Starší dorost otočil semifinále v polských Katovicích a v turnaji Silesia Bisset Cup si zahraje finále

22.03.2018, René Chyla

Starší dorost úvodní semifinále na domácím ledě prohrál s polskou osmnáctkou 3:5 a k odvetě se vydal do polského Janova. I tam ale Poláci dirigovali tempo, když v zápase třikrát vedli, svěřenci Karla Suchánka však v závěrečné části zaveleli k vyrovnání a dotáhli zápas až do nájezdů. V nich excelovali Porubští, kteří díky trefám Jana Anlaufa a Jiřího Brodka srovnali semifinále na 1:1 na zápasy. Tím však zápas neskončil, při rovnosti vítězství v sérii tudíž následovaly další nájezdy, které měly rozhodnout o postupujícím do finále. V nich znovu dominovali Ostravané, kteří po přesných trefách Jakuba Bukowského a Jiřího Brodka slaví postup do finále, které je na programu již ve středu 28. března, znovu na polské půdě.

Regionální liga staršího dorostu - Silesia Bisset Cup  čt 22.3.18:30
Polsko "18"
5:6sn(2:2, 3:1, 0:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 6. Wołoszyk (Bizacki, Noworyta), 16. Zając (Augustyniak), 31. Kamiński, 34. Kamiński (Noworyta, Wołoszyk), 38. Jóźwik (Kamiński) – 7. Bořuta (Pitucha), 19. Vojtášek (Anlauf), 24. Brodek (Stodůlka), 50. Brodek (Zajíc), 52. Vavřík (Brodek) a rozhodující nájezd Anlauf, poté druhé nájezdy o postup – rozhodující nájezd Bukowski. Rozhodčí: Krys – Lipiński, Adamoszek. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 20. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 5:3, 5:6.
Polsko "18": Zawalski – Bizacki, Noworyta; Dworaźny, Cuber; Klocek, Kamieniecki; Opiłka, Cieśla – Jóźwik, Kamiński, Wołoszyk – Zając, Augustyniak, Płachetka – Krzyżek, Wróblewski, Misterkiewicz – Kapusta, Chabior, Krztoń
HC RT TORAX Poruba: Mrázek – Pitucha, Timura; Zajíc, Pliska; Krátký, Havlík – Bořuta, Bukowski, Béreš – Brodek, Vavřík, Stodůlka – Vojtášek, Häring, Anlauf

Jiří Brodek (POR) (2+1)
Łukasz Kamiński (POL) (2+1)
Jan Anlauf (POR) (1+1)

Polákům pokazil radost Bořuta s Vojtáškem

Starší dorost po úvodním zápase ztrácel a v polských Katovicích musel pro vyrovnání semifinálové série hrané na dva zápasy vyhrát. To se ale svěřencům Karla Suchánka zpočátku příliš nedařilo, domácí polská osmnáctka, která nastoupila v obměněné sestavě, se ujala vedení už na začátku šesté minuty, kdy se po nahrávce Olafa Bizackého dostal ke kotouči Bartosz Wołoszyk, který prostřelil v přesilovce porubského gólmana – 1:0. Polská radost ovšem trvala přesně 72 vteřin. Poté totiž Richarda Bořutu našel přesně Jakub Pitucha a prvně jmenovaný utlumil polskou radost – 1:1. Domácí byli ale vytrvalí a v šestnácté minutě šli opět do jednobrankového vedení. Igor Augustyniak nahrával do lepší pozice Michału Zającovi, který se nemýlil – 2:1. Ani tentokrát se však Poláci neradovali příliš dlouho. Po necelých třech minutách dostal příliš prostoru Tomáš Vojtášek, který prostřelil Jakuba Zawalského podruhé – 2:2.

Brodek otočil skóre, pak nastoupil dirigent Kamiński

HC RT TORAX zápas otočil ve svůj prospěch na konci 24. minuty. Daniel Stodůlka nahrával tentokrát agilnímu Jiřímu Brodkovi a porubský kanonýr neselhal – 2:3. Ani Ostravané ale vedení neudrželi. Krátce po odehrání poloviny základní hrací doby se vymkl porubské obraně Łukasz Kamiński a ten potřetí v zápase zařídil vyrovnaný stav – 3:3. Netrvalo dlouho a domácí borci převrátili vývoj utkání opět na svou stranu. Miłosz Noworyta přihrával nenasytnému Łukaszi Kamińskému, který měl hlavní zásluhu na navrácení polského vedení v zápase — 4:3. To však ze strany domácích stále nebylo vše. V čase 37:24 napřáhl po ideálním pasu od Łukasze Kamińského Patryk Jóźwik, jenž nedal porubskému gólmanovi šanci – 5:3.

Porubští zaveleli k obratu po brankách Brodka a Vavříka, v nájezdech potvrdil finále Bukowski s Anlaufem

Porubští hokejisté měli nůž na krku, závěrečná třetina ale patřila právě ostravským borcům. Ti sice i ve třetí třetině dlouho ztráceli, pak ale zaveleli ke dramatu dvěma brankami v rozmezí 108 sekund. V čase 49:34 se po nahrávce od Daniela Zajíce opět prosmýkl obranou Jiří Brodek, který dotáhl porubský mančaft na kontakt – 5:4. A zanedlouho bylo dokonce vyrovnáno. Jiří Brodek se tentokrát dobře zorientoval, nahrával do dobré pozice Michaelu Vavříkovi, který přesně mířenou ranou poslal zápas do nájezdů – 5:5. V nich už dominovali borci z českého regionu, kdy Kryštof Mrázek nedovolil domácím ani gól, naproti tomu se za Porubu prosadil Jan Anlauf s Jiřím Brodkem a semifinále bylo rázem na zápasy vyrovnáno – 5:6. V této situaci nebylo o postupujícím rozhodnuto, jelikož oba celky urvaly vždy jednu výhru, a tak přišly na řadu další nervy drásající nájezdy. Kryštof Mrázek opět vynikal, ovšem za Ostravany se tentokrát prosadila dvojice Jakub Bukowski a Jiří Brodek, kteří rozhodli že Poruba si na úkor Poláků zahraje finále o titul.

Karel Suchánek (HC RT TORAX Poruba): První zápas nás polská osmnáctka jasně přejela a zaslouženě u nás vyhrála. V odvetě se ale dle mého názoru karta obrátila a zase jsme byli lepší my, a tudíž po zásluze jsme stav semifinále vyrovnali. I když jsme prohrávali 3:5, tak to kluci nezabalili a dokázali vyrovnat. V nájezdech jsme finále urvali, za což klukům děkuji.