HISTORIE: Pětisté utkání HC RT TORAX Poruba 2011 oslaveno kanonádou, králem zůstává Zachar

HISTORIE: Pětisté utkání HC RT TORAX Poruba 2011 oslaveno kanonádou, králem zůstává Zachar

Lukáš Bajgar, 07.03.2021
Sobotní utkání přineslo jeden milník v historii porubského hokeje, respektive toho pod hlavičkou HC RT TORAX – svěřenci Karla Suchánka sehráli pětistý soutěžní zápas a to ve velkém stylu! Domácí Frýdek-Místek rozválcovali jednoznačně 7:1. Do další pětistovky lze popřát už jen: VŠE NEJ!

Když 10. září 2011 nastoupil prvně TORAX ke svému prvnímu utkání, vládla velká spokojenost, že se konečně do Poruby po dvouleté odmlce vrátil seniorský hokej. Jenže když z úvodních 13 utkání svítila v kolonce vítězství jednička, dávalo se tušit, že návrat to jednoduchý rozhodně nebude. Druholigovou příslušnost uhájili borci až v baráži s Moravskými Budějovicemi, to už pod „náhradním“ trenérem Pavlem Hinnerem, jenž vzal otěže po Janu Vavrečkovi.

Další roky byli již tak trochu klasicky à la HC RT TORAX, vždy o krůček lepší, než v sezóně předešlé. Nyní, ke konci té desáté, by se určitě rádo překonalo loňské nedohrané předkolo play off čtvrtfinálovou účastí… Jakých základních milníků tým dosáhl a jakých individuálních? Podívejme se na ně zblízka.

Trenéři

Deset ročníků, deset různých hlavních trenérů. Nejdéle tým vedl Tomáš Sršeň, s nímž byl TORAX celé roky mezi veřejností spojen, vždyť u kormidla byl hned v sedmi sezónách, ne vždy od počátku, ne vždy do konce. Poznámka na okraj – který člen realizačního týmu jako jediný zůstal u klubu od samotného počátku? Přeci věčně vtipkující masér Jan Zimmer!

Hráči

V Porubě se za těch deset ročníků prostřídalo hned 191 hráčů, z toho 16 brankářů, různých národností. Rekordmanem v odehraných utkáních je Marek Slavík, jehož 391 startů ještě dlouho nikdo nepřekoná, nejbližší aktivní hokejista - Tomáš Jáchym nemá ani půlku startů (150). Druhým v pořadí je Rostislav Vaněk (270) a bronzem se honosí Petr Seidler (253). Nejvíce toho odchytal za TORAX Radek Tihlář (132).

Králem kanadského bodování je dlouholetý kapitán David Zachar, jediný pokořil 200bodovou hranici s bilancí 213 (112 + 101). Na druhou stranu nutno podotknout, že obecně v novodobé historii klubu je jednoznačným fenoménem Marek Pavlačka. Vrátíme-li se tedy čistě k pěti stům utkání HC RT TORAX Poruba 2011, druhé místo patří Petru Seidlerovi (194 KB) a třetí obsadil Luděk Krayzel (156 KB). Pátým je pak Marek Slavík se svými 131 KB. David Zachar je i králem střelců (112), hranici sta branek nepřekonal v dresu HC RT TORAX žádný jiný hráč (nejblíže k tomu měl Petr Seidler s 95 přesnými zásahy). V asistencích je už situace napjatější, Zachar rovněž vede (101), ale druhý Marek Slavík mám na svém účtu 99 přesných finálních asistencí…

Marek Slavík je zároveň enfant terrible Poruby, už si odkroutil 485 trestných minut, kdokoliv dále v žebříčku vlastně ani nestojí za zmínku. Snad s čestnou výjimkou Michala Gleicha, ač gólman, svých 97 trestných minut si již z porubských, resp. TORAX statistik nevymaže.

Poslední kategorií jsou strážci svatyně, vinou nevedení plných statistik ve druhé lize, nemůžeme porovnávat procentuální úspěšnost. Radek Tihlář sehrál nejen, že nejvíce utkání (132), ale vychytal i nejvíce nul (9). V počtu odchytaných zápasů patří druhá příčka (s ohledem na odchytané minuty) Michalu Gleichovi (89) a třetí pak Hynku Kůdelovi (89).

Jedinou statistikou, jež může být poměrně přesně změřena, je průměr inkasované branky na zápas. Pomineme-li brankáře, kteří odchytali pod deset utkání, pak vede letošní fantóm Ervīns Muštukovs s bilancí 2,38. Stříbro patří jeho současnému trenérovi – Adam Vrba obdržel v průměru 2,4 góly na utkání a Radek Tihlář pak 2,66.

V dresu Poruby se hned čtyři hráči blýskli šestibodovým zápisem v jednom utkání: Martin Buček (4 + 2), Lukáš Vrána (1 + 5), Aleš Kilnar (2 + 4) a Vladimír Luka (3 + 3). Naopak na hattricky je Poruba poměrně skoupá (celkem 19) a bilanci vede David Zachar se třemi (přičemž jeden se ukryl do čtyř tref v jediném utkání), jediným obráncem, kterému se jej podařilo vsítit, je Jakub Teper. Tomáš a Jan Káňové jsou jedinými střelci – bratry hattricku za Porubu. Konec statistického okénka zakončíme výčtem čtyř čtyřgólových odstřelovačů: Martin Buček, Adam Červenka, David Zachar a Tomáš Gřeš.

Týmová nej

HC RT TORAX Poruba 2011 svých 500 utkání vede s kladnou bilancí 228 výher za tři body oproti 184 porážkám bez bodu. Celková statistika pak je:
228 – 53 – 35 – 184 při skóre 1800 : 1490.
Sedmá trefa Marka Sikory proti Frýdku-Místku ze sobotního utkání byla zároveň 1800. v historii HC RT TORAX.

Nejvyšší výhra: 16:1 (proti Opavě)
Nejvyšší domácí výhra: 16:1 (proti Opavě)
Nejvyšší venkovní výhra: 12:3 (proti Kopřivnici)
Nejvyšší prohra: 3:12 (proti Frýdku-Místku)
Nejvyšší domácí prohra: 1:8 (proti Českým Budějovicím)
Nejvyšší venkovní prohra: 3:12 (proti Frýdku-Místku)
Nejvíce branek v utkání: 17 (16:1) (proti Opavě)
Nejméně branek v utkání: 1 (celkem 6x 0:1 či 1:0, hned dvakrát výhra 1:0 (či 1:0p) proti Vsetínu)
Nejčastější soupeř: 50 utkání proti Vsetínu
Nejčastější soupeř pro playoff: 12 utkání proti Hodonínu
Nejčastější série v playoff: 3 (Vsetín a Hodonín)
Nejoblíbenější soupeř (zisk nejvíce bodů): Valašské Meziříčí, 39 utkání s bilancí 22 – 4 – 1 – 12, 74 bodů
Nejméně oblíbený soupeř (dlouhodobé ztráty bodů): Litoměřice, 12 utkání s bilancí 2 – 0 – 0 – 10, 6 bodů
Nejúspěšnější bilance: Jablonec, 2 zápasy, 6 bodů
Nejméně úspěšná bilance: Vrchlabí, 2 zápasy, 0 bodů
Gólově zábavná utkání: Jablonec, 9 gólů na zápas
Gólové nudy: Jihlava, 4,7 gólů na zápas
Nejvíce výher v základní části: 23 (proti Novému Jičínu)
Nejvíce proher v základní části: 26 (proti Vsetínu)
Nejvíce výher po prodloužení: 4 (proti Vsetínu)
Nejvíce proher po prodloužení: 3 (proti Opavě a Kopřivnici)
Nejvíce výher po nájezdech: 5 (proti Opavě)
Nejvíce proher po nájezdech: 3 (proti Přerovu)

Statistická poznámka

Statistiky hráčů jsou počítány ze dvou zdrojů, proto mohou být v nesouladu s těmi, které jsou uvedené na EliteProspects.com a jiných serverech. Zatímco prvoligová data pocházejí zásadně a jen z hokej.cz (kde je zatím jediná známá chyba), druholigové striktně z webu Poruby, kde se nezapočítávaly starty hráčů, kteří nenastoupili (II. liga je v tomto dosti nedůsledná a zápisy se „neškrtaly“), případně se do bodování nezapočítávaly (jako je tomu v oficiálních statistikách) body hráčům, kteří k utkání nenastoupili, ale časomíra je mylně uvedla. Statistiky se tak podstatně liší především v počtu startů. Víte-li o jakékoliv chybě, neváhejte kontaktovat autora článku.

Týmové fotografie

Krom úvodního ročníku byl pokaždé vyfocen tým v rámci focení portrétů na oficiální web Poruby, rok 2011 tak reprezentuje foto z přátelského utkání proti Austrálii.