Vstup do play out Porubským nevyšel, Třebíč zvítězila 4:2

04.02.2009, Lukáš Sekerka, Lukáš Rousek, Adam Bagar

Boj o uchování první hokejové ligy také pro následující sezónu zahájila Poruba na ledě nejlépe postavené Třebíče. Vzhledem k desetibodové ztrátě na čtrnáctou příčku odjížděli Porubští na Vysočinu s jasným cílem – zvítězit. Jenže úvodní perioda byla v režii Třebíče, která v rozmezí padesáti vteřin utekla svému soupeři na dvoubrankový rozdíl, což se dá označit za zlomový moment zápasu. Druhá třetina již přinesla o něco vyrovnanější bitvu. Třebíčští přesto utekli již na hrozivý rozdíl čtyř branek. V závěru třetiny přece jen dal malou naději hostujícímu týmu trefou do černého, navíc v oslabení, Jiří Zdeněk. Ve třetí dvacetiminutovce se již hosté zmohli pouze na kosmetické snížení, o které se postaral další trefou v oslabení Ondrej Mikula. VOKD Poruba tak nevstoupila do play out dle svých představ a podlehla zaslouženě Třebíči 2:4. Další utkání čeká svěřence trenéra Kašťáka v sobotu, kdy se na porubském ledě představí Most.

- 47.kolo st 4.2.18:00
SK Horácká Slavia Třebíč
4:2(2:0, 2:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 13. Staněk, 13. Zahradník (Čech), 33. Stejskal (Nahodil), 36. Stejskal (Nahodil) - 40. Zdeněk (Bursík), 52. Mikula. Rozhodčí: Skoupý, Ondřej - Šperl, Flegl. Vyloučení: 4:8. Bez využití. V oslabení: 0:2. Diváci: 1430. Střely na branku: 40:25. Průběh utkání: 4:0, 4:2.
SK Horácká Slavia Třebíč: Růžička - Hrbáček, Havran, Sedláček, Kaláb, Sláma, Bulička, Koktan - Čech, Zahradník, Obdržálek - Burian V., Nahodil, Stejskal - Pšurný, Staněk, Sojčík - Kaňka, Vrba, Přibyl.
HC RT TORAX Poruba 2011: Štefl - Ovšák, Holík, Suchý, Tesařík, Vajda, Rangl, Mlynář - Červenka, Najdek, Zdeněk - Kolařík, Bartoš, Mikula - Gelačák, Rehuš, Domian - Káňa, Bursík, Šedivý.

Do utkání lépe vstoupili domácí, hned z kraje utkání spálil dvě vyložené šance třebíčský Obdržálek, který mířil dvakrát nad Šteflovu branku. I poté měli navrch domácí, ale se všemi šancemi si hostující Štefl poradil. Hosté vystřelili poprvé na Růžičku až v šesté minutě, ale domácí brankář byl pozorný. Na druhé straně perfektně vystihnul Hrbáček hostující rozehrávku, ale bombo z kruhu neuspěl. O malý moment později minul jen o malinkatý kousek hostující branku Čech. Na druhé straně dvakrát vystřelili hosté, ale úspěch se nedostavil. Další velkou šanci zazdil nejprve střílející Sojčík, a potom dorážející Bulička, ale Štefl byl opět pozorný.
První branka dnešního utkání padla ve třinácté minutě, kdy si Staněk za brankou vybojoval kotouč a vybruslil, poté hledal lépe postaveného spoluhráče, ale hostující obrana jeho pokus o přihrávku zblokovala, ale pouze k domácímu útočníkovi, který se z první trefil do protipohybu Štefla – 1:0.

O druhou branku zápasu se opět postarali domácí, když Čech využil chybné rozehrávky hostů a přihrál Zahradníkovi, který si zkušeně počkal a parádně trefil víko – 2:0.

Do konce první třetiny ještě Sojčík spálil šanci, kdy se po pěkné individuální akci nechal vyniknout hostujícího brankáře. První třetina byla jasně v režii domácích a hosté mohli být rádi, že prohrávali o pouhé dvě branky.

Do druhého dějství lépe vstoupili hráči Poruby, kteří měli zpočátku mírný tlak. Poté se jim dokonce naskytla přesilová hra, ve které pálil z druhé vlny Bartoš, ale na domácího brankáře si nepřišel. Tato přesilová hra hostům příliš nešla a po jejím skončení se hra odehrávala zejména ve středním pásmu. Zlom přišel při vyloučení domácího Havrana. Byli to paradoxně domácí, kteří si vytvořili „tutovku“, když Sojčík našel před brankou volného Pšurného, ale jeho střela z první jen o kousíček minula branku. Ve druhé polovině přesilové hry si velkou šanci vytvořili i porubští, ale naštěstí pro domácí mířil Mikulka pouze do Růžičkova betonu. Branky se diváci dočkali něco málo po polovině utkání. Nahodil vyhrál vhazování a Stejskal z první vymetl pavučiny – 3:0.

V dalším průběhu hry bylo k vidění několik nepřesností na obou stranách. Výjimku ovšem tvořila povedená akce Nahodila se Stejskalem, kdy prvně jmenovaný vybojoval puk, následně si krásně vybruslil před branku a mazácky nahrál Stejskalovi, který mu byl v závěsu a pro kterého nebyl problém zvýšit – 4:0.

Poté se domácím naskytla dlouhá přesilovka 5 na 3. Největší šanci měl Kaláb, ale z první napálil z hranice kruhu pouze břevno hostující svatyně. Těsně před koncem první třetiny se prosadili poprvé v utkání také hostující hráči. Bursík našel Jiřího Zdeňka, který nekompromisně propálil Růžičku – 4:1.

Tímto výsledkem také druhá třetiny skončila.

Závěrečnou část hry začali lépe domácí borci, ale žádnou větší šanci si nevytvořili. Hosté hrozili především rychlými brejky, ale Růžička byl pozorný. Po několika vyloučených na straně Poruby padla opět branka. Při přesilové hře chyboval jeden z třebíčských hráčů na modré a hostující Ondrej Mikula se dostal do brejku a z mezikruží propálil Růžičku mezi betony – 4:2.

Rázem bylo k vidění drama. Hráči Poruby brankou viditelně ožili a s blížícím se koncem se víc a víc tlačili před domácí branku. Obrovskou šanci měli při přesilové hře, kdy s končící přesilovkou netrefil prázdnou bránu Mikulka. O závěrečný tlak připravil Porubu Rangl, který se zbytečně nechal necelé dvě minuty před koncem vyloučit. Domácí si již vedení zkušeně pohlídali a v pohodě uhrály cenné body do tabulky.

Kamil Kašťák – HC VOKD Poruba: „My jsme měli katastrofální začátek, ta první třetina z naší strany byla hrozná, tam kdyby domácí dali pět gólů, tak se nemůže nikdo divit. Ve druhé části jsme se trochu zlepšili, v prvních deseti minutách jsme si vytvořili i tlak, ale pak jsme během dvou minut dostali dva góly a de facto bylo po zápase. Třetí třetinu jsme odehráli jakž – takž. Jsme ve složité situaci, jsme poslední a na hráčích je to znát. Jsou nervózní, nejdou nám přesilovky a nedáváme góly, takže výsledek je takový, jaký je. Myslím, že domácí zaslouženě vyhráli.“

Kamil Pokorný – SK Horácká Slavia Třebíč: „Souhlasím s tím, že jsme měli dobrý vstup do utkání, měli jsme spoustu šancí, bohužel jsme s nimi naložili lehkovážně mohli jsme děkovat za stav 2:0. Ve druhé třetině soupeř zlepšil pohyb, my jsme hráli trošku lajdácky a pak jsme udeřili. Z ničeho nic jsme dali dva góly, které nám spadli z nebe a zaplaťpánbůh za ně, protože dnes jsme nepodali úplně optimální výkon. Za stavu 4:0 by hráči měli hrát v klidu a rozumně, místo toho se úplně zbytečně pouštěli do kaskadérských věcí a nakonec z toho soupeř ještě udělal zajímavý zápas. Můžeme jen děkovat, že tady v sedmnácté minutě poslední třetiny nadali tutovku do prázdné brány. Ty zápasy teď budou nervózní, musí se hrát šedesát minut a musíme hrát s větší rozvahou, než jsme hráli dneska. Při těch dvou brankách udělal hráč chybu. O přestávce jsme mu to v klidu vysvětlili a on to ve třetí třetině udělá zase. To už je na zváženou. Nešlo ale jen o tyhle věci, poslední hráč se pouští do kličky, špatně jsme se vraceli, bylo toho víc, ale důležitý je výsledek. Asi moc hokejové krásy v těchto zápasech čekat nemůžeme. Nové hráče nebudu po jednom zápase hodnotit, zápas jsme vyhráli, oni byli součástí mužstva a s tím jsem spokojený.“