Červenka dostal v Opavě dárek na uvítanou. Je to kamarád, směje se po námazu gólmana

Lukáš Bajgar, 20.10.2013
Dosavadní průběh východní skupiny II. ligy vyznačuje poměrná vyrovanost nejen samotné špice, ale i středu tabulky. A porubským hokejistům se povedlo narušit hegemonii Prostějova a brněnské Techniky a lidově řečeno „vecpat se“ na druhou příčku. Zda-li na jediné kolo, či na delší dobu, ukáže už středeční šlágr na ledě Jestřábů. Vše nastartovalo 11. kolo, které nabídlo zajímavé bitvy o přední příčky tabulky. Zatímco Hanáci v nájezdech udolali Vysokoškoláky 4:3, Porubští doslova a do písmene smetli domácí Slezan 5:0 a poskočili na stříbrnou příčku. Velký podíl na výhře měl tříbodový navrátilec Adam Červenka. „Vyhráli jsme zaslouženě,“ kvituje s úsměvem na rtech.

Porubští hokejisté okupovali po desátém kole druholigové tabulky klidné vody čtvrtého místa a po nevydařeném utkání s Frýdkem-Místkem hleděli vstříc sobotnímu taháku, souboji s třetí Opavou. Duel se naproti všem očekáváním vyvíjel od prvních minut zcela jednoznačně a po pětibrankové smršti si hosté z Ostravy připsali nejen tři body, ale především druhou příčku v probíhajícím ročníku II. ligy. Svou obnovenou premiéru v dresu Poruby zažilo také agilní levé křídlo jménem Adam Červenka.

„Myslím si, že zápas můžeme hodnotit pozitivně. Dali jsme pět gólů, nedostali žádný a vyhráli jsme. Vybojovali jsme tři body z venku, což se určitě cení. Samá pozitiva,“ nadšeně hodnotí hráč s třináctkou na zádech a pokračuje. „V podstatě jsme do páté minuty hry dali dva rychlé góly, Opava sice sehrála nějakou přesilovku, kdy puk skákal po brankové čáře a kdy měli nějaké šance, jenže nedali. Nás to zvedlo a padly tam další góly. Banán (Radek Tihlář, pozn. red.) vychytal výborný zápas a v první třetině měl hodně těžké zákroky. A když se vše takto sešlo najednou, jsou tři body doma!“ hledá hlavní příčiny úspěchu svého týmu.

Uběhly téměř čtyři roky od posledního zápasu, kdy oblékl dres porubského celku, a de facto se nic nezměnilo. Tehdy se Adam Červenka proti Třebíči předvedl se třemi kanadskými body za branku a dvě asistence, v sobotu si připsal tentýž počet bodů, jen přibyl jeden zásah do černého: „Jsem rád, že mi to tam konečně spadlo.“ Vždyť přišel z prvoligového Šumperku právě proto, aby střílel branky a našel opět herní pohodu. Dvě branky jsou toho jednoznačným důkazem. „Samozřejmě rozdíl mezi první a druhou ligou je, minimálně v rychlosti, člověk má tady na vše více času. Body vyplynuly nějak ze hry, není to o tom, že by byl rozdíl mezi oběma soutěžemi výrazný,“ srovnává úroveň jednotlivých lig a možné příčiny zisku hned tří bodů v prvním zápase za RT TORAX.

Přitom jubilejní třicátá trefa za Ostravany nebyla nikterak složitá a s odstupem lze říci, že definitivně rozhodla o psychickém rozložení domácího týmu. To se psala dvanáctá minuta, opavský kasař Dušan Šafránek vyjel za bránu rozehrát poměrně snadný kotouč, jenže nepočítal s neúnavnou bojovností hostujícího forvarda. Ten vystihl rozehrávku a skórovat do nikým nestřežené svatyně nebylo v žádném případě nic, co by střelecká jistota jménem Červenka neměla s chladnou hlavou proměnit. „Toto se stane všude, je jedno, zda se jedná o krajský přebor, druhou ligu či NHL. Prostě takové góly padají, Šáfa (Dušan Šafránek, pozn. red.) situaci neodhadl a přímo mi nahrál. Je to kamarád,“ dodává s úsměvem.

Když v sezoně 2006/2007 prvně naskočil v dresu tehdejší Sarezy, bylo Adama Červenky plné kluziště, ihned se zařadil mezi nejrychlejší bruslaře soutěže a svéřepě nevynechal jediné střídání, aby nevypustil na ledě svou duši. Uběhlo téměř sedm let a žádná změna. Zatímco řada hráčů s věkem podstatně zklidní, šetří síly a začíná převládat rozvaha nad akcí, proti Opavě naskočil tentýž neúnavný borec, pro něhož je vypuštění jediné vteřiny na kolbišti až hříchem. „Myslím si, že už to není jako za mlada. Pravdou je, že jsem bruslivý typ hráče. Na bruslení mám vše postaveno, budu bruslit asi celý život. A v momentě, kdy přestanu bruslit, přestanu hrát hokej,“ zakončuje své vyprávění.