Musíme začít hrát zase hlavou, ví jediný střelec na porubské straně Ivan Puzič

René Chyla, Adam Bagar, 19.03.2017
Poslal svůj tým v přesilovce do vedení, na jeho vedoucí trefu ze 26. minuty ale již nikdo z hostujících hráčů nenavázal, a tak Sršňovi svěřenci padli na šumperském ledě 1:2. „Taková prohra určitě mrzí více než například 1:7,“ hledá těžce slova krátce po zápase porubský bek. Není divu, Poruba promarnila v sérii dva mečboly a o druhém finalistovi, který se představí již ve čtvrtek na vsetínském Lapači, rozhodne až poslední páté střetnutí.

STATISTIKY & FAKTA: IVAN PUZIČ #48
Věk: 21 let, narozen 15. února 1996 Výška: 178 cm Váha: 75 kg Post: obránce, hokejku drží nalevo Mateřský klub: Zagreb (do 2010) Další kluby: HC VÍTKOVICE RIDERA (2010-2016), Draci Šumperk (2015-2016) Úspěchy: 1. místo ELSD (2012), 3. místo ELJ (2015, 2016), účast v reprezentaci Chorvatska do 20 let na MS divize IIA (2016), účast v seniorské reprezentaci Chorvatska na MS divize IB

Mohlo být opět již hotovo, Sršňův výběr ale se Šumperkem padl i podruhé a semifinálovou sérii tak rozsekne až pátý zápas v Ostravě. RT TORAX v tom čtvrtém při hře pět na pět dominoval, gól ale znovu nedal, což se hostujícímu týmu nakonec stalo osudným. Porubští dokonce zlepšili defenzívu, Šumperku povolili jen dvě branky, ani to ale tentokrát nestačilo. „Dobrá první půlka zápasu nic neznamená, když nakonec nevyhrajete. My se v přesilovkách trápíme, nedokážeme dát gól na rozdíl od nich, kteří většinu branek dali zase právě z přesilovek,“ připomíná Ivan Puzič znovu omílaný fakt, že Draci jednu ze dvou dvojnásobných přesilovek využili, Ostravané však stejnou výhodu nikoliv.

Utkání ale bylo v úvodu poměrně hodně opatrné z obou stran, na úvodní branku museli dokonce diváci čekat až téměř do poloviny druhé třetiny, kdy se z dorážky prosadil jednadvacetiletý obránce, jenž je tak aktuálně s Markem Kalužou nejlepším střelcem porubských zadáků. „Doufali jsme, že ten první gól dáme my, protože v celé sérii jsme neustále jen dotahovali. Musíme ale hrát a makat až do konce,“ ví odchovanec chorvatského Zagrebu.

PORUBA NEVYUŽILA ANI DRUHÝ MEČBOL, O POSTUPUJÍCÍM ROZHODNE PONDĚLNÍ DUEL »

Porubští hokejisté ve třetí třetině neustáli dvojnásobné oslabení, inkasovali na 1:2 a místo toho, aby se po brance nadechli k tlaku a vyrovnání, ihned musel za katr další hráč, a tak šumperská dvojnásobná výhoda mohla nadále pokračovat. „Jsou to naše blbosti, něco takového si prostě nemůžeme dovolit,“ říká k situaci ze 46. minuty, kdy z ostravské střídačky přiletěla po druhé brance Šumperka na led lahev, což rozhodčí ocenili dalším dvouminutovým trestem. Toto oslabení ale už RT TORAX ustál bez újmy.

V první třetině, kdy rozhodčí museli kvůli nedovoleným zákrokům zasáhnout pouze třikrát, se v dalším průběhu strhla hotová smršť. Hlavní sudí nakonec udělil celkem 92 trestných minut, z toho 72 na porubské straně, když byl v závěru přísně potrestán pětiminutovým trestem Martin Piecha, aby po závěrečné siréně dostal trest do konce utkání dokonce hlavní lodivod ostravského týmu Tomáš Sršeň. Ten se totiž i přes upozornění čárového rozhodčího vydal směrem k půlkruhu rozhodčích, kde osobně pogratuloval sudím ze západu k předvedenému výkonu. „Nedisciplinovanost během utkání nám ale trenér ani nijak nevyčítal, s naší hrou byl spokojen,“ pokračuje.

Ivan Puzič má aktuálně v playoff na kontě více branek než v celé základní části, ve vyřazovacích bojích se trefil již třikrát.

Domácím v závěru už docházely síly, ani přes drtivý závěrečný tlak se ale Porubě vyrovnávací branka vstřelit nepodařila, když na Hynku Kůdelovi ztroskotal i Michal Sztefek či David Zachar. „Je pravda, že jsme měli velký tlak, ale pokud nemáme dostatečný důraz před brankou, který nás trápí už od začátku série, tak je to velmi těžké. Vůbec necloníme, netečujeme, nesbíráme dorážky. Takhle se navíc góly v playoff dávají,“ kvituje Ivan Puzič po porážce 1:2. „Taková prohra určitě mrzí o hodně více než třeba 1:7, ale musíme začít hrát hlavou. Když víme, že oni pořád padají, tak do nich nemůžeme tak naivně vjíždět. Hrát s tolika vyloučeními v zápase se prostě nedá,“ ví zadák, který pravidelně nastupuje za Chorvatsko na reprezentačních akcích.

Série se tak za stavu 2:2 stěhuje zpátky na porubský led, kde se rozhodne, zda RT TORAX konečně prolomí semifinálové prokletí, či se bude z postupu znovu radovat soupeř. „Vůbec nevím, co od zápasu čekat. My se musíme hlavně zvednout, vím, že máme na to, abychom postoupili dále. Porazit je dokážeme, jen musíme začít hrát zase hlavou,“ burcuje své kolegy před pondělním zápasem o všechno. „Já osobně nevěřím, že nás dokážou porazit třikrát v řadě. Doufám tedy, že nám to v pondělí vyjde,“ věří Ivan Puzič.

Přesilovkový gól Puziče nestačil, Poruba podlehla Šumperku na jeho ledě 1:2.