Utkání plné zvratů zvládl lépe Havířov, junioři nadále čekají na první vítězství

25.09.2011, Adam Bagar

Ke svému třetímu duelu zajížděli junioři na led nedalekého Havířova. Poruba vstoupila do zápasu aktivně a dostala se brankou Rosypky do vedení, AZet ovšem přidal a skóre rychle otočil ve svůj prospěch. Poruba dvoubrankové manko dokázala v povedené druhé periodě smazat a dokonce získat své vedení z úvodu zápasu zpět. Dvakrát se trefil Jiří Kanaloš, mezi střelce se zapsal i obránce Cháňa. Poslední dvacetiminutovka patřila domácím, kteří vyrovnali a po velké chybě gólmana dokonce vstřelili vítěznou branku na konečných 5:4. Porubští sehráli velmi dobré utkání, ale jakoby jim nebylo v úvodu sezóny přáno.

Liga juniorů - 4.kolo ne 25.9.13:30
5:4(3:2, 0:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 10. Putniorz (Kostelník), 11. Putniorz (Pechanec), 19. Barnošák (Putniorz), 45. Pechanec (Kostelník), 51. Pechanec (Matějíček) - 2. Maček (Odsedek), 20. Kanaloš (Mihal, Odsedek), 30. Cháňa (Šimkovič), 34. Kanaloš (Mihal). Rozhodčí: Libiger - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 126. Střely na branku: 41:31 (12:10, 14:14, 15:7) Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:4, 5:4.
AZ Heimstaden Havířov: Matoušek - Barnošák, Čintala, Čaja, Divoký, Dýrr, Glos, Kostelník, Lešiga, Majda, Matějek, Matějíček, Moržol, Ovčaří, Patrman, Putniorz, Smuž, Szewieczek, Weisser, Kopún, Pechanec.
HC RT TORAX Poruba 2011: Seifert - Dusík, Franek, Spusta, Lužný, Cháňa, Jasiok - Kofroň, Šimkovič, Vaněk - Mihal, Palkovič, Kanaloš - Maček, Odsedek, Rosypka.

Hosté z Poruby nastoupili do zápasu aktivněji a hned po začátku druhé minuty se ujali vedení zásluhou Davida Mačka, který dorazil střelu Odsedka. Prvních šest minut měli Porubští více šancí, pomohlo jim k tomu i vyloučení Weissera, ale další branku nepřidali. Až pak přišly šance domácích, nejprve byl před brankou volný Matějíček, jemuž ve střele zabránili obránci hostí, po něm dobře střílel Čaja, ale Seifert jeho střelu lapil. V 9. minutě dostal Azet výhodu přesilové hry 5 na 3, kterou za půl minuty využil Janem Putniorzem, jenž dorazil Kostelníkovu střelu. V 11. minutě už Azet vedl, při hře čtyř proti čtyřem si Pechanec obhodil obránce hostí a společně s Putniorzem ujížděli proti jedinému obránci Poruby, Pechanec se rozhodl zakončit sám, Seifert jeho střelu dorazil jen k Janu Putniorzovi a ten už kotouč dostal do sítě. V 15. minutě mohla Poruba vyrovnat, když Matoušek Vaňkovu střelu na lapačku jen vyrazil a hosté rozpoutali před jeho brankou trma-vrma, ale branky nedosáhli. Chvíli nato hráli domácí přesilovku, kterou nesehráli špatně, přestože se hostům dařilo vyhazovat puky přes všechny čáry, což dávalo příležitost domácímu gólmanovi Matouškovi k rozehrávkám, ke kterým vyjížděl dost daleko od branky. Právě jedna taková rozehrávka mu nevyšla úplně podle jeho představ a hostům chyběly centimetry k vyronání.

V 19. minutě se podařilo Azetu odskočit o dvě branky, když se po přihrávce Jana Putniorze prosadil Domišik Barnošák. Dvoubrankový náskok Azetu vydržel jen něco málo přes minutu, pak Franek poslal do přečíslení dvou proti jednomu Jiřího Kanaloše s Odsedkem, kteří situaci vyřešili ukázkově – první jmenovaný využil přesnou přihrávku druhého střelou do pravého horního růžku Matouškovy branky. Po první třetině tedy vedli domácí 3:2. I do druhé třetiny vstoupili lépe hosté, hned po třiceti vteřinách střílel nebezpečně Kanaloš. Následovaly další šance hostí, ale všechny vyřešil Matoušek. Až ve 25. minutě o sobě dali vědět také domácí, konkrétně řada Kopún-Pechanec-Matějíček, která svým dobrým pohybem hostům nadělala problémy, ale z tlaku vytěžila jedinou střelu, kterou na Seiferta vyslal Kopún. O chvíli později mohlo udeřit na druhé straně, když Šimkovič napálil tyč za Matouškem. O čtyři minuty později přišla velká příležitost domácích, když při oslabení ujeli Matějíček s Čajou, první jmenovaný se rozhodl střílet, ale Seifert si s jeho pokusem poradil. O minutu později se potvrdilo pravidlo nedáš - dostaneš, když porubský Michal Cháňa bombou od modré využil přesilovku a vyrovnal. Od té chvíle hra nabrala spád, šance se střídaly na obou stranách – ve 33. minutě nedokázal po závaru dostat puk do odkryté Seifertovy branky Smuž.

Poté předvedla své kvality Poruba, Matoušek se měl co činit a některé jeho zákroky byly neuvěřitelné. Nakonec ale kapituloval, když se k vyraženému kotouči dostal Jiří Kanaloš, potáhl si jej a nekompromisně zavěsil a vrátil tak Porubě vedení. Ve 35. minutě došlo k nepříjemnému zranění domácího Jiřího Čaji, jenž si odnesl ze souboje u mantinelu zranění hlavy, podle prvních informací šlo o lehký otřes mozku. S domácími to ale vůbec nezamávalo, naopak se vrátili k aktivnější hře, která jim přinesla dvě přesilovky. Z těch se jim však skórovat nepodařilo, i když se Sziewieczek dostal ke střele před prázdnou brankou, kterou trestuhodně minul. Následovala obrovská šance hostí, kteří se dostali do výhodného přečíslení, ale celá akce byla zastavena poté, co byla posunuta branka za Matouškem. Ten byl oceněn dvouminutovým trestem za zdržování hry. Přesilovku tak měli naopak hosté, ale výhodu nedokázali využít a tak si část přinesli do závěrečné třetiny.

Zbytek přesilovky na začátku třetí části už nevyužili a tak stále platil stav 3:4. Ve 42. minutě měli hosté šanci své vedení pojistit, když byl vyloučen Putniorz. Šance hostí se ještě zvýšila poté, co byl v úniku faulován Šimkovič, který si mohl svůj nájezd zopakovat při nařízeném trestném střílení. Šimkovič svůj nájezd vůbec neprovedl špatně – rozhodl se pro blafák do bekhendu, který mu i vyšel, ale Matoušek lehce změnil trajektorii kotouče a ten tak mířil mimo tyče. Tento okamžik byl stěžejní pro výsledek zápasu, navíc byl o několik vteřin vyloučen hostující Kofroň a Azet tak dostal další výhodu přesilové hry. Tu zásluhou Antonína Pechance využil – úspěšný střelec se uvolnil do středu a přesnou ranou překonal Seiferta. Ve 47. minutě mohli Porubě vrátit vedení Šimkovič s Vaňkem, kteří se řítili na jediného obránce, ale nevyšla jim finální přihrávka. V 51. minutě vyrobil obrovskou hrubku hostující brankář Seifert, který neudržel střelu Matějíčka a Antonín Pechanec kotouč došťouchal za brankovou čáru. V 53. minutě měl při přesilovce další gól Azetu Majda, který mohl střílet do prázdné, ale netrefil dobře kotouč. V 58. minutě přišla obrovská příležitost Poruby vyrovnat, když se do dalšího přečíslení dostali Vaněk a Šimkovič, ale druhý jmenovaný těsně minul horní růžek Matouškovy branky. Hosté ještě zkusili hru bez brankáře, ale stav už se neměnil.

Výsledky ostatních utkání 4. kola LJ - sk. Východ:

HC Rožnov pod Radhoštěm - HC ZUBR Přerov 0:9 (předčasně ukončeno pro inzultaci rozhodčího)
SK Horácká Slavia Třebíč - HCM Warrior Brno 4:3
LHK Jestřábi Prostějov - VHK Vsetín 4:3
HC Slezan Opava - Hokej Šumperk 2003 9:5

Dalibor Pasker (trenér HC AZ Havířov):

Jestli takhle bude vypadat každý zápas v této sezóně, zestárnu o dvacet let. Museli jsme po zranění Čaji zredukovat sestavu, stáhli jsme to na tři pětky, čímž se ti hráči dostali do tempa. Myslím si, že jsme tím dostali soupeře pod tlak a dosáhli tak vyrovnání a nakonec i vítězného gólu.

Martin Smeták (trenér HC RT TORAX Poruba):

Dneska jsme si zasloužili bod, ale bohužel, po hrubé chybě gólmana, jsme inkasovali. Také jsme hráli dlouho v oslabení, což nám vzalo síly, takže už jsme v závěru neměli tolik šťávy.