Třetí třetinu projeli, ale výhru uhájili a vstupenka do další části soutěže je pořád na dosah

05.03.2017, Gabriela Juříková

V předešlém reportu o utkání staršího dorostu jsem mylně uvedla, že starší dorost nemá naději na první místo. Za tuto desinformaci se omlouvám, protože pravdou je, že vstupenku do bojů o extraligu pořád Poruba může získat! Jen to nemá plně ve svých rukou. Záleží, jak zvládne své zápasy Opava a Šumperk. V nedělním odpoledni sehráli svěřenci trenéra Suchánka zápas s Frýdkem-Místkem, a i když po druhé třetině vedli pohodlně 4:1, o výhru se ve třetí třetině trochu obávali. Na konečném výsledku 7:5 měli největší zásluhu se čtyřmi nahrávkami Filip Kroček a tříbodový (1+2) Jiří Brodek.

Liga staršího dorostu - N12 ne 5.3.13:00
HC Frýdek-Místek
7:5(1:0, 3:1, 3:4)
Branky a nahrávky: 17. Vavřík (Kroček), 25. Šolc (Brodek, Kroček), 28. Ferleťják, 38. Béreš (Brodek, Kroček), 44. Richtár, 54. Brodek (Kroček), 56. Béreš (Vavřík) – 26. Janík (Lednický), 46. Lednický (Janík), 49. Pastor, 53. Polášek (Pastor, Cháňa), 54. Dlouhý (Najzar). Rozhodčí: Janda R. – Goláň, Vaculík. Vyloučení: 3:0. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 57. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1, 5:4, 6:4, 6:5, 7:5.
HC RT TORAX Poruba: Hasala – Lelek, Zicháček, Kroček, Timura, Nagy, Šolc – Richtár, Bochnak E., Žídek J. – Brodek, Vavřík, Béreš – Benka-Rybár, Ferleťják, Vojtášek
HC Frýdek-Místek: Velička – Mička, Kolár, Srníček, Návrat, Adámek – Kotala, Janík, Vlček, Dlouhý, Polášek, Cháňa, Najzar, Delfavero, Pastor, Puzoň, Lednický

Gólmani si od začátku na málo práce ztěžovat nemohli. Hráči se totiž střelecky činili. Jan Žídek získal ve středu hřiště odražený kotouč, najel si do strany, aby pak mohl mířit na druhou tyč. Jenže Velička pravým betonem puk odrazil mimo brankoviště. Na druhé straně si na Hasalu nepřišel Srníček. Hodně rušno bylo ve čtrnácté minutě, kdy Porubští obývali již značnou dobu útočnou třetinu a bojovali o držení kotouče na hokejkách v soubojích u mantinelu. Po několika odrazech puku od bruslí či hokejek se kotouč dostal před brankoviště a za kruhy si jej zkrotil Ferleťják. Střela pak ale skončila na Veličkových betonech.

Na konci této minuty se zapotil i porubský brankář, když se na něj řítili Janík s Lednickým, který prvotní střelu Janíka dorážel. Prvními, kdo se prosadili gólově, byli však domácí. V sedmnácté minutě Michal Vavřík otevřel skóre po nahrávce Kročka. Útočná snažení byla i nadále k vidění na obou stranách a to v dostatečném množství. Do první přestávky se však již žádnému týmu nepodařilo stav utkání změnit. To nastalo až v další třetině. V páté minutě po přestávce se radoval z dosažené branky Daniel Šolc, který střelou mezi betony zúročil nahrávku Brodka.

Snahy hostů skórovat po nabrání sil v kabině taky neustaly, jenže naráželi na skvělého Hasalu, který dokázal puky z brankoviště expedovat do vzdálenějších míst nebo je rovnou schovávat ve výstroji. Porubský gólman kapituloval až ve 26. minutě gólem Mariana Janíka. O minutu později se skóre měnilo opět! RT TORAX Poruba vedl již o dvě branky. David Ferleťják střelou zápěstím nasměroval puk nad gólmanovo rameno.
Frýdek-Místek měl k dispozici dvouminutovou přesilovku pět na tři, ale nedokázali ji využít. Domácí se snažili vyhazovat kotouče ze třetiny, ale Frýdeckomístečtí pokaždé klouzavý puk na modré čáře zastavili a pokračovali v hledání cesty, jak dopravit kotouč za obranu i brankáře. Což se nestalo a Porubští i po dvojnásobném oslabení vedli 3:1.

Dvě minuty před zahájením druhé přestávky se do Veličkovy klece trefil Viliam Béreš a opět u toho byl Jiří Brodek s Filipem Kročkem. A po pauze zvedl náskok Jan Richtár. A jakoby domácí tým byl vedením 5:1 ukolébán, jinak se nedá okomentovat to, že hosté mohli zdramatizovat utkání třemi góly a stáhnout manko jen na jedinou trefu. K jízdě za remízou zavelel ve 46. minutě Vojtěch Lednický, tři minuty na to se přidal do listiny střelců Daniel Pastor a po dalších sto osmdesáti vteřinách svítilo na světelné tabuli skóre 5:4, když Hasalu překonal Roman Polášek.

Klid na hokejky přinesla Porubským trefa Jiřího Brodka po nahrávce koho jiného než Filipa Kročka, který nahrál na čtvrtou branku utkání. Jenže hosté se s tímto stavem nesmířili a snížili porubské vedení brankou Lukáše Dlouhého. Skóre 6:5 nebylo konečné! Viliam Béreš svým druhým gólem v zápase pečetil pro HC RT TORAX Poruba výhru 7:5 a možnost postoupit do další části soutěže, kdyby Poruba vybojovala první místo. To však není jen v jejich rukou. Záleží na výsledcích Slezanu Opava a Draků Šumperk.