Měl jsem trochu strach z mladých a silných hochů, říká o své premiéře v dresu Karviné Jan Vavrečka

Vladimír Vronka, 31.01.2008
V minulém týdnu odehrál trenér Sarezy Jan Vavrečka své první druholigové utkání za Karvinou. V Šumperku stál na lavičce Sarezy opět jako hlavní kouč a musel ho potěšit výkon ostravského gólmana Jakuba Štěpánka, který byl nejlepším mužem na ledě. Sareza po několikáté v sezóně změnila kapitána. Novým kapitánem Sarezy se stal Robert Najdek.
Sareza Ostrava výsledkově trochu tápe. Trenér Sarezy Jan Vavrečka ale musí velmi složitě sestavovat soupisku pro zápas. „Série není nepříjemná, kromě dvou sedmiček od Prostějova a Olomouce. Po dobrém výkonu jsme brali pouze bod s Jihlavou, skvělý výkon jsme podali s Havířovem a také dnes v Šumperku. Jsem spokojen s hrou, s tím kádrem, který máme a který se staví za pochodu pro play – off. Musím kluky pochválit. Kdyby nehráli a odevzdaně bruslili po ledě a nebavilo je to, pak budu samozřejmě nadávat, ale dnes odvedli poctivou práci,“ pochválil ostravský kouč své svěřence za přístup k zápasu. Sarezu během zápasu potkala další nepříjemnost, při jednom ze soubojů se zranil Michal Palík a na post obránce musel naskočit jubilant Libor Gelačák, pro kterého byl středeční zápas 250. zápasem za Sarezu. „Michal Palík se nám bohužel zranil, vypadá to, že má zlomený další prst. Dnes nezahrál nejlépe Patrik Černák, takže Libor Gelačák musel jít do obrany, což si vyzkoušel již v zápase v Třebíči, a nezahrál špatně,“ poznamenal trenér Sarezy k výkonu ostravského útočníka v obraně. Trenér Jan Vavrečka je od neděle také aktivním hráčem. Svým výkonem pomohl Karviné k vítězství nad Blanskem. „Měl jsem své ovečky před sebou všechny. V obraně Palík a v útoku Holuša, Novák a Dušek. Myslím si, že kluci pracovali poctivě,“ poznamenal na adresu formace v níž nastoupili jen hráči Sarezy se svým ostravským trenérem. K zápasu nastoupil po dlouhé zápasové pauze. „Měl jsem z toho strach, protože jsem více než deset let nehrál u nás. Nechtěl jsem si udělat ostudu. Měl jsem trochu strach z mladých a silných hochů. Byla to celkem sranda, hráči mi, i přesto, že jsem jim říkal ať mi na ledě tykají, říkali trenére,“ dodává ke svému prvnímu zápasu se svými svěřenci před sebou s úsměvem Jan Vavrečka. Karviná dokázala po delší době získat všechny body. „Blansko nás asi trochu podcenilo, prvních třicet minut se rozehrávalo, čehož jsme využili, pak již nemělo sílu na to, aby utkání otočilo.“ Sareza má nedostatek obránců, nejednoho fanouška napadlo, že se ostravský lodivod chystá naskočit také za Sarezu. „Hokej v 1. lize je strašně rychlý a na to už určitě nemám. Chci dělat trenéra,“ objasnil situaci hráč Karviné a trenér Sarezy.

Jakub Štěpánek si na nedostatek práce v zápase se Šumperkem nemohl stěžovat. „Utkání nezačalo nejlépe, dostali jsme dva góly po tečích před bránou. Pak jsme hru otevřeli, hrálo se nahoru dolů. Šance byly na obou stranách, urvali jsme alespoň bod.“ Na ledě bychom marně hledali lepšího muže než ostravského gólmana. Po některých zákrocích však vypadal Jakub Štěpánek velmi otráveně. „Možná jsem vypadal otráveně, ale já jsem se chtěl pouze koncentrovat jen a jen na svůj výkon, říkal jsem si, obrana není moc zkušená, tak se na ni nemůžu zlobit, protože zkušenosti se musejí získat. Chtěl jsem kluky podržet a chytat co nejlépe,“ naznačil brankář Sarezy, že se snaží podávat co nejlepší výkony a tím podpořit nezkušenou ostravskou obranu.

V utkání zaznamenal Robert Najdek dva body za gól a asistenci. Ze začátku utkání to však na zisk bodu nevypadalo. „Ze začátku to s námi nevypadalo nejlépe, Šumperk byl u všeho dřív než my. Šli do toho naplno, dali dva góly. Ve druhé třetině jsme začali více napadat, hra se vyrovnala. Dokázali jsme ve druhé třetině snížit. Pak jsme hráli vabank, hnali jsme se dopředu a zkoušeli jsme vyrovnat. Šumperk to asi trochu zaskočilo. Nakonec se nám to vyplatilo. Věřil jsem, že vyhrajeme na nájezdy, protože Kuba Štěpánek chytal skvěle, ale na nájezdy bohužel nedošlo,“ naznačil, že myšlenky týmu se upíraly k nájezdům. Na hrudi se Robertovi objevilo kapitánské céčko. „Odešli Šebesta s Holíkem, zůstal jsem nejstarší. Prožíval jsem zápas úplně stejně. Kluky jsem se snažil povzbudit, i když jsem neměl „C“ na drese. Jen musím při rozbruslení párkrát plácnout hokejkou do ledu ať kluci ví co mají dělat,“ dodává se smíchem nový ostravský kapitán. Sareza nemá zrovna příznivou bilanci v posledních zápasech. „Hrají mladí kluci, hrají o další angažmá. Máme jména na dresech, pořád je o co se rvát. Čeká nás třeba Kometa, kde si mohou kluci čichnout k jinému hokeji. Navíc je pro ně výhodou, že nejsou pod tlakem, bodů máme dost a můžou ukázat, co v nich je."