Výsledek jednoznačný, Opava však snadný soupeř nebyla

21.10.2018, Gabriela Juříková

Poslední kolo první části Regionální ligy dorostu sehráli porubští dorostenci s třetím týmem tabulky Opavou. RT TORAX měl účast ve vyšších patrech soutěže již zajištěnu, přesto utkání nepodcenil v žádném směru. Trenéři vyžadovali hlavně disciplínu a plnění taktiky, kterou chtějí praktikovat s lepšími týmy, které na svěřence trenéra Moravce a Bahníka čekají. Poprvé se v ligovém utkání dorostu představilo trio hráčů osmé třídy a do týmu zapadly jako puzzle. Útočníci se na výhře 10:0 podíleli třemi góly a nahrávkou, obránce sbíral cenné zkušenosti.

Regionální liga dorostu - 10.kolo ne 21.10.11:15
Hokejový klub Opava
10:0(4:0, 2:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 10. Kovalčík (Pasek), 14. Vehovský, 17. Macias Ka. (Sienkiewicz), 19. Macias Kr. (Krčmarský), 34. Ślusarczyk, 37. Sienkiewicz (Ślusarczyk), 43. Sienkiewicz (Ślusarczyk, Kovalčík), 54. Ślusarczyk (Krčmarský), 57. Vehovský (Halata), 60. Križ (Halata). Rozhodčí: Šeděnka – Bednář, Zahel. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 67. Střely na branku: 32:14. Průběh utkání: 10:0.
HC RT TORAX Poruba: Drabčík – Gelnar, Kríž, Macias Ka., Michalčík, Elbl, Pasek, Borkovec – Vehovský, Halata, Bukovjan – Macias Kr., Krčmarský, Boguaj – Ślusarczyk, Kovalčík, Sienkiewicz – Chovanec, Hlavatý
Hokejový klub Opava: Schwan – Brančík, Hartman, Haničák – Hassová, Hradil, Elze, Zelinka, Černý, Zelenka, Petruška, Chudoba, Kaleta

Jakub Ślusarczyk (POR) (2+2)
Filip Sienkiewicz (POR) (2+1)
Maxim Vehovský (POR) (2+0)

První trefy Kovalčíka a Vehovského

V 5. minutě prověřil Drabčíka Brančík, ale jeho střela z kruhu se od gólmana jen odrazila. Pak se hrálo dlouho bez přerušení. To přišlo při odpískání faulu opavskému hráči a Poruba si zahrála první přesilovku. V 10. minutě ji proměnil v gól Ilja Kovalčík, který si tak osladil dorostenecký debut. Od modré napřáhl Josef Pasek a na brankovišti těsně před gólmanem Kovalčík tečoval. Poprvé si zahráli i Maximové Vehovský a Michalčík. Prvně jmenovaný, Maxim Vehovský, se také poprvé v dorostu prosadil a to ve 14. minutě, kdy se z rohu vymanil ze souboje a před brankou se v mini otočce trefil na vyrážečku k levé gólmanově tyči. Pak domácí ubránili oslabení. Trpělivostí si šli svěřenci trenéra Moravce za výhrou a v další nabídnuté přesilovce zúročili herní aktivitu. Na modré napřáhl Kacper Marcin Macias a prostřeli vše před sebou a těsně před oznámením poslední minuty první třetiny navýšil porubské vedení na 4:0 Krzysztof Tomasz Macias.

Minely Opavy potrestány

I v druhé třetině padaly góly až v druhé části. A opět do sítě Schwana. V 34. minutě byl na správném místě ve správný čas Jakub Ślusarczyk. Na ose mezi kruhy sebral špatnou rozehrávku opavského obránce a střelou zápěstím zametl kotouč do brankové sítě. O tři minuty později dokončil skvělou kombinaci gólem Filip Sienkiewicz. Počkal si na odražený puk po soubojích před brankou a na hranici kruhů a okamžitě vypálil. Konec třetiny byla Porubě nabídnuta přesilovka, ale její poměrnou část si domácí přenesli do třetí části zápasu.

Drabčíkovy dobře postavené tyče a první gól Kríže

Více jak minutovou přesilu ovšem nedokázali porubští borci využít. Opavští byli sice kombinačně slabším týmem, jenže dokázali domácím jejich hru celkem úspěšně nabourávat, obírám o kotouče, napadáním i osobními střety na mantinelu. Jen chytrost a rychlost byla tou správnou cestou k dalším gólům, což se potvrdilo v čtyřicáté třetí minutě, kdy k pravé gólmanově tyči namířil kotouč Filip Sienkiewicz. Snížení měli Opavští na holích v přesilovce, jenže Drabčík si tyče postavil velice dobře. Jak levá tyč, tak spojnice pravé a břevna krásně zazvonily v desáté minutě. Druhé zazvonění nastalo, když se do odkryté poloviny brány snažil namířit puk Hradil. Rozhodčí týmům v 52. minutě nabídl hru ve čtyřech, ale více prostoru nevyužilo ani jedno mužstvo. Gólovou radost zažili domácí až v plném počtu hráčů na ledě. Jakub Ślusarczyk se trefil k druhé tyči a RT TORAX vedl 8:0.
Velkou šanci změnit čisté Drabčíkovo konto v inkasované, měli hosté v cca dvou minutách, kdy se usadili v útočném pásmu. Jenže závar před porubským brankovištěm nevyřešil šťastně Chudoba, který těsně před gólmanem tečoval a následně i dorážel, jenže pouze do sklapnutých betonů. Opavští v tlaku pokračovali i po vhozeném buly. Zelenka pálil osamocen na levém kruhu do odkryté poloviny brány. Drabčík by se rozhodně nestačil přesunout po směru hry včas, Zelenka však střelu namířil několik centimetrů od pravé porubské tyče. Následně zafungovalo heslo – nedáš, dostaneš. Z protiútoku se prosadil v 57. minutě podruhé v utkání nováček soutěžním kádru dorostu Maxim Vehovský. Úkolem porubských hráčů bylo hrát pořád zodpovědně a hlavně neinkasovat. Desátý gól nebyl nutností, ale přeci přišel a to od hráče, který by si měl kotouč schovat, protože to byla jeho první střela do brankové sítě. Obránce Vítek Kríž stanovil střelou od modré po ledě konečný výsledek na 10:0 a oslavil svůj první ligový gól.

Porubští již před utkáním měli jasný postup do dalších bojů o extraligu, přesto utkání s Opavou nepodcenili. V pondělí by měli být známí další soupeři a od posledního říjnového víkendu se půjde opět s čistým štítem za vytyčeným cílem.

Karvinávs.Orlová3:5

David Moravec (HC RT TORAX Poruba): Byl to jeden z těch hodně povedených zápasů, kdy jsme soupeře, až na nějaké výjimky, k ničemu nepustili. Hráli jsme velmi dobře pozičně, přenášeli jsme hru a byla tam i skvělá zakončení a kvalitní střelba. Samozřejmě, že se vždycky nějaká chybička najde, ale kluci hráli kolektivně a vůbec nebylo znát, že jsme do týmu zapracovali i tři mladé hráče z osmé třídy. Velice dobře do týmu zapadli a jejich výkon byl nedílnou součástí výsledku. Teď záleží, jak budou šlapat ve své věkové kategorii, protože hrát za dorost není automatická výsada. Tu si musí kluci zasloužit i výkony ve své třídě. Teď budeme čekat, koho nám los přidělí do další části soutěže, na kterou se těšíme.

Petr Gulda (Hokejový klub Opava): Pro nás bylo utkání lekcí jako hrom. Celou sezónu se potýkáme s malým kádrem, a to i na trénincích. V tomto zápase bylo vidět, že je mezi námi velký výkonnostní rozdíl, i když jsme Porubě nedali žádný gól zadarmo. Kousali jsme a jen málo stačilo, abychom vsítili aspoň jednu branku. Musím týmu poděkovat, že vydrželi hrát v plném nasazení až do poslední vteřiny a opravdu nedarovali Porubským ani centimetr ledu jen tak.