Nevím, co je vypsané, ale kluci určitě něco vymyslí, dumá Petr Foltýn nad zápisným za první gól

Vladimír Vronka, 12.02.2006
Sareza sehrála vítězné utkání, které si ovšem rádně zkomplikovala. Tři rychlé góly v prostějovské síti rozhodly o osudu utkání. Jedním ze šťastných střelců byl Petr Foltýn, který odehrál třetí utkání v mužích, jinak obléká dres ostravské juniorky. Utkání přineslo také souboje pěstní. V jednom z nich byl Jiří Jelínek. Prostějovský Michal Čech dokázal překonat svého bratra Jakuba v ostravské bráně, ale Michalův gól znamenal jen snížení na konečných 4:3.

Sareza po delší době naplno bodovala, ale vítězství se nerodilo lehce. Viděl to trenér Sarezy Josef Halouzka podobně? „Opět jsme nadávali góly, přestože jsme také měli přesilovku pět na tři, kterou jsme nevyužili, to bylo hodně důležité. Dnes jsme hráli dobře tři minuty, ve kterých se nám podařilo soupeře přečíslit a šance proměnit. Většinu gólů dávají mladí kluci, starší se pořád trochu hledají. Dneska dali gól Šebesta se Sochorkem, ale Libor Polášek není zdravotně v pořádku, odehrál jen první třetinu. Na tomto utkáni jsou cenné jen tři body. Výkon byl špatný, což byl ve více utkáních. V Kadani jsme hráli ještě hůře, tam jsme hráli moc špatně a remizovali jsme, teď jsme hráli špatně a vyhráli jsme. Je to o štěstí, i když se hraje špatně, tak se dokáží nějaké body udělat. Hráli jsme spoustu zápasů i venku velmi dobře a prohráli jsme o gól.“ Sareza dokázala bleskově otočit a během minuty a dvou sekund dokázala nasázet Prostějovu tři góly, což asi utkání rozhodlo. „Důvod bych hledal v soupeři. Oni otevřeli hru, nechali nás prostředkem zaútočit, ke všem gólům jsme se dostali prostředkem. Mladého Bokroše je vidět, že je klidný v koncovce a dokáže zakončit, už dal šest nebo sedm gólů, což je více než někteří hráči, kteří hrají od celou sezónu. Pavel Šebesta dneska udělal krásnou kličku, dokázal gólmana poslat na druhou stranu a zakončit. Dnes jsme nehráli moc dobře, ale měli jsme štěstí.“ Utkání bylo v závěru vyhecované. Hráči obou týmů si nenechali nic líbit, a tak přišly na řadu také pěsti. Může toto pomoci hráčům pomoci? „Možná, že jo, možná se potřebují někteří takto uklidnit. Z obou stran byly zbytečné zákroky, když už o nic nešlo. Prostějov byl asi trochu nervóznější, protože už dlouho nevyhrál. Baráž je nemine a musí se na ni připravit. Hráli jsme s mimi, bez přípravného utkání, čtyři mistráky a to se nahromadí dluhy mezi hráči a při posledním zápase to vyplave napovrch.“

Hráč ostravské juniorky Petr Foltýn se ve svém třetím utkání za muže Sarezy dokázal prosadit gólově. „Najížděl jsem si do volného prostoru, Marek Badžo se dobře uvolnil a byl v rohu úplně sám, poslal mi přihrávku přesně na hokejku. Přemýšlel jsem, co udělám, ale jsem nic nevymýšlel a vystřelil jsem.“ Do Sarezy přišel nedávno jako posila, která má juniorce pomoci k záchraně, svými výkony však dokázal přesvědčit i trenéra mužů, který mu dal šanci předvést, co umí. „Jsem rád, že jsem dostal tu možnost hrát za muže. Nevěděl jsem co od toho mám očekávat a jsem rád, že hraji, a že se mi celkem daří.“ V kabině jsou nejrůznější zápisné za příchod do kabiny, první gól apod. Ví Petr, co jej čeká? „Nevím, co je vypsané, teď je těsně po zápase, ale kluci určitě něco vymyslí.“

Posila obranných řad Jiří Jelínek předvádí na ledě vyrovnané výkony. Jaké bylo sobotní utkání? „První třetinu jsme začali hrozně, pak jsme naštěstí dali góly, trochu jsme povolili, Prostějov začal bruslit a dotahoval nás, my jsme museli pořádně bránit, abychom nedostali další gól.“ Do Sarezy přišel z Mladé Boleslavi. Výměna se zrodila velmi rychle. „Já jsem přišel za Romana Chatrnúcha. Byla to dohoda mezi kluby. Jsem tady od konce ledna a tady je zázemí úplně super, nedá se to srovnat s jinými týmy. Hala je perfektní.“ V závěru utkání se dostal do výměny názorů s Tomášem Sedlákem. „To vyplynulo ze hry. Bylo to vyhecované, a to pak stačí málo, člověk se chytne a už to jede“ Co se stalo před Vaším soubojem? „Já jsem tam jel do hráče, on se po mě ohnal, tak jsem si to nenechal líbit, bylo to vteřinu do konce, věděl jsem, že už to nic nezmění, tak jsem se do něj pustil.“

Trenér hosti Svatopluk Vařeka mohl hořekovat nad dvouminutovkou v první části. „Utkání se rozhodlo mezi 14. a 15. minutou, kdy jsme dostali tři góly. Jinak jsme byli Ostravě, myslím si, vyrovnaným soupeřem a v některých fázích jsme Ostravu přehrávali. Necelé dvě minuty rozhodly.“ Prostějov inkasoval tři velmi rychle góly, kde hledat příčinu? „My s týmem pracujeme, aby si psychicky věřil, ale asi je to v takovém stádiu, že si v některých fázích přestávají věřit. Šla tam lajna, která by neměla inkasovat, zase chvilka nepozornosti a gól. Máme čtyři zápasy na to, abychom dokončili soutěž a pak se připravovali na baráž, která začíná 13. března.“

Do ostravské brány se trefil Michal Čech, který v minulosti hrál za Sarezu. Gól si jistě řádně užil, neboť překonal bratra v ostravské bráně. „Gól byl hodně šťastný, myslím si, že Kubu hodně mrzel. Kluci si ze mě utahovali, že jsme se domluvili, on to asi neviděl a střela šla do protipohybu . Šťastný gól.“ Obvykle se při takovéto situaci bratří hecují a různě popichují. Bylo to tak i před tímto duelem? „Teď ani ne, jenom jsme si volali. Víceméně to byl čtvrtý zápas proti sobě, takže největší hecování bylo před prvním zápasem. Je to speciální situace, ale Kubu to už odmalička táhlo více do brány a chytal dobře, já jsem starší a pořád jsem na něj střílel. Je to pořád stejné, jen je to ve větším hokeji. Jak viděl zápas, který připsal prostějovským definitivně účast v baráži? „Ve střední fázi jsme nedodržovali pokyny, potom už jsme hráli vabank a forčekovali jsme, snažili jsme se vytvořit si tlak a dát gól, bohužel jsme ho nedali“