Byl to debut a bylo to šílené, soudí Rostislav Košárek o své premiéře

Vladimír Vronka, 05.08.2006
Sareza sehrála své druhé přípravné utkání s Orlovou, což býval ve II. lize a nejen v ní vždy velmi zajímavý souboj. Zápas Sarezy s Orlovou přinesl i tentokrát řadu zajímavých momentů. Spoustou skvělých zákroků se uvedl druhý gólman Sarezy Rostislav Košárek. Velmi netradiční gól si na své konto připsal Michal Holuša, který překonal hostujícího gólmana ve vlastním, dvojnásobném, oslabení.
K zápasu v pátek nastoupila řada mladých hráčů, kteří tak dostávají šanci ukázat, co v nich je a že oni budou tou správnou volbou pro ligu. Trenér Petr Rambousek ostravské mladíky také bedlivě sledoval. „Dneska nastoupili hlavně mladší kluci. Myslím si, že hráli ve slušném tempu, protože máme hodně natrénováno, jsme v plné zátěži, takže pro hráče byl zápas asi hodně těžký.“ Zápasy proti Orlové ve II. lize byly vždy velmi vypjaté. O tomto utkání to nelze říci, ale jaké vlastně bylo? „První třetina byla hodně vyrovnaná, to nám Orlová fyzicky stačila. Od druhé třetiny jsme měli navrch. Herní projev byl také lepší, což vyústilo v góly.“ Na druhých třicet minut nastoupil v brance Sarezy Rostislav Košárek a nevedl si vůbec zle. „Z mého pohledu odchytal zápas velmi solidně, škoda toho posledního gólu, koncentrace musí být až do času 60:00, ale jeho výkon byl pro mne milým překvapením.“

Trenér Orlové Jan Vavrečka mohl být s utkáním celkem spokojen, ale určitě nepochválí střelce za maření šanci. „První třetina byla dobrá. Dvě branky jsme si dali sami, po individuálních chybách, jeden byl dokonce vlastní. Potom jsme své šance nedokázali proměnit. Stav mohl být pro nás trochu příznivější, každopádně jsme neočekávali, že v Ostravě vyhrajeme. Chtěli jsme zkoušet kádr. Stejně jako u Sarezy tak i u nás nejlepší hráči odpočívali, ale v dalších zápasech bychom je chtěli postavit.“ Orlová dala gól sekundu před koncem, je trenér rád, že Orlová neodjíždí s nulou na kontě vstřelených branek? „Velice rád, branky jsou koření hokeje,“ s úsměvem dodává. Kaňkou na zápase pro Orlovské bylo zranění prvního gólmana Lukáše Čučely. „Vypadá to na šest týdnů. Do zahájení ligy máme ještě čas, snad se zranění zhojí.“

Na druhou půlku zápasu nastoupil do ostravské svatyně Rostislav Košárek, který si tak odbyl svou premiéru v mužském dresu. Premiéra se mu vydařila na výbornou, musel řešit řadu ošemetných situací, které dokázal bravurně zvládnout, jen v poslední sekundě byl na zakončení krátký a inkasoval. „Byl to debut a bylo to šílené. Byl to těžký zápas. Loni jsem moc nechytal, pendloval jsem mezi týmy. Letos jsem dostal šanci zachytat si ještě předtím, než odejdu, polovinu zápasu. Šel jsem do brány za příznivého stavu, čekal jsem až dáme nějaké góly, nechtěl jsem jit chytat za stavu 0:0, byl by to ještě obtížnější a horší zápas. Kluci dali góly, tak se mi chytalo lépe.“ Dostat jediný gól v poslední sekundě zamrzí i leckterého známého gólmana, Rostislav Košárek není výjimka. „Byl navíc vlastní, modlil jsem se, aby nebyl uznán, byla to poslední vteřina. Byl jsem moc aktivní, kdybych zůstal stát, možná by z toho gól nebyl. Takový gól zamrzí.“ Za první zápas mají kabiny většinou vypsané „startovné“, co čeká mladou brankářskou naději? „Určitě kluky na něco pozvu, hlavně ty co byli na ledě u gólu (smích).“

Martin Dudáš patřil v minulé sezóně k nejlepším obráncům ostravské juniorky, letos dostává šanci ukázat, jak si povede v mužské soutěži. „Zápas bych hodnotil dobře, ale pořád je znát, že jsme teprve dva týdny na ledě. Mělo by to být už jen a jen lepší. Zápas byl dobrý, jen jsme nemuseli dostat gól v poslední vteřině.“ Pavel Šebesta nasbíral v prvním přípravném zápase osm trestných minut, Martin jej ve druhém zápase napodobil. Hodlá vyhrát titul ostravský zlý muž, a nebo se bude počet trestných minut postupně snižovat? „To určitě ne, je začátek sezóny, je to tím, že jsme krátce na ledě, a že ne vše byly fauly." Loni hrál v juniorce, kde vzhledem k věku může hrát i letos. Určitě je pro Martina prvořadý cíl probojovat se do mužského týmu. Byla by juniorské soutěž neúspěchem? „Určitě bych byl rád, kdybych se probojoval do mužského týmu, ale ani juniorka by pro mě nebyla zklamáním, protože pro mě je důležité, abych hrál.“

Ostravský štírek Michal Holuša byl na ledě jedním ze služebně nejstarších hráčů. „Byl to těžký zápas, hlavně kvůli kvalitním tvrdým tréninkům, které vymysleli Faboš a Rambo (Petr Fabián a Petr Rambousek). Na závěr týdne hrát s týmem z II. ligy nebylo nic příjemného. Zápas byl po fyzické stránce hodně náročný.“ Michal vstřelil branku v situaci, při které to není zrovna častý jev. Na ledě byli tři hráči Sarezy na pětici hráčů Orlové. „Jednoznačně tam byla chyba obránce, který spadl. Byl jsem z toho sám překvapený, že přede mnou zůstal puk v situaci 3 na 5 ležet. Zkusil jsem to, nebylo na co čekat, a vyšlo to.“

„Určitě je co zlepšovat, ale je na to ještě dost času. Za měsíc toho ještě hodně vypilujeme. Dnes jsem celkem spokojený, ale určitě to bude ještě lepší,“ přeje si Michal Holuša do dalších bojů.