A-mužstvo povede v nové sezoně nepřehlédnutelný Aleš Flašar

Redakce, 04.05.2017
S perspektivní vizí v polské extralize přichází do realizačního týmu HC RT TORAX Poruba 2011 také nová a živá krev. Stálé vody v podobě pětiletého působení Tomáše Sršně a Romana Kotaly rozvíří od května malý velký muž ALEŠ FLAŠAR. Ostravskému rodákovi, který je pevně spjat se svým mateřským klubem z Vítkovic, však porubský mančaft zase až tak cizí není. Aktuálně dvaapadesátiletý bouřlivák se vrací do útrob RT TORAX ARENY po více než jedenácti letech, kde bude nadřízeným také svému synovi Patrikovi, jenž posílil druholigový ostravský klub přesně o rok dříve.

STATISTIKY & FAKTA: ALEŠ FLAŠAR
Věk: 52 let, narozen 1. března 1965 Výška: 180 cm Váha: 90 kg Post: trenér, bývalý obránce Mateřský klub: HC VÍTKOVICE RIDERA Další kluby: HC Topolčany (1985-1987), SK Karviná (1989-1990), HC Oceláři Třinec (1991-1992), HC Olomouc (1993-1995), HC Slezan Opava (1995-1997), ES Weißwasser (1996-1998), HK 36 Skalica (1999-2000) Úspěchy: bronz MS U18 (1983), stříbro MSJ (1985), bronz MS 1993, postup do TELH (1996) Trenérská kariéra: SHK Poruba (2000-2001), HC Sareza Ostrava (2003-2004), AZ Havířov (2003-2005), HC Poruba U20 (2005-2006), LHK Jestřábi Prostějov (2005-2009), Unia Osvětim (2009-2010), HC Orlová (2010-2011), SK Karviná (2011-2013), HK Nový Jičín (2013-2016), Draci Šumperk (2016-2017)

Porubští fanoušci si Aleše Flašara mohou pamatovat nejen z dob dávných, když působil na ostravské střídačce, ale do paměti se jim tato temperamentní postava z hokejového dění jistě vryla minimálně díky letošnímu semifinále, protože vítkovický odchovanec dirigoval lavičku šumperských Draků, se kterou dokázal Porubě srdnatě vzdorovat a o postupujícím muselo rozhodnout až páté utkání. Zhruba před měsícem a půl tak došlo ve druhém kole playoff ještě na lítý souboj Sršeň vs. Flašar, teď tito dva úspěšní trenéři potáhnou za jeden provaz, jelikož oba budou řídit chod porubského áčka (zřejmě v polské extralize).

BRONZ Z OSMNÁCTEK A STŘÍBRO ZE ŠAMPIONÁTU DVACÍTEK

Jak již bylo zmíněno, dvaapadesátiletý kouč Aleš Flašar začal svou kariéru v extraligovém klubu, v němž také poprvé v sedmnácti letech (tehdy se psal rok 1982) nakoukl do dospělého hokeje. Tentýž rok byl navíc povolán do výběru československé reprezentace do 18 let, se kterou hned na prvním turnaji získal bronzovou placku. Ve Vítkovicích se postupně zapracovával do základní sestavy a svými výkony oslnil o dva roky později trenéra Hlinku, jenž měl na starosti reprezentační dvacítku. Aleš Flašar tak odletěl s týmem do finských Helsinek, kde československý výběr senzačně vybojoval stříbrné medaile.

KONEC HRÁČSKÉ KARIÉRY NA SLOVENSKU

Během své kariéry se dostal několikrát i do seniorského kádru reprezentace, kromě Vítkovic si v československé nejvyšší soutěži zahrál také za Topolčany, Olomouc či Opavu, ve druhé nejvyšší lize pak oblékl dres Třince nebo Karviné. Po angažmá v opavském Slezanu poté okusil i chuť zahraničí, když dvě sezony brázdil kluziště druhé nejvyšší německé soutěže v dresu ES Weißwasser. Po rozpadu Československa se opět vrátil téměř domů, v roce 1999 kývl na nabídku slovenské extraligové Senice. Tato sezona byla pro ostravského rodáka tou poslední v hráčské kariéře, kterou završil přesně s nástupem nového tisíciletí.

ALEŠ JAKO ŽOLÍK K POSTUPU DO PRVNÍ LIGY

Hokej však Aleši Flašarovi nedal dlouho spát a již následující ročník se vrátil znovu na střídačku, tentokrát však již v roli trenéra a rovnou to bylo na lavičku tehdejší SHK Poruba. S tou hned v premiéře vyhrál východní skupinu druhé ligy, ve čtvrtfinále ale vypadl ve dvou zápasech s Novým Jičínem a vedení porubského klubu tak v další sezoně dalo šanci někomu jinému. Bývalý impulsivní zadák se však na stejnou střídačku ještě jednou vrátil, stalo se tak v sezoně 2003/2004, která se nakonec stala pro porubský hokej tou nejúspěšnější v historii, jelikož v tomtéž roce oslavil druhý nejslavnější ostravský hokejový klub historický postup do první ligy.

ZKUŠENOSTI Z POLSKÉ EXTRALIGY

Aleš Flašar o dva roky později trénoval také porubskou juniorku, v mezičase pak koučoval tehdejší prvoligový Havířov. Poté, co strávil rok u juniorského hokeje, kývl na nabídku prostějovských Jestřábů, kde vydržel více než tři sezony. V roce 2009 se pak rozhodl pro zahraničí a sezonu velel Unii Osvětim, jež stejně jako dnes hrála polskou extraligu. Následně se opět vrátil na sever Moravy, kde v průběhu sedmi let poznal jako hlavní trenér zázemí Orlové, Karviné, Nového Jičína a Šumperka, z něhož také počtvrté v kariéře míří s nejvyššími ambicemi zpět do Poruby.