Vsetín na Lapači dominoval, třetí skalp Valachů se nekonal

12.12.2015, René Chyla

Domácí už od úvodních minut potvrzovali roli favorita a navzdory samostatným únikům Peslara a Seidlera získali herní převahu, z čehož vytěžili ještě do první přestávky dvoubrankové vedení. O to ale Vsetín přišel během 72 vteřin ve druhé dvacetiminutovce, kdy nejprve v oslabení snížil David Zachar, aby o chvíli později zaskočil vsetínské publikum Vladimír Stejskal. Valaši ale nepolevili a ztráta dvou gólů byla zanedlouho zpět. Na začátku třetí periody ještě vykřesal naději porubským fanouškům na dobrý výsledek Jakub Peslar, na jehož trefu už ale nikdo z hostů nezareagoval a Vsetínští si tak vedení už zkušeně pohlídali. Svěřencům Tomáše Sršně tak nestačil ani nadstandardní výkon Radka Tihláře a Porubští tak ve druhé polovině sezóny prohráli již třetí z posledních čtyř utkání.

2. liga - skupina Východ - 26.kolo so 12.12.17:30
VHK ROBE Vsetín
6:3(2:0, 1:2, 3:1)
Branky a nahrávky: 12. Slováček (Dvořák, Vítek), 17. Abdul (Řezáč), 29. Vítek (Slováček, Dvořák), 43. Hrazdira (Abdul), 47. Finsterle (Nedbálek), 53. Vaněk (Kolařík, Zúbek) – 26. Zachar, 28. Stejskal, 44. Peslar (Kilnar, Zachar). Rozhodčí: Fiedler – Vengřín, Novák. Vyloučení: 4:11, navíc Vítek (VSE) 5 min. + OK a Malý (POR) 10 min. OT. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1 441. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2, 4:3, 6:3.
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Tesařík, Řezáč, Nedbálek, Ostrčil, Žák, Ambruz, Hryciow – Zúbek, Vaněk, Kolařík – Slováček, Dvořák, Vítek – Kajaba, Vávra, Finsterle – Abdul, Hrazdira, Hruška.
HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář – Slavík, Baca, Buček, Malý, Peslar, Vajda – Bednář, Stejskal, Seidler, Kilnar, Ballner, Sedlář, Vrána, Vaněk, Zachar.

Domácí VHK vletěl do utkání doslova po hlavě, už po úvodním buly zapomněla porubská obrana na nejproduktivnějšího hráče Vsetína Jana Kolaříka, který už po patnácti vteřinách prověřil pozornost Radka Tihláře. Tesaříkova střela zase o chvíli později jen prosvištěla kolem pravé tyče. V šesté minutě se poté ve středním pásmu zmocnil kotouče Jakub Peslar, který uháněl sám na vsetínskou bránu, kterou ale nakonec přestřelil. O chvíli později zase hrubě chyboval v obranné třetině Michal Nedbálek, Petr Seidler ale svůj samostatný nájezd taktéž neproměnil. I přes tyto vyložené šance ale měli více ze hry domácí, kteří svou převahu zužitkovali ve 12. minutě. Petr Dvořák našel mezi kruhy přesně hůl Ondřeje Slováčka, jenž se trefil přesně pod víko – 1:0.

S Porubskými mohlo být ještě hůře. Tomáš Vávra se ocitl sám před brankou s Lukášem Finsterlem, prvně jmenovaný ale luxusní nahrávku zužitkovat nedokázal. Jakub Řezáč však zanedlouho přenechal puk v rohu kluziště Jindřichu Abdulovi, jenž dostal až příliš mnoho prostoru, najel si mezi kruhy a zápěstím překvapil Tihláře střelou k pravé tyči – 2:0. Na druhé straně pak Marek Sedlář nedokázal v rozhodující chvíli u levé Hromadovy tyčky přehodit gólmanův beton. Petr Dvořák tak na protější straně kluziště ošálil Martina Bučka, Radek Tihlář ale jeho prudkou střelu vyrazil a držel porubské naděje stále nad vodou.

Porubský brankář se poté zaskvěl ve druhé dvacetiminutovce proti střele i následné nebezpečné dorážce Františka Zúbka. RT TORAX paradoxně vstřelil kontaktní branku až při vlastním oslabení. David Zachar zaskočil jednoho z domácích na modré čáře, vypíchl mu kotouč, před brankovištěm si rozpohyboval Petra Hromadu a pohodlně zakončil – 2:1. Ve stejné herní situaci poté mohl dokonce srovnat David Ballner, ten se ke střele ale nakonec nedostal. Jen co skončila početní převaha domácích, která se pro Vsetínské proměnila v přesilovku hrůzy, Michal Hrazdira ztratil puk na modré čáře a Vladimír Stejskal upláchl a srovnal střelou mezi betony – 2:2.

Za pár vteřin už ale domácí znovu vedli. Ondřej Slováček našel z rohu kluziště před brankovištěm Davida Vítka, jenž propálil z blízkosti přesouvajícího se Tihláře – 3:2. Martin Buček byl krátce po odehrání poloviny základní hrací doby tvrdě sražen na mantinel Davidem Vítkem, za což vsetínský forvard inkasoval pětiminutový trest s trestem do konce utkání. Porubský obránce tak zápas odvěkých rivalů nedohrál pro zranění v oblasti hrudníku. Do největší šance v dlouhé přesilovce se ale nakonec dostal Ondřej Slováček, který byl ještě před útočným pásmem faulován, po pádu však ztracený puk ještě dojel a trefil břevno Tihlářovy branky.

Porubští nezvládli vstup do poslední třetiny. Po nevydařené přesilovce nahrával z ostrého úhlu Jindřich Abdul Davidu Hrazdirovi, který se trefil pod vyrážečku – 4:2. O minutu později ale dostal zápas novou zápletku. Aleš Kilnar poslal kotouč přesně na hůl Jakuba Peslara, který našel skulinku mezi Hromadovými betony – 4:3. Valaši poté dostali k dispozici 105 vteřin trvající dvojnásobnou početní výhodu. Jan Kolařík nejprve pálil z mezikruží těsně mimo, následně musel vytáhnout jeden ze svých skvělých zákroků Radek Tihlář. Následně neuspěl z bezprostřední blízkosti ani Lukáš Finsterle.

Až když se zdálo, že je největší nebezpečí zažehnáno, Valaši udeřili popáté. Lukáš Finsterle napřáhl na hranici levého kruhu a s pomocí pravé tyče dopravil puk za Tihlářova záda – 5:3. Definitivně rozhodnout o osudu duelu poté mohl Petr Dvořák, jehož pumelici i dorážku ale opět zlikvidoval porubský brankář. Třiapadesátá minuta znamenala konečný zlom. František Zúbek totiž zahlédl mezi kruhy Daniela Vaňka, který sice nastřelil nejdříve pouze tyč, černý kus pryže se ale následně nešťastně odrazil od porubského gólmana za brankovou čáru – 6:3. Vsetín tak potvrdil roli favorita a Porubští padli už potřetí z posledních čtyř utkání. Valaši si tak po zásluze užili parádní děkovačku.

Ostatní zápasy 26. kola II. ligy skupiny Východ

HK Nový Jičín vs. HC Bobři Valašské Meziříčí3:2
SHK Hodonín vs. HC Frýdek-Místek1:5
HC Moravské Budějovice 2005 vs. HC Lvi Břeclav9:4
HC Technika Brno vs. SK Karviná3:0
HC Slezan Opava vs. HC Kopřivnice4:2

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): Do dnešního zápasu nám přibyly dvě posily a to René Kajaba a Radim Odstrčil, oba Vsetínští odchovanci, což je paráda. Tím se nám doplnily čtyři výborné lajny, kde je těžké říct, která je první a která čtvrtá. Dnešní zápas jsme hráli dobře, měli jsme 45 střel, což je to co potřebujeme. Snažíme se teď klást důraz na koncovky a to se nám dneska vyplatilo. Dali jsme šest gólů, kde jediná kaňka na dnešním výkonu byla naše nepovedená dvouminutovka, kdy jsme soupeři nabídli vyrovnání. Je to ale hokej, myslím si, že takové situace se stávají i lepším klubům, takže jsem rád, že jsme nezpanikařili a hned jim odpověděli v podobě gólu Davida Vítka. Poté se nám podařilo ubránit dlouhou přesilovku a znovu navýšit. V tuto chvíli jsem již věřil, že se nám toto utkání podaří uhrát. Dneska jsme byli určitě lepší mančaft, i když Poruba hrála dobrý hokej.

Tomáš Sršeň (HC RT TORAX Poruba 2011): Chtěl bych Vsetínu poblahopřát, protože odehráli výborný zápas, ale co se týče nás, tak jsme odehráli o dost lepší zápas, než byl náš poslední. Už tam byla bojovnost, bylo vidět, že kluci chtějí, ale utekl nám začátek, kdy jsme prohrávali 2:0. Bohužel jsme neproměnili šance, kdy jsme tam měli tři brejky, kdy jsme jeli sami. Ve druhé třetině jsme se dostali do hry, pak jsme sice dostali gól, ale myslím si, že stav 3:2 byl ještě hratelný. Bohužel to, že jsme byli zbytečně vylučovaní, dostalo Vsetín do hry. Vsetín si zahrál přesilovku pět na tři, což jsme ubojovali, ale potom jsme dostali gól. Tím, že hrajeme tak často v oslabení, se vyčerpáváme, a potom nemáme sílu to utkání zvrátit. Dneska ale musím kluky pochválit za bojovnost a přístup.