„Byla to těžká cesta, ale podařilo se nám to,“ řekl k udržení juniorské extraligy Michal Gleich

Adam Bagar, 16.03.2009
Již v loňské sezóně vybojovala juniorka Poruby účast v nejvyšší soutěži až v baráži. Ne jinak tomu bylo i letos. Tým, který skončil po základní části až na 23. místě, prošel barážovými boji poměrně snadno a společně s Jihlavou si tak zahraje extraligu i v sezóně 2009/2010. Poslední krok k tomu udělalo VOKD na půdě Šumperku. Tam se dostalo v úvodu druhé části do dvoubrankového vedení. Draci sice snížili, ale hosté po dalších brankách došli již k vytouženému vítězství 5:2. Především trojice Richter - Capcara - Kalina odehrála výborné utkání, ve kterém si každý jmenovaný připsal tři kanadské body. K utkání se vyjádřil kromě kouče Petra Trojana také gólman Michal Gleich, jenž odchytal velmi dobrý zápas.

Dvě kola před koncem mohla začít juniorka slavit udržení nejvyšší soutěže. Pocity štěstí zažívali zajisté nejen samotní hráči, ale také trenéři, vedoucí týmu, rodiče i přítomný redaktor. Štěstím zářil po zápase také kouč Petr Trojan. „Pocity lze opravdu jen těžko vyjádřit, protože jsou ohromné,“ a dodává, „lepší bude zeptat se kluků, ti to cítí nejlépe.“ Ano, právě parta juniorských mladíků dokázala svými výkony udělat radost nejen sobě, ale i mnoha dalším. „Kluci si to uhráli sami, hráli ohromně a projevili se jako super tým. Byla tady skvělá parta. Jenom jim můžeme za to poděkovat, nikomu jinému,“ přidává slova chvály na své svěřence, které měl možnost vést v sedmi utkáních baráže.

Samotné utkání sice nepřineslo bůhvíjaký hokej, ale přesto si Poruba vítězství bez problémů uniknout nenechala. „Vypadalo to sice jednoduše, ale v první třetině chytil Míša Gleich tři gólovky,“ pochválil devatenáctiletého gólmana a pokračoval v hodnocení, „po naší druhé brance jsme rychle inkasovali, čehož jsem se bál. Ale po třetím gólu už jsme si utkání pohlídali.“ Poslední třetinu již sehrála Poruba na půl plynu. „To už k tomu patří. Uvědomili jsme si, že jsme velice blízko k udržení extraligy. Ale stále scházelo dvacet minut, a tak to nešlo zase úplně vypustit.“ Na závěr ještě znovu Petr Trojan poděkoval svým svěřencům za zvládnutou baráž. „Hráči si to uhráli sami a patří jim za to velký dík.“

Po dlouhé době odchytal celé utkání brankář Michal Gleich. Jak se mu po tak dlouhém čekání chytalo? „Byl jsem hodně nahecovaný a chtěl jsem ukázat, že mi to ještě stále jde. Chytalo se mi výborně,“ pravil Gleich, jenž mohl být se svým výkonem opravdu spokojen. Především v první třetině totiž musel vytasit několik těžkých zákroků. „Sice jsme nebránili úplně nejlépe, ale myslím si, že jsem chytal dobře, takže jsem se zápasem spokojený,“ je si vědom svých kvalit samotný brankář s devětadvacítkou na zádech. A jak viděl „Glajšák“ samotný průběh utkání z pozice gólmana? „Myslím si, že jsme nebyli lepším týmem než soupeř. Měli jsme více štěstíčka, protože prvních deset minut nás tlačili, ale nakonec jsme dali nějaké góly. Hlavně, že to pro nás dobře dopadlo, i když si myslím, že jsme nebyli lepší, především v té obraně,“ nepochválil příliš porubské zadáky.

Do třetí periody vstupovali hosté s třígólovým náskokem, což se projevilo také v jejich hře. „Třetí třetina se už dohrávala, protože jsme měli třígólový náskok. Dobře to dopadlo, takže jsme spokojeni,“ dodal s úsměvem na tváři. Také Michal Gleich, který zažil již v loňské sezóně extraligovou baráž, byl plný kladných pocitů. „Pocity jsou vynikající. Určitě jsme maximálně spokojení. Byla to těžká cesta, ale podařilo se nám to.“ Týden zbývá do konce sezóny. Poté si hráči užijí zaslouženého volna. „Teď určitě dotrénujeme ten týden a dohrajeme zbývající dva zápasy. Poté budou nějaké lyže, dovolená a v květnu zase začneme trénovat,“ zakončil své povídání.