonín z baráže do II. NHL), Poruba se poroučela do krajské soutěže. Rok nato sice skončil Baník v divizi čtvrtý, ale už od jara se hlasitě hovořilo o tom, že se celek zruší. A do toho všeho Poruba s Modetou Jihlava prohrává bitvu o divizi.

Nyní již začíná pátrání, zda se tedy týmy spojily, či nikoliv. Tvrzení zápisů v porubských kronikách jsou jednou věcí, úřední fakta druhou. V Archívu města Ostravy nacházíme zápis jednání MěV ČSTV z jara 1976 s následující textací:

Pozvání TJ Baník OKD na zasedání výboru TJ.
P MěV ČSTV bere na vědomí a ukládá s. Pohludkovi, aby se 7.6. na této schůzi zúčastnil a rovněž projednal otázku zrušení oddílu nár. házené a 1. družstva led. hokeje. Otázky zrušení oddílu a družstva projednat v součinnosti s předsedy výboru svazů MěV ČSTV.

S tímto však nesouhlasilo předsednictvo MěV ČSTV a odůvodnění v plném znění přikládáme na závěr článku.

Zápis porubské kroniky o jednání Poruby a Baníku v parném létu podpořily dokumenty v Archívu města Ostravy, dokonce se vypátralo datum oné schůzky, opět následuje citace:

Schůzka TJ Baník OKD + Sok. Poruba + svaz LH MěV ČSTV byla uskutečněna dne 17.8.1976. Po dohodě s KV ČSTV byl odeslán dopis na ČÚV ČSTV – Hok. svaz se žádostí o povolení zařazení do divizní soutěže TJ Sokol Porubu.

Sokol Poruba, hrající krajskou soutěž, chtěl společně s oddílem LH Baníku Ostrava (jenž skončil v divizi čtvrtý) papírově udělat vše proto, aby se po zániku baníkovského hokeje hrála kvalitní soutěž alespoň v Porubě, resp. v Ledňáčku, než se dostaví nový zimní stadion. Rychle však přišlo zamítavé stanovisko. MěV ČSTV to tedy zkusil znovu:

Na žádost MěV ČSTV o povolení zařazení TJ Sokola Poruby do divizní soutěže, zaslanou ÚV ČSTV, hokej. svazu, přišla zamítavá odpověď. MěV ČSTV zaslal druhý dopis o znovu prošetření žádosti, na který doposud nedošla odpověď.

Abychom vše neprotahovali, z výše uvedeného a z tvrzení v kronice Poruby bychom mohli snadno nabýt dojmu, že k oné schůzce a tedy i k fúzi skutečně došlo, minimálně formálně. Další pátrání – po zápisu oné schůzky – však vše konečně dává na pravou míru…

Dopis MěV ČSTV – Ve věci zrušení družstva mužů Baník Ostrava.
Předsednictvo vyslovilo souhlas se zrušením oddílu Baníku Ostrava a převedením nadpoloviční většiny hráčů do Sokola Poruby.

Baník Ostrava byl tedy formálně zrušen a nadpoloviční většina hráčů přesunuta do Poruby. Jmenovitě se jednalo o hráče: Sálus, Mareš, Buchta, Hippmann, Banot, Handrych, Bárta, Černoch, Košina, Šmíd, Hornyš, Zouher a Vavruša. Důsledkem převodu hráčů hned šestice Porubských zamířila do Svinova, Orlové a Staré Bělé. A-tým Baníku ukončil svou působnost a mládež následně neměla dlouhého trvání.

Následovala řada jednání, pražskému Výboru svazu ledního hokeje byl zaslán ustanovující dopis s plánem rozvoje tělovýchovy a sportu na léta 1976 – 1980 ve smyslu závěru XV. sjezdu KSČ s následující definicí:

[Kráceno]…s tělovýchovnými jednotami ledního hokeje… bylo přijato následující řešení:
1. Masovým rozvojem ledního hokeje se budou nadále zabývat všechny tělovýchovné jednoty, které mají ustaveny dosud oddíly ledního hokeje.
2. Výkonnostní lední hokej bude zabezpečovat těl. jednota Sokol Poruba.
3. Vrcholový lední hokej bude zabezpečovat těl. jednota VŽKG – Vítkovice.
[Kráceno]
Mezi těmito tělovýchovnými jednotami a oddíly ledního hokeje došlo k dohodě o přechodu nadpoloviční většiny hráčů „A“ družstva TJ Baník Ostrava OKD do TJ Sokola Poruba.
[Kráceno] Celková reorganizace byla projednána i výborem svazu ledního hokeje Sm KV ČSTV, kde na jednáních se zúčastnil předseda a byl vysloven souhlas.

Následovalo jen Práci čest. A začátek velké éry místního hokeje. Posílený tým suverénně vyhrál v ročníku 1976/1977 krajský přebor, díky reorganizaci soutěží si prvně rok nato zahrál i II. NHL, následoval však pád a dlouhé roky pod hlavičkou Hutních montáží v krajské soutěži. To vše už v roli ostravské dvojky. A zatímco ještě v šedesátých/sedmdesátých letech různé a jiné soutěže sehrávala celá řada ostravských týmů, mezi nimiž dominovaly Vítkovice, následované Baníkem, do současných let přežily jediné dva týmy – Vítkovice s Porubou. Porubou, která od Baníku Ostrava převzala hráče a otěže výkonnostního sportu na Ostravsku.

Nesouhlas se zrušením oddílu ledního hokeje při Baníku Ostrava

Zdroj fotografie a archivních citací: Archív města Ostravy: Československý svaz tělesné výchovy, městský výbor Ostrava; archív autora článku.