V prvním turnajovém klání vyhrál zaslouženě Prostějov nad Porubou

14.08.2013, Kateřina Juříková

Turnaj o pohár RT TORAX započal utkáním mezi Prostějovem a Porubou. Jako domácí vystupovali Jestřábi, kteří do zápasu vstoupili daleko lépe než porubští hráči. Ačkoliv obě mužstva bojovala o každou píď ledové plochy a pokoušela se dostat kotouč do brány, první dvacetiminutovka góly nepřinesla. Na ty si diváci museli počkat až v dalších minutách. Ve druhé třetině skórovali po střele Martina Belaye Jestřábi a o vítěznou branku se postaral v závěru utkání Vladimír Stejskal. Jedinou branku Poruby vstřelil Tomáš Král. Dle propozic turnaje se jely ještě na obou stranách tři nájezdy, na které také vyhrál Prostějov díky Vladimíru Stejskalovi. Další turnajový zápas sehraje Poruba v pátek 16. srpna v 16:00 proti Krynici.

2. liga – přípravné zápasy - Turnaj st 14.8.16:00
LHK Jestřábi Prostějov
1:2(0:0, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 48. Král (Šindelář, Seidler) – 22. Belay (Kučera), 43. Stejskal (Kořínek). Rozhodčí: Mikula – Rožánek, Řezáč. Vyloučení: 7:10, navíc Buček (POR) 5 min. + OK. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 225. Průběh utkání: 0:2, 1:2.
HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář – Šindelář, Hruzík, Sedlář, Krayzel, Vaněk, Lhotský, Prokop, Buček, Vrána, Seidler, Slavík, Vajda, Piják, Zachar, Chaloupka, Axman, Dusík, Král, Vidlák, Kysučan
LHK Jestřábi Prostějov: Kocián – Kořínek, Nedbálek, Kolibár, Jedlička, Knesl, Malý, Švaříček, Antončík, Belay, Kučera, Černý, Šebek, Duba, Jurík, Luňák, Coufal, Venkrbec, Kryl, Stejskal, Kaluža

Jestřábi již od začátku utkání napadali porubskou klec, jenomže střelcům se nedařilo překonat gólmana Tihláře. Ale ani Poruba nezahálela. Pokud se hostům podařilo vyjet do útočného pásma, vypálili párkrát na jestřábí klec. Když se Poruba na malou chvíli usadila před domácí klecí, Vaněk poslal kotouč na Kociána, který ovšem střelu zachytil na své hrudi.

Při přesilovce 4 na 3 poslal Černý kotouč od modré přímo na bránu, kde se o dorážku pokusil Kolibár, jenomže puk neletěl tím správným směrem. Své štěstí zkusil i Venkrbec, který si najel těsně před Tihláře. Snažil se protlačit puk mezi brankářovy betony, ale neuspěl.

Poruba se v závěru třetiny snažila udržet v útočném pásmu, ale byla opět natlačena před svou svatyni, kde ji Jestřábi pořádně potrápili. Velký nátlak ovšem hosté ustáli a také domácí brankář vydržel ataky porubských hráčů. První dvacetiminutovka tak skončila bezgólově.

Domácí se v úvodu další části poslali do oslabení, když Coufal narazil porubského hráče na mantinel. I přestože hrál Prostějov ve čtyřech, dostal se Martin Belay do útočné třetiny, kde po chybě obránců hostí, vstřelil branku. Puk proletěl těsně kolem gólmana a po dopadu zavlnil brankovou sítí. Tihlář neměl chvíli klidu, neboť Jestřábi neustále jeho svatyni napadali. Belayovi ani Antončíkovi se však z bezprostřední blízkosti nepodařilo puk dorazit do klece.

Poruba se neustále musela bránit, a tak docházelo i k vylučování, neboť někdy to prostě bez faulů nejde. Při dalším porubském oslabení měli dravci z Prostějova opět kotouč jen na svých holích. Poruba se ovšem ke kotouči v oslabení také dostala a při jednom napadání vypálil od modré Prokop, jenomže neuspěl.

Při jednom porubském ataku na jestřábí klec málem padla dorovnávací branka. Slavík vypálil prudkou střelu od modré a kotouč se vedle klečícího gólmana pomaloučku sunul. Pokud by byl poblíž některý hráč hostí, mohl jej dorazit do odkrytého prostoru v brankovišti. Pohotovější byl ale jeden z prostějovských hráčů, který puk dostal mimo své území.

Domácí přesunuli hru před Tihláře, který byl opět ve velkém presu. Belay se snažil dát druhou branku, ale porubský gólman zasáhl vleže svými betony. Ani následná Antončíkova dorážka nepřekonala betonovou zeď.

Tihlář zas a znova musel své brankoviště urputně chránit. Několikrát se Prostějovští pokoušeli dorážet, ale kotouč za porubského gólmana nedostali. Buček zkusil napadnout Kociána, jenomže střela z bezprostřední blízkosti se mu nepodařila a puk letěl na opačnou stranu. Jen na malou chvíli se puk dostal do pásma hostí, ale vzápětí Zachar přebruslil kluziště a vypálil. Puk sice v brance neskončil, ale zůstal na hokejkách porubských hráčů. Od pravého kruhu poté vypálil Slavík, který také neuspěl.

Poruba započala závěrečnou část přesilovkou 5 na 3, kterou však Hruzík svou tvrdou střelou od modré nevyužil. Ačkoliv ještě přetrvávalo oslabení pro domácí mužstvo, Antončík a Jurik se dostali nebezpečně blízko porubské svatyně, ale Tihlář jejich střely dokázal vždy odrazit.

Na ledě se začalo přiostřovat a napětí mezi hráči se dalo doslova krájet. Ve druhé minutě se navíc strhla za Tihlářovou klecí několikanásobná rvačka, po které na obou trestných lavicích bylo plno. Po krátké pauze, která nastala díky udělování trestů, se kotouče ujali Jestřábi. Ti se uvelebili před porubskou brankou, kde svůj tlak zúročili. Pod víko se trefil Vladimír Stejskal.

Přesně v osmé minutě poslední třetiny padl první porubský gól. Hosté se dlouhou dobu zdržovali před Kociánem, což se jim nakonec vyplatilo. Šindelář vypálil puk od modré a o dorážku se postaral Tomáš Král. O pár vteřin později málem dorovnal stav Krayzel, který si objel chuml hráčů před bránou a měl velice dobrou střeleckou pozici. Mířil však velice vysoko.

Ačkoliv oba týmy měly na ledě pořádně napilno a nějaké šance byly, nepadla do konce utkání již žádná branka. První zápas o pohár RT TORAX tak vyhrál Prostějov stavem 2:1. Dle propozic turnaje se jely ještě tři nájezdy na každé straně. Za porubu jel Seidler, který neproměnil. Dále pak Vrána a Zachar, ani tito dva hráči nepřekonali Kociána. Za Prostějov jeli Černý, Luňák a Stejskal. První dva jmenovaní neskórovali. Jediným úspěšným střelcem byl pouze Vladimír Stejskal.

Výsledek večerního utkání skupiny B:

HC ZUBR Přerov – MsHK Žilina 2:4 (1:3, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky:
11. Sedlák (Faltýnek), 39. Sakrajda (Sedlák, Ditrich) – 8. Kalla (Dlouhý, Kropáč), 9. Čavrk (Hriňa), 20. Linet (Čavrk, Drevenák), 47. Novák (Hriňa)

Tomáš Sršeň (HC RT TORAX Poruba 2011): Vůbec jsem nevěděl, s jakým týmem Prostějov přijede. Mají mladé nové hráče, z loňského kádru jim zbylo snad jen pět hráčů. Jsem rád, že jsme si s nimi zahráli. Nemyslím si však, že byli v utkání nějak lepší. Bohužel zápas rozhodla naše nedisciplinovanost, kdy za stavu jedna nula se nechá Buček vyloučit na pět minut. Tohle prostě nejde. V každém utkání se člověk musí udržet a hraje se dokonce. Protože je fakt, že posledních deset minut jsme měli více ze hry a vytvořili si nějaké šance. Bylo to poučné přátelské utkání.