Vsetín zlomil porubský odpor už v první části a prodloužil domácí neporazitelnost

27.12.2018, René Chyla

Poruba po svátcích nenadělovala. Na horkém ledě Vsetína dokázala domácímu favoritovi vzdorovat jen necelých dvacet minut a prohrála na Valašsku vysoko 0:5. David Gába nepovolil Ostravanům ani gól, což znamená čtvrtou porážku v řadě.

CHANCE LIGA - 39.kolo čt 27.12.17:30
5:0(2:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 14. Rác (Kucharczyk), 16. Kopta (Theoret, Pitule), 34. Pitule (Slováček, Theoret), 40. Pechanec, 52. Jonák (Vítek, Gába). Rozhodčí: Doležal, Barek – Kotlík, Zídek. Vyloučení: 9:7, navíc Pastor a Dolejš (oba POR) 10 min. OT. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4 460. Střely na branku: 44:20 (17:12, 14:3, 13:5). Průběh utkání: 5:0.
VHK ROBE Vsetín: Gába – Jenáček, Mikuš, Teper, Slováček, Rudl, Hryciow, Ondračka – Rác, Kucharczyk, Karafiát – Rob, Pechanec, Jonák – Theoret, Pitule, Kopta – Vítek, Šilhavý, Hořanský
HC RT TORAX Poruba 2011: Dolejš – Slavík, Ovčačík, Urbanec, Matějíček, Pastor, Šnajnar, Padrnos – Káňa J. (od 43. Häring), Kanko, Guman – Alexejev, Vymazal, Dufek – Ollender, Illéš, Václavek

David Gába (VSE) (20 střel, 20 zásahů, 0 gólů, 100.00% úspěšnost)
Mitchell Theoret (VSE) (0+1)
Ondřej Slováček (VSE) (0+1)

Domácí začali podle papírových předpokladů, ty málem rozmetal brejk Illéše

Poslední venkovní zápas otevřela šance domácích ze čtvrté minuty. V ní totiž vsetínský gólman David Gába našel přesnou přihrávkou na útočné modré Luboše Roba, který zkusil střelu z pravého kruhu, Daniel Dolejš ale předvedl jistý zákrok betonem. Následně se do několika dobrých pozic v krátkém sledu dostal Mitchell Theoret, ani jednou ale neuspěl a diváci si museli na první branku ještě počkat. V polovině úvodní třetiny Porubští faulovali a před Vsetínem zívala první přesilová hra. Ta se však málem proměnila po pár vteřinách ve fiasko, jelikož vsetínskou rozehrávku zachytil Jakub Illéš, který ujel všem přítomným, nicméně střela přes Davida Gábu neprošla a Vsetín si hluboce oddechl. Ještě v téže herní situaci pozlobil ostravské beky Ondřej Slováček s Lubošem Robem, ani jeden si však na Daniela Dolejše nepřišel.

Gólové čekání protrhl Rác, na něj brzy navázal Kopta

Valašské tribuny rozpohyboval ve 14. minutě Roman Rác, který získal puk na pravém kruhu, stahovačkou se zbavil Tomáše Pastora a poté pohodlně zakončil svou tutovou šanci ranou pod víko – 1:0. Za necelé dvě minuty tekla na Lapači slivovice proudem podruhé. Vsetín totálně rozebral obranné řady porubského celku, načež mohl Mitchell Theoret nakrátko nahrát Ondřeji Koptovi, který se do prázdné brány nemohl mýlit – 2:0. Hosté ožili a vsetínskými defenzivními řadami se hned několikrát po sobě protáhl Jan Káňa, ani jeden jeho pokus či dorážka ale neměly gólové parametry.

Illéš kousal, domácí ale uklidnil Pitule s Pechancem

Druhá třetina přinesla gól málem už po půl minutě hry. Vít Jonák si nabruslil do dobré pozice, ze které nastřelil tyč branky Daniela Dolejše. Poruba i přes tento moment dvojnásobné oslabení ustála a sama následně mohla po pár minutách ze dvojnásobné početní převahy udeřit. Ani hosté ale příležitost nezužitkovali, nejblíže byl brance Jakub Illéš, jeho střela ale jen těsně minula klec Davida Gáby. Naopak na druhé straně hrozili Valaši i v oslabení, konkrétně Mitchell Theoret se vymkl porubské obraně, Daniel Dolejš byl ale na místě. Ve 34. minutě Vsetín vedl o tři góly. Vyražená střela Ondřeje Slováčka se dostala přesně na hůl Tomáše Pituleho, který potřetí rozjásal své fanoušky – 3:0. Netrvalo dlouho a Vsetín byl ve velkém klidu. Tomáš Pitule sice minutu po svém gólu nastřelil tyč, v čase 39:22 se při vlastním oslabení dostal do nájezdu Antonín Pechanec, který nachytal Daniela Dolejše mezi betony – 4:0.

Gába čtyřicet minut téměř nezasahoval, Jonák uzavřel na 5:0

Začátek poslední dvacetiminutovky byl velkou příležitostí pro hokejisty Poruby, kteří hráli v krátkém sledu hned dvě přesilovky. V ní ale na bezchybného Davida Gábu nedokázali nic vymyslet, a tak Vsetín i po těchto oslabeních vedl nad Ostravany rozdílem čtyř branek. Ve 46. minutě zkusil štěstí Jakub Jenáček, který svou střelou pořádně provětral vzduch u branky Daniela Dolejše, když puk proletěl jen centimetry kolem pravé tyče. V 50. minutě došlo na tvrdý střet, po němž zůstal na zemi ležet Daniel Häring, kterého po chvíli za potlesku tribun dopravili na střídačku spoluhráči. Za dvě minuty bylo definitivně hotovo. Rána Davida Vítka sice Daniel Dolejš vytěsnil pravým betonem, ovšem bohužel jen mezi kruhy, kde stál Vít Jonák, jemuž se sice bekhend moc nepovedl, i přesto ale doklouzal za záda porubského brankáře – 5:0.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): Dneska to bylo speciální utkání, stejně jako vždycky, když se na Vsetíně hraje mezi svátky. Přišlo hodně lidí, byla tu největší návštěva sezóny. Vic lidí než na televizní utkání s Jihlavou. Byla tu sváteční atmosféra a nepamatuju si, kdy jsme naposled takový zápas prohráli. Jsme rádi, že jsme to potvrdili i dnes, vyhráli jsme za 3 body a naši sérii jsme zase natáhli o jeden korálek, jeden zápas. Výsledek 5:0 je hlavně pro gólmana, protože si to zasloužil. Jedinou kaňkou bylo to, že jsme byli moc vylučovaní, pak se nehrálo v pěti a bylo to rozhrkané. Myslím si, že kdybychom hráli v pěti, tak dáme ještě víc gólu. I tak je třeba klukům poděkovat za celý rok a věřím, že budeme ve stejném duchu a stylu pokračovat i v roce následujícím. Hned 3. ledna tady máme Benátky, takže doufám, že na to navážeme.

Aleš Flašar (HC RT TORAX Poruba 2011): V první řadě chci pogratulovat soupeři. Dnes určitě rozhodlo to, že jsme neproměnili žádnou šanci. Sice jsme jich moc neměli, ale něco jsme si vypracovat dokázali. V podstatě rozhodly první dvě třetiny, kdy jsme jim 3 ze 4 gólů naservírovali a oni mají vyzrálý tým, který toho dokázal využít. Je to skvělý tým a dneska jsme na ně bohužel neměli.