Uherské Hradiště v posledním vzájemném utkání nedalo Porubě ani gól, Slíž slaví třetí nulu

10.03.2019, Gabriela Juříková

Dorostenci v deštivé neděli 10. března jeli odehrát 26. kolo Nadstavby Regionální ligy do Uherského Hradiště. V posledním vzájemném střetnutí v Porubě se tento tým stal zatím jediným, který lídra skupiny obral o všechny body. Dalo se tedy očekávat, že čtvrtý vzájemný duel nebude pro Porubu procházka růžovou zahradou. Nakonec získat body nebylo pro RT TORAX až tak těžké. Po první třetině byl výsledek sice jen mírně příznivý pro hosty, až druhé dějství odkrylo karty zápasu. Poruba jej vyhrála pěti góly, a když v třetí třetině přidala ještě dva puky do Hradišťské brány, slavil tým Davida Moravce výhru 8:0. Brankář Marek Slíž uhájil třetí nulu.

Regionální liga dorostu - 26.kolo ne 10.3.12:45
HC Uherské Hradiště
0:8(0:1, 0:5, 0:2)
Branky a nahrávky: 4. Ślusarczyk, 23. Stibor (Vehovský, Bukovjan), 27. Elbl (Ślusarczyk, Boguaj), 28. Halata (Chovanec), 39. Chovanec (Stibor), 40. Tošenovjan (Kovalčík), 46. Kr. Macias, 50. Boguaj (Ślusarczyk). Rozhodčí: Šudoma – Spath, Weintritt. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 55. Střely na branku: 10:38. Průběh utkání: 0:8.
HC Uherské Hradiště: Hendrych (41. Mraček) – Man, Vaščák, Novák, Žák, Pippal, Střítežský, Valda – Vogl, Macháň, Čechmánek, Bezděk, Witoš, Mimochodek, Mišťúrik, Hlůšek, Stašek
HC RT TORAX Poruba: Slíž – Križ, Kac. Macias, Elbl, Hlaváč, Tošenovjan, Borkovec – Ślusarczyk, Krčmarský, Boguaj – Kr. Macias, Halata, Chovanec – Vehovský, Stibor, Bukovjan – Hlavatý, Kovalčík

Jakub Ślusarczyk (POR) (1+2)
Pavel Chovanec (POR) (1+1)
Václav Boguaj (POR) (1+1)

Bruslení, úniky a jediný gól

Dorost Uherského Hradiště na začátku února suverénní dorost Poruby jako zatím jediný tým dokázal obrat o body. A tak se mohl očekávat pořádný souboj i v posledním vzájemném utkání sezóny. Od prvního buly se hráči prali o kotouč. Nepřehledné situace byly nejhorší pro gólmany, kteří leckdy nevěděli, kde dřív s očima. Po několika takových odrazech puku se ke střele dostal Ilja Kovalčík, ale Hendrych jeho pokus vystihl. Na začátku čtvrté minuty už ale lovil kotouč ze své brány. Po levé straně se protáhl středním i útočným pásmem Jakub Ślusarczyk a tísněn se protlačil až před bránu, kde klečícího gólmana a sám v pádu překonal. Slíž si na kotouč pořádně sáhl až v šesté minutě, kdy jej prověřil Jakub Valda. Pak měli domácí početní výhodu, ale díky porubské obranné hře se k přesilovkovému postavení vůbec nedostali. Až v samém závěru dostala trojice Mimochodek – Pippal – Hlůšek Porubské pod tlak, ale vyrovnání si nevysloužili. Dlouho se víc bruslilo a bojovalo, než hrál kombinační hokej. Střelba vázla na obou stranách až do 16. minuty, kdy od modré pálil Jakub Novák. Další možnost srovnání skóre měl ve vlastním oslabení Tomáš Stašek, ale chybu Halaty na útočné modré samostatným únikem neztrestal. Slíž kotouč vytěsnil nad a zároveň za branku.

Porubská ofenziva, skvělá obrana a nesrovnalosti v zápise

Krčmarský vyhrál úvodní buly druhého dějství a Jakub Ślusarczyk se doslova probojovával k bráně a ověšen oběma beky stejně zakončil. Špičkou hole poslal kotouč vysoko nad bránu. V začínající třetí minutě druhého dějství se vytvořil před Hendrychem pořádný mumraj, který ukončil Martin Stibor a dostal Porubu do dvoubrankového vedení. Následně nabídnutou přesilovku domácí nevyužili. Spíš měli blízko gólu hosté, ale to by musel Maxim Vehovský svůj únik proměnit. Střela mezi betony špatná nebyla, jen ji gólman čekal. Naopak Poruba druhou početní výhodu proměnila a od 27. minuty vedla 3:0. Před brankářem nastavil hůl Václav Boguaj, který puk usměrnil do odkryté poloviny brány. Gólman čekal střelu od Ślusarczyka, kterému nahrál Tomáš Elbl a asi špatnou komunikací bylo autorství gólu nahlášeno nahrávajícímu obránci. Neubráněné oslabení jakoby domácím vzalo elán a energii, protože v následující minutě se k zakončení dostal Matěj Halata. V téže minutě započalo oslabení pro RT TORAX, jenže domácí se vůbec nedostali k Slížově bráně. Tedy k jejímu ohrožení. Z pásma Poruby byl soupeř vypoklonkován vyhazováním puků přes všechny čáry. Až po přesilové hře se Uherské Hradiště dostalo k pořádnému ohrožení porubské brány. Jakub Novák se do střely položil, ale Slíž měl betony i lapačku na správných místech. Ani další nabídnutou dvouminutovou převahu domácí nevyužili a to pro stejný scénář, jako v předešlém vyloučení Kacpera Maciase. V posledních dvou minutách druhé třetiny Porubští měnili skóre dvěma góly. Přejetí hřiště nahrávkami na jeden dotek ukončil Pavel Chovanec a dvě vteřiny před odchodem do kabin trefil šestý gól dle oficiálního zápisu Vojtěch Tošenovjan.

Důraz na brankovišti = dva góly k předešlým šesti

Jakoby vytvořený náskok Porubským stačil. Přestali hrát svou hru, což bylo vidět i v početní výhodě. Slíž si připsal zásah po střele Žáka, když se vhazovalo po herním prohřešku v pásmu Poruby. Konec přesilové hry okořenil nakonec střelou Boguaj, ale zazvonila jen tyč domácí brány. V šesté minutě se Moravcovi svěřenci z gólu už radovali. Krzysztof Macias byl posledním, kdo puk dorážkami dostal za bojujícího Mračka, který dostal v třetím dějství možnost hájit uherskohradišťské barvy. V padesáté minutě si vyjel drze před bránu Václav Boguaj, který se snažil puk procedit přes betony. Z tribun se zdálo, že se mu to nezdařilo, ale sám viděl, že puk leží mezi betony a tak jej dopravil za brankovou čáru a získal pro tým výhru 8:0. Byl totiž posledním skórujícím v porubském drese. A i když se domácí v posledních deseti minutách snažili vymazat Slížovi nulu, nepodařilo se. Čechmánka vychytal a stejně tak i Vaščáka. Odražené puky měl Marek Slíž na očích a dokázal si s nimi poradit. Pokud se dostaly puky do jeho blízkosti, raději přerušil hru. Utkání skončilo výhrou Poruby, která má jistý postup do třetí části soutěže a Marek Slíž vychytanou třetí nulu za dorosteneckým týmem.

Ostatní zápasy 26. kola

Znojmovs.Frýdek-Místek1:3
EHC LIONSvs.Brumov-Bylnice2:5
Kroměřížvs.Vítkovi "B"2:3

Miroslav Malušek (HC Uherské Hradiště): Dnes byl na ledě jen jeden tým. Oproti předešlému vzájemnému utkání jsme dnes hráli, zdá se mi, s jinými kluky. Neměli takový hlad po puku a soupeři hru hodně zjednodušovali. Poruba vyhrála zaslouženě a můžeme ji jen pogratulovat. Přejeme ji v další cestě soutěží mnoho zdaru.

David Moravec (HC RT TORAX Poruba): První třetinu hrál soupeř jako v předchozím utkání, ale od druhé třetiny jsme přebrali iniciativu a vytvořili si velký gólový odskok. Pak jsme kluky nabádali k udržení nuly na našem kontě, což se povedlo. Hráli jsme disciplinovaně, což je pozitivum. Naše vyloučení vyplynula z herních činností a ne vinou emocí jako v předešlých zápasech. Jsem rád, že kluci pochopili i tento aspekt hry.