Super zápas, super výsledek! Mladší dorostenci „B“ porazili vítkovické béčko v nájezdech

15.10.2017, Gabriela Juříková

Po sobotním nevydařeném utkání extraligového dorostu čekal v nedělním dopoledni 15. října na mladší dorost „B“ také velmi těžký soupeř – HC Vítkovice Ridera. Kdo si ale myslel, že bude sledovat jednoznačnou záležitost hostujícího týmu, musel být buď zklamán, nebo hodně překvapen. Dorostenci HC RT TORAX Poruba dvakrát vyrovnali a minutu a sedm vteřin před konce základní hrací doby dokonce ještě vedli. Vítkovicím se vyplatila hra bez gólmana, a tak o vítězi rozhodovaly samostatné nájezdy. Vítkovičtí ztroskotali na výborném brankáři Petru Calábkovi, a když se Martin Stibor jako jediný domácí hráč v nájezdech prosadil, slavil porubský dorost vítězství.

Regionální liga mladšího dorostu - 8.kolo ne 15.10.10:00
HC RT TORAX Poruba "B"
HC Vítkovice Ridera "B"
4:3sn(1:2, 1:0, 1:1 – 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Barčák (Elbl), 30. Prokeš (Stibor, Macias Kac.), 50. Barčák (Macias Kac.) – 2. Schayer (Holaník), 11. Holaník (Moškoř, Vřeský), 59. Schayer (Melovský). Rozhodčí: Janda R. – Bala, Bednář. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 78. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:3, 4:3.
HC RT TORAX Poruba "B": Calábek – Prepsl, Grendziok, Macias Kac., Elbl, Stehlík, Richtár – Hlavatý, Prokeš, Stibor – Barčák, Macias Krz., Elze – Bukovjan, Chovanec, Kubalák – Luzar
HC Vítkovice Ridera "B": Zdražil – Škarecký, Tarašinský, Jiříček, Krejčí, Vřeský, Panáček, Cíleček – Petr, Javora, Moškoř, Veselý, Melovský, Schayer, Holaník, Jaráš, Plachý, Sovjak, Šilhánek

Oba týmy do utkání vlétly tak, jak se rodí bouře v Tichém oceánu. Hned ve druhé minutě bylo učiněno za dost rčení: Nedáš, dostaneš. Po střele Barčáka Zdražil puk malinko přibrzdil, ale propadl mu a otřel se o levou vítkovickou tyč. Hned nato se z gólu radoval na druhé straně Jan Schayer. Při druhém střídání se přeci jen Jonáši Barčákovi podařilo blafákem vyrovnat. Gólmana si položil a pak bekhendem zakončil do odkryté brány. Psala se čtvrtá minuta.
V čase 10:26 se podařilo Vítkovicím opět získat vedení, když závar před Calábkovou branku ukončil střelou do odkryté brány Filip Holaník. Porubské to ale nezlomilo a byl jich stále plný led. Dá se říct, že byli soupeři rovnocenným partnerem. Navíc měli v bráně skvěle chytajícího Calábka, který po zranění neztratil nic ze svého umu.

Ve druhé dvacetiminutovce se dlouho nic podstatného nedělo. Obě mužstva se snažila překonat obrany soupeře a nachytat gólmany. Neproduktivní byly i přesilovky. Až když skončila ta, kdy byl vyloučen Holaník, dokázal Stibor podržet puk v pásmu a Marek Prokeš následně vystřelil po objetí obránce pod horní tyč Zdražilovy brány. Vyrovnanost týmů byla znát každou minutou, a tak bylo utkání plné překvapivých momentů. Více chyb sice vytvořili svěřenci trenéra Bahníka, ale svou obětavostí, leháním do střel a vyhráváním osobních soubojů, je dokázali většinou napravit.

Trenéři do třetí periody stáhli sestavy a na hře to bylo znát. Stav 2:2 ke změnám vybízel. Hráči byli pořád v tempu a začal se hrát bojovnější hokej. Šance střídala šanci a to v obou útočných třetinách, ale taky byly k vidění skvělé obranné zákroky nejen hráčů, ale i brankářů. Od jedenácté minuty třetího dějství Poruba poprvé vedla. Krzysztof Macias vyhrál buly po levé ruce vítkovického gólmana a Jonáš Barčák to z první napálil na bránu. Střela byla tak prudká, že se kotouč zasekl za středovou tyčí.
Další vítkovické zaváhání mohl potrestat Hlavatý stojící za zády gólmana. Jen kdyby měl hokejku na ledě, skóroval by do prázdné brány. Ale i Vítkovičtí měli několik příležitostí vyrovnat, jenže domácí dorostenci bránili vedení všemi prostředky. Hosté v čase 58:39 sáhli ke hře bez brankáře a to se jim bezezbytku vyplatilo. Jan Schayer po vhazování v útočné třetině byl posledním hráčem, který se dotkl kotouče, než skončil za brankovou čarou porubské brány.

Bylo zřejmé, že utkání skončí nerozhodně a na řadu přijdou samostatné nájezdy. Začínal RT TORAX a až ve čtvrté sérii byl úspěšný domácí hráč Martin Stibor. Na jeho nájezd neměl odpověď Krejčí, Elbl úspěšnost Porubských nenavýšil, a tak poslední šance byla na hokejce Melovského. Petr Calábek vychytal i jeho nájezd a radost Porubských mohla naplno vypuknout. Dva body byly doma. K překvapení jistě všech přihlížejících. Kdo na začátku zápasu věřil, že domácí budou Rideře rovnocenným soupeřem a budou sahat po tříbodové výhře?

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba „B“): Dvě třetiny byly z mého pohledu vyrovnané, hrálo se nahoru a dolů. Ve třetí třetině nás soupeř přehrával a vyrovnávací branka byla pro něj v podstatě zasloužená. A co se týká nájezdů... Jsou o štěstí a to stálo tentokrát při nás a bereme i druhý bod. Hráčům samozřejmě poděkuji za předvedenou hru, nasazení, bojovnost a vyzdvihnout chci výkon Petra Calábka, který si po dlouhé době po zranění zachytal a hodně nás podržel.

Ctibor Melovský (HC Vítkovice Ridera „B“): Byl to kvalitní super zápas, který se musel líbit i divákům. Poruba nás velice překvapila. Výborně bruslila a neměli jsme téměř na nic čas. I když jsme chvílemi měli malou územní převahu, nedokázali jsme ji využít. Navíc měli domácí v brankovišti výborného gólmana, klobouk dolů před jeho výkonem.