Čekal jsem to horší, než to nakonec bylo, říká o svém návratu po zranění Jan Tesařík

Čekal jsem to horší, než to nakonec bylo, říká o svém návratu po zranění Jan Tesařík

Vladimír Vronka, 10.02.2008
Sareza Ostrava nesehrála proti jasnému favoritovi špatný zápas, ale překonat brněnského gólmana se povedlo pouze dvěma hráčům Sarezy. Oba trenéři ostravský Jan Vavrečka a hostující Viktor Lukeš mohli v klidu hodnotit průběh utkání. Mezi střelce se jednou brankou zapsal ostravský Michal Holuša, brněnský Miroslav Barus vsítil góly dva. Po dlouhé pauze se na ledovou plochu vrátil Jan Tesařík, čímž jistě potěšil domácí fanoušky, neboť právě v obraně má Sareza momentálně největší problémy. V 51. minutě se nechal vystřídat Jakub Štěpánek, jeho místo zaujal šestnáctiletý talent Andreas Kubáň.
Ostravský trenér Jan Vavrečka se ochotně pustil do hodnocení utkání, v němž jeho svěřenci prohráli s ambiciózním Brnem 2:5. "První gól nás trochu přibrzdil. Měli jsme hodně vyloučených. Sehráli jsme dobrý zápas, ale udělali jsme několik chyb, kdy zůstal sám hráč před brankou. Opět jsme improvizovali, útočníci byli obraně. Myslím si, že dáme tým dohromady na play – off. Prohra 2:5 není nikterak hrozná. Třicet minut jsme byli ve hře, ale pak se utkání zlomilo. Brno má kvalitní a zkušené hráče. Kluci bojovali až do konce, nikdo se na to nevykašlal, což je dobré znamení," dodal na závěr krátkého ohlédnutí za zápasem. Po pátém gólu nastoupil na led šestnáctiletý Andreas Kubáň, opora dorosteneckého týmu Sarezy. „Bude asi muset koupit nějakou basu do kabiny. Já jsem mu po zápase blahopřál k výkonu, vítězství to sice nebylo, ale gól nedostal. Zvažoval jsem po čtvrtém gólu zda nestáhnout Kubu Štěpánka z ledu, ale po pátém gólu požádal sám o vystřídání,“ pochválil trenér ostravského mladíka v bráně. Do utkání mělo zasáhnout více hráčů z extraligových Vítkovic jako například odchovanec Sarezy Lukáš Klimek či Jaroslav Mrázek. „Těsně před zápasem jsme se dozvěděli, že má Lukáš Klimek něco s přitahovačem a Jaroslav Mrázek měl střevní problémy a proto dnes nemohli nastoupit,“ vysvětlil ostravský kouč důvod jejich absence.

Prvním střelcem utkání se stal ostravský Michal Holuša, který využil chyby brněnského obránce. „Dal jsem gól, ale to není podstatné. Důležitý je výsledek týmu a ten dobrý nebyl, prohráli jsme 2:5. Ze začátku vstoupilo Brno na led laxně, asi si mysleli, že to půjde samo. Pak ale zabrali a projevila se kvalita hráčů. Všichni jsme bojovali a nechali na ledě vše. Brno má hodně kvalitních a zkušených hráčů, kteří mají spoustu startů v extralize. Dokázali využít našich chyb,“ viděl ostravský štírek rozdíl mezi oběma mužstvy. Sarezu čeká poslední utkání základní části s prvním týmem tabulky. Olomouc se bude chtít udržet na první příčce, Sareza potřebuje zvítězit, aby si zajistila minimálně čtvrtou příčku. „Do Olomouce pojedeme s cílem zvednout si sebevědomí před play – off. Chtěli bychom určitě bodovat,“ naznačil s čím pojede tým k poslednímu utkání v základní části.

Pokud bychom hledali pozitivum na utkání s brněnskou Kometou, tak jim bezesporu je návrat dvou hráčů základní sestavy – Jiřího Zdeňka a Jana Tesaříka, který se na led vrátil po více než dvouměsíční pauze zaviněné vykloubením ramene v zápase s Havlíčkovým Brodem. „Před zápasem jsem měl trochu trému, ale snažil jsem se nemyslet na to, že jsem měl dlouhou pauzu. Čekal jsem to horší než to nakonec bylo, chodil jsem často na led, takže jsem se dostal do tempa. Ke konci mi docházely síly, nemám ještě tolik nabrusleno. Na ledě jsem dva týdny a rameno zatím drží,“ říkal po sobotním utkání ostravský obránce. Po dlouhé době naskočil do zápasu, kde hrozí spousta střetů, při kterých by se mohlo zranění obnovit. „Když se blížil střet, tak jsem se snažil natočit pravým ramenem a mít ruku vždy u těla. Už mám takový reflex a snad mi to vydrží. Musím to zaklepat, rameno drží,“ zaklepal Jan Tesařík na zuby. První zápas po návratu a hned proti Brnu, která má v moravské části 1. ligy podle jmen nejsilnější tým. „Nebyl to lehký zápas, snažili jsme se hrát to co jsme si před zápase řekli. Myslím si, že jsme to vetší část zápasu plnili. Brno nás v některých situacích jako třeba v přesilovkách přehrálo, mají v týmu zkušené borce,“ našel hlavní rozdíly mezi oběma soky. Přes dva měsíce musel sledovat své spoluhráče, jak bojují o prvoligové body, pouze z tribuny. „Ze začátku jsem se chodil dívat rád, užíval jsem si to. Postupem času mě začaly svrbět ruce a chtěl jsem naskočit na led. Byl jsem trochu naštvaný, když se nedařilo a jsem nemohl týmu pomoci,“ naznačil, že odhodlání vrátit se na led co nejdříve bylo obrovské.

V čase 50:20 inkasovala Sareza pátý gól, což vyhnalo Jakuba Štěpánka z brány. Místo něj naskočil k prvnímu prvoligovému střetnutí šestnáctiletý Andreas Kubáň, který je oporou ostravského dorostu. „Zachytal jsem si třetinu v přípravě proti Karviné, ale to bylo něco úplně jiného. Měl jsem štěstí, že jsem nastoupil za rozhodnutého stavu, když o nic nešlo. Kdybych něco zkazil tak by mi hlavu nikdo neutrhl. To mi trochu situaci ulehčilo. Byla to dobrá zkušenost,“ byl po zápase rád, že na něm neležela zodpovědnost za výsledek. Na ledě pobyl deset minut a pochytal všech pět střel, které na něj vyslali hostující hráči. Nejlepší zákrok předvedl nejmladší hráč na hřišti v 60. minutě, kdy již mnozí diváci viděli puk v síti, ale lapačka ležícího ostravského gólmana byla proti. „Dodalo mi to sebevědomí, já jsem čekal, že ten hráč po vyjetí bude střílet tam, kam vystřelil. Snažil jsem se tam být včas, což se mi povedlo,“ uzavřel krátké povídání o prvních prvoligových minutách v bráně.

K nejlepším hráčům na ledě patřil Miroslav Barus, který zavelel k obratu prvním gólem Brna. „ Po každém vítězství máme skvělé pocity, jsme rádi, že jsme v Ostravě vyhráli. První třetinu jsme odehráli nervózně, nevím proč. Ve druhé třetině jsme začali hrát dobrý a pohledný hokej,“ byl po zápase spokojen s hrou týmu ve druhé a třetí třetině. Brno si v posledním měsíci pořádně zkomplikovalo situaci. Z jasného vedení ve skupině postupně ukrajovala Olomouc bod za bodem až došlo na měření sil obou týmu, ve kterém zvítězila domácí Olomouc a poskočila tak první příčku. „Bohužel bojujeme na dálku s Olomoucí. Minulý týden jsme prohráli a musíme čekat jestli Olomouc zaváhá. Měli jsme to ve svých rukách dříve,“ ví že tým musí čekat zda Olomouc neklopýtne v posledním utkání. Miroslav Barus vsítil v Ostravě dvě branky. První padla v první minutě druhé části, druhá padla také v první minutě, ale části třetí. „V každé třetině začínáme s tím, že chceme dát gól, tím spíše začínáme-li přesilovkou. Vstupy do třetin jsou pro nás důležité a jsem rád, že se nám tady povedly,“ byl spokojen se vstupem hostí do druhé a třetí třetiny.

Trenér Brna Viktor Lukeš musel být po utkání spokojen hlavně s třemi body." V první třetině to vypadalo jako bychom byli v autobuse. Nedokázali jsme si nahrát puk a vystřelit. Soupeř dobře bruslil, mají mladé hráče, takže je hra Sarezy na bruslení založena, dobře nás pokrývali a mnoho prostoru jsme neměli. V začátku druhé třetiny jsme dali dva góly a průběh utkání otočili. V půlce druhé části jsme začali hrát hurá hokej, hrálo se nahoru dolů. Ve třetí třetině jsme přidali gól z přesilovky a bylo to veselejší. Jenže pak jsme dostali gól ve vlastní přesilovce. Hráči situaci podcenili a mysleli si, že se jim nemůže nic stát, opak byl pravdou. Vyhráli jsme a jsme za to rádi," hodnotil druhý muž brněnské střídačky sobotní zápas. Brno již nemá ve svých rukou konečné umístění v tabulce, které může mít v konečném účtování velký význam. „Je škoda, že už postavení v tabulce nemůžeme ovlivnit. V Olomouci jsme prohráli . Moc nevěříme tomu, že Olomouc klopýtne. My uděláme maximum pro to, abychom vyhráli i poslední zápas se Šumperkem a uvidíme třeba dokáže Sareza Olomouc porazit,“ naznačil komu budou v Brně fandit v posledním duelu Sarezy Ostrava.