Nedivím se, že se to na konci semlelo, říká o závěrečné bitce kat Jestřábů Veselý

René Chyla, 21.11.2016
Ve třicáté minutě se stal hrdinou. Dostal nahrávku z levého kruhu od Lukáše Prepsla a nekompromisně střelou z mezikruží poslal kotouč do odkryté horní části prostějovské branky. Řeč není o nikom jiném než o svátečním střelci Ondřeji Veselém, který udeřil, dá se říci, v pravý čas. Jeho rána prolomila bezbrankový stav, rozjásala porubské publikum i střídačku a rozhodla celý zápas. „Kdo ví, jak by se zápas vyvíjel, kdybychom po té první třetině prohrávali,“ vrací se porubský střelec k úvodní dvacetiminutovce, kterou RT TORAX jen se štěstím přežil bez inkasování.

STATISTIKY & FAKTA: ONDŘEJ VESELÝ #21
Věk: 17 let, narozen 21. prosince 1998 Výška: 173 cm Váha: 68 kg Post: útočník, hokejku drží nalevo Mateřský klub: HC RT TORAX Poruba Další kluby: HC Frýdek-Místek (2015-2016)

První zápas s prostějovskými Jestřáby byl zřejmě tím nejlepším, co mohla úvodní čtvrtina Ligy juniorů nabídnout. RT TORAX v polovině října díky skvělému Zavadilovi v brance, Patriku Golovi a proměněnému nájezdu Antonína Kurnika v Prostějově uspěl a bral tři body za vítězství 2:0. Jestřábí letka tak měla o motivaci postaráno, navíc se mohla v případě vítězství vzdálit šestému Frýdku-Místku a stáhnout náskok Havířova. „Věděli jsme, že nás nečeká nic lehkého. Navíc jsme chtěli za každou cenu vyhrát, když jsme v pátek ztratili bod v Polárce,“ říká Ondřej Veselý.

Jeho slova se nakonec potvrdila asi více, než sám čekal. Prostějov na Porubské doslova vletěl a ostravský gólman měl o práci postaráno, když musel zasahovat proti nebezpečným výpadům Kolaříka, Adolfa či Křesaly. „Zaspali jsme začátek a dovolili soupeři vytvořit si tlak. Moc nám nepomohla ani řada vyloučení, které jsme nakonec se štěstím přežili. Velká poklona patří samozřejmě také našemu gólmanovi, protože on měl hlavní podíl na tom, že jsme neinkasovali. Když navíc hrajete skoro šest minut v kuse v oslabení, tak se těžko dostává do tempa,“ ví sváteční střelec, který ještě po první dvacetiminutovce vůbec netušil, že právě on bude dalším klíčovým hráčem nedělního utkání.

ZAVADIL ZNOVU VYNULOVAL JESTŘÁBÍ LETKU, JUNIOŘI ZLOMILI PROSTĚJOVU VAZ VE DRUHÉ TŘETINĚ »

RT TORAX tak hrůzostrašnou třetinu ustál a za bezbrankového stavu mohl do šaten rozhodně odcházet spokojenější. Své k tomu řekli v kabině i trenéři. „Dostali jsme jasné pokyny. Začít pořádně napadat a nenechat je rozehrát,“ prozrazuje. A skutečně. Úvodní buly druhé třetiny a jako když udeří. Poruba byla na koni, zatímco Jestřábi nevěděli, kam dříve skočit. „Myslím, že jsme byli jako vyměnění. Začali jsme plnit taktiku a díky tomu jsme pak už hru dirigovali až do konce zápasu,“ potvrzuje razantní proměnu ve zbytku zápasu.

První branka nedělního zápasu ale dlouho nepřicházela, když zničehonic třetí formace zcela vymíchala prostějovskou obranu. To časomíra psala poslední vteřiny první poloviny zápasu. Martin Prokeš nejprve dělovkou jen těsně minul pravou tyč Barvíkovy svatyně a rozburácel zadní mantinel, do odraženého kotouče potom plácl Kevin Fráner, který nemohl mířit jinak – tyč. „Byl tam poměrně velký závar před brankou, puk se odrazil ke Kevinovi, který dal zase tyčku. To je ale u něj naprosto běžné,“ směje se. Pravda, porubský útočník s pětadvacítkou na zádech může být v posledních týdnech označován pokaždé za smolaře kola, protože jen těžko byste hledali někoho, kdo trefí brankovou konstrukci tolikrát jako on. Kdyby sázkové kanceláře vypisovaly kurzy u Fránera na trefení tyče, musel by být kurz blízký jedné.

Ondřej Veselý čeká na správný moment. A pak? GÓÓÓL! » Poruba – Prostějov 1:0! // čas 29:47

„Pak se ke mně puk odrazil, tak jsem vystřelil a já se jen modlil, aby z toho byl gól. Naštěstí to tam padlo. Je jedno, jaký ten gól byl, hlavní je, že znamenal naše vedení. Kdo ví, jak by se utkání vyvíjelo, kdyby Prostějovští proměnili své šance v první třetině. Určitě by byli více sebevědomější a věřili si,“ dodává. Hosté však měli velkou šanci na vyrovnání, v níž se ocitl Simon Hejduk. Jan Zavadil v porubském brankovišti ale znovu zazářil. Do druhé pauzy se však ještě po parádní individuální akci prosadil Jan Bernát a bylo hotovo.

RT TORAX díky dalším dvěma brankám v poslední třetině dokráčel v parádní podívané k nakonec jednoznačné výhře 4:0. „Prostějov je typ soupeře, který hodně bruslí, takže jsme rádi, že jsme ve zbylých dvou třetinách dirigovali tempo my a zápas zvládli,“ pokračuje. Na ledě se s přibývajícími minutami také přiostřovalo. Po čtvrtém porubském gólu se za prostějovskou brankou strhla mela mezi Dangem a Kolaříkem.

To by nebylo až tak nic výjimečného, jenž další šarvátka se zrodila až několik desítek vteřin po závěrečné siréně, kdy si obě mužstva přátelsky tradičně podávají pravice. V tomto případě to zase až tak přátelské nebylo, neboť se do prostějovského Kolaříka pustil Filip Boháč. „Něco podobného jsem ještě nezažil. Bohy je ale typ hráče, který si nenechá nic líbit. Navíc už měli nějaký problém předtím, takže se ani moc nedivím, že se to zvrtlo. Svůj podíl na tom má ale také rozhodčí, který některé situace posoudil dost prapodivně,“ uzavírá Ondřej Veselý.

Útočník Veselý v zápase s prostějovskými Jestřáby zaznamenal vítěznou branku celého duelu.