Na čisté konto jsem myslel už od nominace na zápas, směje se Kubáň po drtivé výhře

René Chyla, 03.11.2016
Do brankoviště se příliš nedostane, i přesto je ale ostravským publikem opěvován, suverénně vévodí gólmanským statistikám, a když střeží porubskou klec od začátku zápasu, znamená to vítězství. Ano, řeč není o nikom jiném než o Andreasi Kubáňovi. „Jsem rád za každou příležitost, kterou letos dostanu, protože jich opravdu moc není,“ vypráví brankářská dvojka, která doplňuje v brankovišti v letošní sezoně Jakuba Čecha. Porubský gólman ve středečním zápase znovu zavřel bránu a výrazně pomohl k výhře 6:0.

STATISTIKY & FAKTA: ANDREAS KUBÁŇ #1
Věk: 25 let, narozen 19. července 1991 Výška: 178 cm Váha: 78 kg Post: brankář, lapačku má nalevo Mateřský klub: HC RT TORAX Poruba Další kluby: HC VÍTKOVICE RIDERA (2009-2013), HK Nový Jičín (2011-2012), HC Frýdek-Místek (2013-2015) a AZ Havířov (2015-2016) Úspěchy: 1. místo ELJ (2013)

Na porubské hokejisty čekal po šlágru na vsetínském Lapači celek, který okupuje přesně opačný pól druholigové tabulky – Technika Brno. Ačkoliv hráči z jihomoravské metropole posbírali prozatím pouhých devět bodů, RT TORAX byl prvním mužstvem, které Sovám přenechalo první body. „Problém s motivací nebyl. Já jsem navíc rád za každou příležitost, kterou letos dostanu, protože jich opravdu letos moc není. Pomohlo nám také, že dorazila lajna z Vítkovic, takže k tomu všichni přistoupili poctivě. Nějaké podcenění určitě nehrozilo, jelikož jsme u nich prohráli, tak jsme jim to chtěli za každou cenu vrátit,“ říká o středečním duelu Andreas Kubáň.

Porubští borci neponechali nic náhodě a už od prvních minut potvrzovali roli favorita. „Myslím, že jsme byli jednoznačně lepší, což ve hře pět na pět muselo jít vidět. Do problémů jsme se dostávali pouze tehdy, když jsme se nechávali vylučovat, což jsem bohužel nastartoval já sám vyhozením puku na tribunu. Do té doby na mě snad nešla ani žádná střela. Ve druhé třetině to bylo obdobné, kdy jsme ubránili přesilovku pět na tři, ale ve zbytku jsme dominovali,“ potvrzuje nadvládu Porubských v zápase s Brnem.

PORUBA NA DOMÁCÍM LEDĚ SMETLA POSLEDNÍ BRNO, KUBÁŇ SE BLÝSKL NULOU »

Nejobtížnější moment však pro něj nepřišel ani při dvojnásobné přesilovce, ani při nařízeném trestném střílení. „Byly to určitě klíčové momenty zápasu. Nicméně myslím si, že i kdybychom dostali gól, tak jsme natolik silní, že zápas dotáhneme do vítězného konce. Nejtěžší moment však pro mě přišel už v polovině první třetiny, kdy jsem jel pro puk za branku. Tam jsem měl trochu problém s gravitací a říkal si, že to asi nebude úplně můj den,“ směje se od ucha k uchu. Ve druhé třetině pak Porubští ustáli dlouho trvající brněnskou početní výhodu, vteřinu po jejím vypršení udeřil kanonýr David Zachar a přinesl tolik potřebný klid na domácí hokejky.

Pak ale přišel moment, který mohl vše měnit. Obrana domácích zaspala a do úniku se dostal Michal Brzobohatý, kterého musel Kubáň zastavit zákrokem za hranicí pravidel. „Faul to jednoznačně byl, to je bez debat. Viděl jsem, že to je souboj jeden na jednoho, že tam nikdo nedojíždí, tak jsem soupeři skočil pod nohy. Musel bych to ale vidět na videu, zda jsem zaváhal já nebo to dobře vyřešil on. Mně už ani nic jiného nezbývalo, tak jsem trochu švihnul nohama,“ přiznává.

Andreas Kubáň zavřel bránu a vychytal čisté konto » Poruba – Technika 6:0!

S následným trestným střílením si ale bez problémů poradil. „Musím přiznat, že jsem čekal trochu jiné zakončení. Vím, že jsem to nevyřešil úplně ideálně, ale naštěstí jsem tam nechal ještě levý beton a jejich útočník to nedokázal zvednout, tak to dopadlo nakonec dobře,“ líčí Andreas Kubáň nájezd Michala Brzobohatého. Technika si ale kromě trestného střílení nedokázala vypracovat žádnou vážnější šanci a čistý štít tak visel ve vzduchu.

„Upřímně jsem na nulu myslel už ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl, že budu proti Technice chytat. Každý brankář jde určitě do zápasu s tím, že nechce dostat gól. Já jsem navíc takový, že si neustále říkám v hlavě, že chci nulu, dokud ten gól samozřejmě nedostanu,“ usmívá se. Porubští dokonali zkázu brněnské Techniky v poslední třetině, kdy přidali další čtyři góly, a vyhráli jednoznačně 6:0. Porubský brankář si pak nemohl nechat ujít ani děkovačku se svými fanoušky. „Jsem za ně velmi rád. Je to skvělý pocit, když vyvolávají vaše jméno. Navíc už se z toho stal takový rituál, že po vítězném zápase za nimi vždy přijedu a užiju si s nimi výhru,“ uzavírá.

Andreas Kubáň si užívá děkovačku s fanoušky.